Kierunki studiów Studia w Warszawie na kierunku ogrodnictwo - www.studiawarszawa.com

top
Studia w Warszawie na kierunku ogrodnictwo
Studia w Warszawie na kierunku ogrodnictwo

Jeśli przypuszczasz, że studia ogrodnicze w Warszawie to dobry pomysł na Twoją przyszłość, zapoznaj się z informacjami, jakie zebraliśmy dla Ciebie! Stworzyliśmy kompendium wiedzy tego właśnie kierunku – przeczytaj koniecznie!Lubisz spędzać czas na łonie przyrody? Interesujesz się uprawą i hodowlą roślin? Nauka biologii, chemii i geografii nie sprawia Ci trudności, a nawet wręcz przeciwnie – pasjonują Cię nauki przyrodnicze? Być może studia na kierunku ogrodnictwo okażą się idealnym wyborem dla Ciebie, a dyplom zaowocuje wspaniałą karierą zawodową!

Ogrodnictwo jest dyscypliną naukową, która wchodzi w skład nauk rolniczych. Jej głównym przedmiotem jest uprawa i hodowla roślin – zarówno ozdobnych, z którymi w pierwszej kolejności kojarzy się nam ogród, jak i sadowniczych oraz warzywnych. Ważnym aspektem ogrodnictwa jest także architektura krajobrazu – a więc projektowanie i pielęgnowanie różnych terenów zielonych.

W zawodzie ogrodnika bardzo ważna jest specjalistyczna wiedza na temat roślin. Równie istotna jest wyobraźnia przestrzenna, kreatywność i poczucie estetyki – współcześni ogrodnicy zajmują się między innymi projektowaniem ogrodów. Wykorzystują w tym m.in. specjalistyczne programy projektowe, dlatego kandydat na studia ogrodnicze powinien z łatwością posługiwać się narzędziami informatycznymi.

Cechy, które powinien posiadać przyszły ogrodnik to także systematyczność i cierpliwość. Bez nich trudno oczekiwać satysfakcjonujących plonów. Z pewnością pracy w ogrodnictwie powinna towarzyszyć również pasja – do roślin trzeba mieć bowiem nie tylko „rękę”, ale i serce.

Uczelnie w Warszawie, które prowadzą kierunek ogrodnictwo

Ogrodnictwo nie jest kierunkiem studiów powszechnie obecnym na polskich uczelniach. Wydziałów Ogrodniczych jest w Polsce zaledwie pięć, a kierunek ogrodnictwo dostępny jest w kilku szkołach wyższych – zarówno publicznych, jak i niepublicznych. W Warszawie studia ogrodnicze podjąć można na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Mieści się on pod adresem: ulica Nowoursynowska 159.

Ogrodnictwo studiować można na studiach I stopnia (inżynierskich) oraz na studiach II stopnia (magisterskich). Tytuł inżyniera ogrodnictwa uzyskać można po 3,5 roku studiów, zaś tytuł magistra – po kolejnym 1,5 roku. Studia na tym kierunku dostępne są w trybie dziennym.

Praca dla absolwenta ogrodnictwa

Ogrodnictwo jest kierunkiem studiów, który przygotowuje do rozpoczęcia pracy w zawodzie bez konieczności odbywania dodatkowych szkoleń czy specjalizacji. Program studiów zawiera sporo zajęć praktycznych, tak więc absolwenci są doskonale przygotowani do wykonywania swoich zawodowych obowiązków.

Gdzie znajdują pracę ogrodnicy z dyplomem ukończenia studiów wyższych? Najczęściej są zatrudniani w specjalistycznych gospodarstwach ogrodniczych lub zakładają własne gospodarstwa tego typu. Ogrodnicy pracują także, między innymi, w szkółkach leśnych czy hurtowniach roślin oraz nasion. Inne obszary pracy zawodowej ogrodnika dotyczą między innymi:
• doradztwa ogrodniczego,
• kształtowania i konserwacji terenów zielonych,
• ogrodnictwa ozdobnego,
• przetwórstwa owocowo-warzywnego,
• działalności badawczej,
• edukacji z zakresu ogrodnictwa (szkolnictwo).

Studia w Warszawie

Warszawa bez wątpienia jest najbardziej rozwiniętym ośrodkiem akademickim w Polsce. To duże miasto, w którym działa około 80 uczelni wyższych – zarówno państwowych, jak i prywatnych. Warszawskie uczelnie reprezentują także wysoki poziom – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, dla przykładu, co roku zajmuje najwyższe miejsca w rankingach szkół rolniczych.

Doceniana jest także w zestawieniach zagranicznych – zajmuje 51 miejsce na świecie w zestawieniu najlepszych uczelni rolniczych i leśniczych. Jest też uznawana za najbardziej innowacyjną i kreatywną polską uczelnię, jeśli chodzi o tworzenie perspektyw zawodowych dla swoich studentów. Start zawodowy w Warszawie jest zresztą ułatwiony – z uwagi chociażby na ilość firm i instytucji, które tutaj mają swoje siedziby.

Warszawa, sama w sobie, ma także wiele innych atutów, które z pewnością docenią studenci. Rozbudowana oferta kulturalna, wiele sposobności rozrywki, możliwość rozwoju swoich pasji i zainteresowań w niemal każdym obszarze – to tylko wybrane zalety Warszawy jako miasta akademickiego. Dużym plusem jest też świetnie zorganizowana komunikacja, która umożliwia dojazd na uczelnię z niemal każdego zakątka stolicy.

Minusem studiowania w Warszawie mogą okazać się koszty utrzymania. Faktem jest bowiem, że stolica do najtańszych nie należy. Szczególnie kosztowny jest tutaj wynajem mieszkania lub pokoju, choć oczywiście można znaleźć, przy odrobinie szczęścia, lokum w sam raz na studencką kieszeń. Standardowo ceny mieszkania dwupokojowego oscylują wokół dwóch tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać o alternatywie, jaką są akademiki.

Lektura dla studenta ogrodnictwa

Osobom zainteresowanym tematyką ogrodniczą, w tym kandydatom na studia ogrodnicze w Warszawie, polecamy książkę „Historia Ogrodów” autorstwa Penelope Hobhouse, znawczyni dziejów ogrodnictwa. Z tej publikacji dowiecie się, jakie wpływy historyczne i kulturowe ukształtowały współczesne ogrody. Poznacie także najwspanialsze ogrody świata i rozwiązania, które inspirują projektantów.Autor: Justyna Bocheńska

Data publikacji: 13.05.2017
Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Znajdź uczelnię
Znajdź kierunek

RANKING POPULARNOŚCI KIERUNKÓW

2016 2015 2014 2013 2012 2011

43.67Lekarski - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

31.69Kierunek lekarsko-dentystyczny - Gdański Uniwersytet Medyczny

31.23Aktorstwo - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

30.17kierunek lekarsko-dentystyczny - Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

28.19Lekarsko-dentystyczny - Uniwersytet Medyczny w Lublinie

więcej

Aktualności
UW nawiązał współpracę z Uniwersytetem w Cambridge

UW nawiązał współpracę z Uniwersytetem w Cambridge

Uniwersytet Warszawski oraz brytyjska uczelnia rozpoczęły współpracę opierającą się na rozwoju polskiego programu studiów na Uniwersytecie w Cambridge. Do podpisania porozumienia pomiędzy obiema placówkami doszło 14 lipca br, a współpracę rozpoczęto oficjalnie w dniu 28 ...

czytaj więcej >>

Do 15 września dodatkowa rekrutacja na UKSW

Do 15 września dodatkowa rekrutacja na UKSW

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczął dodatkową rekrutacje na studia. Na kandydatów czekają wolne miejsca na stacjonarnych studiach pierwszego i drugiego stopnia, a także jednolitych magisterskich. Zapisy kandydatów potrwają do dnia 15 września ...

czytaj więcej >>

PW zaprasza na III Dzień Popularyzacji Matematyki

PW zaprasza na III Dzień Popularyzacji Matematyki

Politechnika Warszawska zaprasza do udziału w trzeciej edycji Dnia Popularyzacji Matematyki. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych uczelni oraz wybitnych popularyzatorów tej dziedziny nauki z całej Polski. Adresatami inicjatywy ...

czytaj więcej >>

Trwają zapisy na kursy Uniwersytetu Otwartego UW

Trwają zapisy na kursy Uniwersytetu Otwartego UW

W dniu 10 sierpnia br. Uniwersytet Otwarty UW rozpoczął rekrutację na kursy otwarte, które realizowane będą w I trymestrze nowego roku akademickiego 2017/18. Zajęcia prowadzić będą wybitni specjaliści w dziedzinie nauki, polityce i kulturze. Koszty uczestnictwa w 30-godzinnych ...

czytaj więcej >>

Studia w ALK wysoko w rankingu „Financial Times”

Studia w ALK wysoko w rankingu „Financial Times”

Studia na kierunku Finanse i rachunkowość prowadzone przez Akademię Leona Koźmińskiego znalazły się w czołówce światowego rankingu „Financial Times”.W prestiżowym zestawieniu opublikowanym 19 czerwca br. polską uczelnię sklasyfikowano na 15. pozycji, co jest wynikiem o trzy ...

czytaj więcej >>Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

copyright © 2016 Imedia Group 03-918 W-wa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14   formularz kontaktowy