Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Jak zostać dietetykiem?

Jak zostać dietetykiem?

Jeśli interesujesz się zdrowym stylem życia i wszystkim, co związane jest z prawidłowym odżywianiem. Do tego chcesz pomagać innym zadbać o zdrowie, to powinieneś pomyśleć o zapisaniu się na studia na kierunku dietetyka. Dzięki temu zostaniesz specjalistą z zakresu żywienia i będziesz mógł podjąć pracę, m.in. w pracowni dietetycznej, zostać trenerem żywieniowym lub sprawdzić się w innych branżach. Wiedza dietetyka, przy połączeniu jej z innymi umiejętnościami jest bowiem bardzo przydatna w wielu innych dziedzinach.

Dietetyka


Na początku należy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie, co to jest dietetyka? To nauka ściśle powiązana z medycyną, którą w skrócie można zdefiniować, jako dziedzinę nauki zajmującą się żywieniem człowieka. W praktyce zajmuje się oceną i badaniem wielu innych aspektów i to na kilku płaszczyznach. Ponadto powiązana jest z biologią, mikrobiologią, chemią, farmakologią oraz psychologią.


Dietetyka wiąże się, m.in. z zasadami żywienia człowieka zdrowego, jak i chorego, oceną stanu odżywiania, wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia, kontrolą jakości produktów żywnościowych i ich przechowywania, biochemicznymi podstawami żywienia, psychologią żywienia, a także zapobieganiem chorobom zależnym od niewłaściwego sposobu odżywiania.


Dzięki opracowaniu zasad zdrowego odżywiania i połączenia ich z właściwym stylem życia, aktywnością sportową, dietetyka pozwala skutecznie zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, tj. otyłość, nadwaga, bulimia, anoreksja, cukrzyca, czy choroby układu krążenia.


Studia - dietetyka


Studia na kierunku dietetyka dzielą się na dwa stopnie kształcenia. Pierwszym z nich są studia licencjackie. Można zdecydować się na studia stacjonarne lub niestacjonarne. Trwają one trzy lata, a zajęcia rozłożone są na sześć semestrów. Program oparty jest na pięciu zasadniczych modułach kształcenia, obejmujących trzy moduły przedmiotów obowiązkowych (ogólne, podstawowe i kierunkowe) oraz dwa moduły specjalizacyjne. Warto podkreślić, że studenci studiów na kierunku dietetyka odbywają również praktyki zawodowe w szpitalach, podmiotach zbiorowego żywienia i innych placówkach związanych z obranym kierunkiem studiów.


Po ukończeniu trzyletnich studiów, absolwent dietetyki uzyskuje podstawową wiedzę, m.in. z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego oraz technologii przygotowywania potraw. Ponadto opanowuje umiejętność racjonalnego planowania żywienia dla różnych grup osób. Potrafi przygotować zdrowe i odpowiednio zbilansowane posiłki. Prawidłowo ocenia stan zdrowia danej osoby, a także potrafi kontrolować jakoś produktów spożywczych.


Należy podkreślić, że po ukończeniu trzyletniej edukacji, absolwent jest odpowiednio przygotowany do pracy w placówkach dietetycznych, a także do współpracy z pracownikami służy zdrowia zajmującymi się planowaniem żywienia.


Drugim stopniem kształcenia na kierunku dietetyka są studia magisterskie, które podobnie jak licencjackie można kontynuować w formie stacjonarnej, bądź też niestacjonarnej. Trwają one dwa lata, a łącznie cztery semestry. Ich celem jest nabycie już zaawansowanej wiedzy i umiejętności oraz współodpowiedzialności za zdrowie, w obliczu różnych zagrożeń spowodowanych nieprawidłowym odżywianiem, brakiem aktywności fizycznej, a także innych szkodliwych czynników.


Jak zostać dietetykiem?


Osoby, które chciałyby rozwijać się w kierunku dietetyki, powinny charakteryzować się zamiłowaniem do kuchni, być świadome wartości, jakie płyną ze zbilansowanej diety. Jeśli do tego nie straszna im chemia i biologia oraz posiadają umiejętność motywacji i inspiracji innych osób do chęci zmiany swojego życia, to dietetyka będzie dla nich idealnym wyborem.


Aby móc tytułować się dietetykiem należy ukończyć studia kierunkowe ma poziomie licencjackim lub magisterskim. Napisać pracę, złożyć ją i pomyślnie zdać egzamin licencjacki, bądź magisterski. Po uzyskaniu pozytywnej oceny nadawany jest tytuł.


Dietetyka to nauka, która cały czas się rozwija. Warto pamiętać, że zawsze można podnosić swoje kwalifikacje, zgłębiać i poszerzać wiedzę, zarówno na studiach doktoranckich (trzeci stopień kształcenia), studiach podyplomowych, a także kursach doszkalających.


Zapisz się na studia w Warszawskiej Uczelni Medycznej


Jesteś pewny, że dietetyka to kierunek studiów, który najbardziej cię interesuje? Chcesz pomagać innym, dbać o ich zdrowie i kondycję fizyczną? Zapisz się na studia na kierunku dietetyka, w Warszawskiej Uczelni Medycznej im. Tadeusza Koźluka. To świetna uczelnia, która w profesjonalny sposób przygotuje cię do zawodu dietetyka. Zajęcia odbywają się w bardzo miłej atmosferze i prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli akademickich. 

Data publikacji: 26-05-2020