Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Historia UW na wyciągnięcie ręki!

Historia UW na wyciągnięcie ręki!

Muzeum UW stworzyło specjalną ścieżkę edukacyjną dla osób niewidomych i słabowidzących, dzięki której poznają historię i architekturę kampusu głównego Uniwersytetu.

Muzeum proponuje unikalną trasę zwiedzania z odpowiednio przygotowanym przewodnikiem oraz uzupełniające ją materiały edukacyjne, w tym specjalne plansze dotykowe.

Ekspozycja przedstawiająca wybrane fakty dotyczące dziejów uczelni.Spacer po terenie kampusu, obejmuje jego najciekawsze miejsca, m.in. Pałac Kazimierzowski, budynek dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej czy Salę Kolumnową w Budynku Pomuzealnym.

Dla uczestników przygotowano specjalny przewodnik. Składa się on z dwóch części: pakietu edukacyjnego do skorzystania na miejscu oraz opracowanego w alfabecie Braille’a folderu informacyjnego, który goście będą mogli zabrać ze sobą.

W ramach pakietu przygotowano specjalne plansze tyflograficzne. Dla nie wtajemniczonych: są to specjalne wypukłe tablice z frontem Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, fasadą Pałacu Kazimierzowskiego, czy godło uniwersytetu. Na jednej z plansz znajduje się także plan dotykowy całego kampusu w skali 1:1000, uzupełniony o legendę zapisaną w alfabecie Braille’a.

– Uniwersytet i muzeum z definicji, jako instytucje publiczne, powinny służyć całemu społeczeństwu. Z tego przeświadczenia wyniknęła potrzeba stworzenia warunków, w których osoby niewidome i słabowidzące miałyby lepsze możliwości poznania naszej uczelni, jej współczesności, historii, architektury, kolekcji. Tworząc projekt, postawiliśmy na większą otwartość. Liczymy, że to dopiero początek i będziemy mieli możliwość realizacji dalszych inicjatyw, dzięki którym uniwersytet będzie jeszcze łatwiej dostępny niż dotychczas – mówi dr Przemysław Deles, kustosz Muzeum UW.

Projekt „Ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych i słabowidzących na Uniwersytecie Warszawskim” został zapoczątkowany przez Muzeum UW w grudniu zeszłego roku. Jest to wspólna inicjatywa muzeum i Fundacji VARIA Wydziału Historycznego UW. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Data publikacji: 03-02-2019