Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

1 uczelnia w Warszawie - kierunek Bibliotekarstwo

Adres: ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

00-927 Warszawa

Tel.: 22 55 20 000

FAX.: 22 55 24 029

www.uw.edu.pl

Studia informacji naukowej i bibliotekoznawstwa w Warszawie

Planujesz studia w Warszawie z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie podsumowanie najważniejszych informacji o tym kierunku!

Studia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo są poświęcone zagadnieniom związanym z teorią i metodologią działalności informacyjnej, a także zagadnieniom z zakresu bibliotekarstwa. Studenci zdobywają w toku studiów gruntowne wykształcenie, którego nie powstydzi się żaden humanista. Przede wszystkim jednak uczą się, w jaki sposób selekcjonować, opracowywać oraz gromadzić informacje. Jest to cenna umiejętność, gdyż to właśnie informacja ma współcześnie status najcenniejszego kapitału. Krótko mówiąc: Kto ma informacje, ten ma władzę, kto zaś ma wiedzę na temat informacji – władzę ma podwójną!

Choć o studiach na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo często mówi się, że są nudne i przeznaczone jedynie dla przyszłych bibliotekarzy, to opinie te całkowicie mijają się z prawdą! Studia te są doskonałą odpowiedzią na potrzeby osób, które interesują się komunikacją medialną, zarządzaniem i dystrybucją informacji, a także rynkiem książki, a wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów znajdują zastosowanie w wielu branżach i są wysoko cenione przez pracodawców.

Uczelnie w Warszawie, które prowadzą kierunek informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Osoby, które chcą podjąć studia w Warszawie na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo z pewnością skierują swoje kroki od razu na Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, który znajduje się przy ulicy Bednarskiej 2/4.

Uniwersytet Warszawski to bowiem jedyna uczelnia w stolicy, która ma w swojej ofercie ten kierunek studiów. Informację naukową i bibliotekoznawstwo można studiować w ramach studiów licencjackich oraz studiów magisterskich, zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Kierunek posiada kilka specjalizacji – do wyboru przez studenta na określonym etapie nauki. Są to:
• architektura informacji i wiedzy,
• dziedzictwo kulturowe,
• informacja w biznesie,
• edytorstwo,
• zarządzanie informacją i wiedzą,
• organizacja i zarządzanie bibliotekami,
• informacja i komunikacja w europejskich instytucjach kultury.

Praca dla absolwenta informacji naukowej i bibliotekoznawstwa

Wbrew pozorom, ten kierunek studiów nie jest dedykowany jedynie bibliofilom. Świetnie się na nim odnajdą wszystkie osoby, które interesuje szeroko rozumiana informacja. Absolwenci studiów na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo pracę znajdą w wielu obszarach, związanych m.in. z komunikacją, edukacją, kulturą czy administracją, a także w biznesie. Jakie mogą być przykładowe miejsca pracy absolwenta?

Oto krótka lista:
• wydawnictwa,
• archiwa,
• księgarnie,
• pracownie bibliograficzne,
• instytucje przetwarzające informacje,
• media,
• ośrodki i pracownie prasoznawcze,
• szkolnictwo,
• instytucje kultury,
• biblioteki i mediateki
• i inne…

Studia w Warszawie

Warszawa to miasto na wskroś studenckie – działa tu blisko 80 uczelni, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Szacuje się, że w stolicy mieszkało w roku akademickim 2015/2016 około 250 tysięcy studentów, co stanowiło blisko 17% wszystkich studentów w całej Polsce!

Co ciągnie kandydatów na studia właśnie do Warszawy? Z pewnością duży wybór uczelni i szkół wyższych, ale rozbudowana oferta edukacyjna to nie wszystko! Warszawa oferuje przede wszystkim udany start w życie zawodowe, a także mnóstwo studenckich rozrywek, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Tym, co wyróżnia Warszawę na tle innych miast, jest szczególnie rozbudowana oferta kulturalna – w mieście ciągle coś się dzieje, nie dość powiedzieć, że tętni życiem!

Mieszkanie dla studenta w Warszawie

Pewnym minusem studiów w Warszawie są stosunkowo wysokie koszty utrzymania, które uchodzą za najwyższe w całej Polsce. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że taka opinia jest nieco przesadzona. Koszty wynajmu mieszkania w Warszawie są porównywalne z kosztami, jakie student musiałby ponieść w Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku. Ile zatem wynosi czynsz w Warszawie? Wynajmując dwupokojowe mieszkanie na Bemowie, zapłacić trzeba średni ok. 1800-2400 złotych. Jednoosobowy pokój studencki w tej okolicy to wydatek średnio ok. 1000 złotych.

Lektura dla studenta informacji naukowej i bibliotekoznawstwa

Ciekawą lekturą dla studentów kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo może okazać się publikacja pt. „Bibliotekarstwo – nauka, dydaktyka, praktyka”. Jest to opracowanie zbiorowe, które omawia najważniejsze zagadnienia związane z bibliotekarstwem właśnie.
Autor: Katarzyna Glanowska


Data publikacji: 29-03-2017