Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Mieszkanie w Warszawie – wynająć czy kupić?

Mieszkanie w Warszawie – wynająć czy kupić?

Ceny mieszkań w Warszawie z każdym rokiem rosną. Według danych średnia cena wynosi obecnie ok. 11 tys. zł/m2. Biorąc pod uwagę poszczególne dzielnice, ceny te są oczywiście bardziej zróżnicowane. Ponieważ dla wielu osób jedyną możliwością zakupu własnego mieszkania jest kredyt hipoteczny, wobec rosnących cen pojawiają się pytania, czy nie lepiej zdecydować się na wynajem.

Bez zobowiązania, ale i bez własności


Wynajem to rozwiązanie bardzo wygodne. Nie zobowiązujemy się długoterminowo, a wszelkie ustalenia zawieramy bezpośrednio z właścicielem mieszkania. I tu pojawiają się problemy. Nie zawsze mamy zupełną swobodę kształtowania swojej przestrzeni życiowej. Jednym będzie odpowiadało to, że mamy zwierzęta, inni nam na to nie pozwolą. Możemy mieć również problem z przeprowadzaniem remontów czy przemeblowaniem raz urządzonej przestrzeni. Kolejny mankament to oczywiście fakt, że przez lata będziemy płacić obcej osobie za korzystanie z lokalu, który nigdy nie stanie się naszą własnością. Biorąc pod uwagę oferty kredytowe, czasami miesięczna rata jest nawet niższa niż czynsz i koszt najmu określony przez właściciela. Dużą zaletą wynajmowania jest jednak to, że w dowolnej chwili, zachowując postanowienia umowy zawarte z właścicielem, możemy przenieść się w inne miejsce. Jest to tym bardziej wygodne, im częściej decydujemy się zmianę pracy. Wynajem będzie więc najlepszą opcją dla młodych, którzy poszukują pomysłu na życie.


Własne mieszkanie


Kupno mieszkania to dla zdecydowanej większości Polaków zobowiązanie na lata. W 2018 roku ponad 2 mln mieszkań zostało sfinansowanych na podstawie kredytu hipotecznego. Własne M daje jednak poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Niezwykle istotny jest także fakt, że ostatecznie po spłacie zobowiązania mamy majątek na własność. Nieruchomości często opierają się inflacji, a po latach mogą nawet zyskać na wartości. Decydując się na zakup, warto więc wybrać takie rejony, które w przyszłości mogą jeszcze bardziej zwiększyć swój prestiż. W Warszawie przykładem takiej dzielnicy jest Wilanów, już dziś cieszący się uznaniem mieszkańców, a przez to dużym zainteresowaniem inwestorów. Dodatkowy atut mieszkań zlokalizowanych w tej dzielnicy to ich – na ogół – kameralny i rodzinny charakter. Przykład takiego projektu znajdziesz na stronie: http://rezydencjepalacowa.pl/.


Oprócz kluczowej zalety pozyskania nieruchomości kupno własnego mieszkania to również szereg praktycznych korzyści. W swoim lokum mamy możliwość dowolnego aranżowania pomieszczeń, ich przemeblowywania, remontowania itd. Z drugiej strony stajemy się jednak za nie w całości odpowiedzialni. Samodzielnie ponosimy wszelkie koszty utrzymania i ewentualnych napraw. Dla wielu osób zakup mieszkania to również w pewnym sensie ograniczenie mobilności. Większość z nas chce mieszkać na swoim, co niekiedy wiąże się z najróżniejszymi wyrzeczeniami i koniecznością podporządkowywania wielu aspektów życiowych do warunków, jakie stwarza lokalizacja konkretnej nieruchomości.


Jak widać, zarówno zakup mieszkania, jak i jego wynajmowanie mają swoje wady i zalety. Każdy musi zdecydować, co jest dla niego priorytetem. Na tej podstawie łatwiej będzie podjąć decyzję o tym, co będzie dla niego najlepsze.

Data publikacji: 26-11-2019