Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Szkolenia IT - stacjonarnie, video a może webinar?

Szkolenia IT - stacjonarnie, video a może webinar?

Gdy decydujemy się na szkolenie, które ma rozwinąć nasze umiejętności korzystania z programów takich jak na przykład Excel mamy często do wyboru kilka różnych sposobów odbycia szkoleń. Możemy wykupić kurs wideo, zdecydować się na webinary lub tradycyjne szkolenie stacjonarne. Które rozwiązanie warto wybrać? Jakie są ich wady i zalety?

Szkolenie wideo

Kursy wideo w ostatnich czasach zyskały dużą popularność. Powodów było wiele: łatwość dostępu w dobie Internetu, częste promocje i niskie ceny  czy też brak potrzeby wychodzenia z domu specjalnie na zajęcia.  To wszystko sprawiało, że wiele osób chętnie po nie sięgało i w ten sposób chciało poszerzać swoją wiedzę. Czy te szkolenia mogą być skuteczne? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ najwięcej zależy tutaj od wyłącznie od nas. Szkolenia w formie wideo potrafią być bardzo dobrze przygotowane i merytoryczne, ale zdobycie wiedzy zależeć będzie od tego, czy będziemy uważnie ich słuchać i zrozumiemy ich przekaz.

Oczywiście, jeśli za pierwszym razem coś nas rozkojarzy, możemy obejrzeć je ponownie lub nawet kilkukrotnie. Jeśli napotkamy błąd, na przykład w zaawansowanej formule Excela, który nie jest uwzględniony w szkoleniu, może okazać się, że nie przejdziemy dalej. Oczywiście, bardzo często jest możliwość zadać pytanie prowadzącemu w postaci wiadomości prywatnej lub na specjalnym czacie, ale prawdopodobieństwo, że otrzymamy odpowiedź od razu, jest wręcz zerowe. Szkolenia wideo są opcją stworzoną dla osób, które nie mają czasu na długie bloki szkoleniowe, żyją w podróży lub nie czują się komfortowo w większych grupach. Za wygodę płacą one jednak brakiem bezpośredniego kontaktu z prowadzącym i możliwością otrzymywanie dodatkowych instrukcji w razie napotkania błędu.

Szkolenie stacjonarne

Szkolenia stacjonarne to najdłużej wykorzystywana forma prowadzenia zajęć. Decydując się na takie szkolenie, wybieramy pasujący nam termin i zjawiamy się wtedy w biurze szkoleniowym. Tam, wraz z innymi uczestnikami, bierzemy udział w wykładzie, który ma rozwinąć nasze umiejętności. Takie szkolenia są często bardzo merytoryczne i dobrze przygotowane, a do tego mamy możliwość zadawania pytań, co znacząco może ułatwić naukę.

To zajęcia wręcz stworzone dla programów, które mogą być bardzo zaawansowane, na przykład arkusza kalkulacyjnego Excel. Szkoląc się stacjonarnie, nie będziemy musieli bowiem samemu walczyć z błędami w zaawansowanych formułach lub problemami z danymi. Zawsze obok jest bowiem prowadzący, który służy pomocą. Za taką wygodę płacimy jednak często więcej niż za szkolenia online, ale także musimy odpowiednio zorganizować swój czas, by móc się na nich pojawić.

Webinary IT

Można powiedzieć, że webinar to coś pomiędzy szkoleniem stacjonarnym a kursem wideo. Są to transmisje na żywo prowadzone przez specjalistów z danej dziedziny. Tak jak w przypadku szkoleń stacjonarnych musimy wygospodarować sobie czas o konkretnej godzinie, ale miejsce, w którym odbywamy szkolenie, zależy wyłącznie od nas.

Przewagą webinarów nad zwykłymi kursami wideo jest możliwość zadania pytania na czasie, który bardzo często towarzyszy takiej transmisji. Ciągle jednak możemy mieć problemy ze skupieniem, uczestnicząc w takim szkoleniu, ale tutaj może okazać się, że obejrzeć będziemy je mogli jeszcze tylko raz i to w określonym terminie. Dodatkowo możliwość zadawania pytań jest na swój sposób bardzo ograniczona. Nie możemy bowiem pokazać prowadzącemu naszego błędu lub wskazać co dokładnie nas interesuje. Możemy wyłącznie zadać pytanie tekstowe, na które możemy nie uzyskać interesującej nas odpowiedzi.

Każdy rodzaj szkoleń ma swoje wady i zalety. Musimy sami zdecydować jaki sposób nauki nam odpowiada i czy będziemy w stanie pracować samemu lub pojawić się na szkoleniu stacjonarnym. Warto brać pod uwagę także specyfikę szkolenia, które nas interesuje. Decydując się na przykład na kurs Excel, lepszym rozwiązaniem może okazać się szkolenie stacjonarne, gdzie dużo łatwiej uzyskamy odpowiedź na nurtujące nas pytania lub dana funkcja zostanie nam wytłumaczona raz jeszcze w inny sposób.

 

Zobacz również: Jak wybrać siłownię na Mokotowie? Poradnik

Zobacz więcej: Ekologiczne sprzątanie firm w praktyce.

Data publikacji: 24-08-2020