Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Jakie studia w Warszawie wybrać? Dopasuj kierunek i uczelnię do Twoich wymagań

Jakie studia w Warszawie wybrać? Dopasuj kierunek i uczelnię do Twoich wymagań

Wybór kierunku studiów nigdy nie jest łatwy - z jednej strony mamy swoje określone zainteresowania, które chcielibyśmy rozwijać, z drugiej zaś - rynek pracy, który potrafi mocno zweryfikować to, o czym marzymy.

Często zdarza się tak, że nasze zamiłowania do pewnych rzeczy niestety nie są przydatne na rynku pracy i jesteśmy zmuszeni wtedy wybrać zupełnie inny kierunek kształcenia. Jak w wieku 18 lub 19 lat stwierdzić, czym chcemy zajmować się całe życie i jak wybrać ścieżkę kariery? Wybierając studia w stolicy Polski, Warszawie, wybór jest naprawdę szeroki - podpowiadamy, jak dopasować kierunek i uczelnię do Twoich wymagań!


Pytanie pierwsze: co lubisz robić?


Głównym kryterium przy wyborze kierunku studiów są nasze zainteresowania i hobby - choć często spotykamy się z faktem, że konkretnej rzeczy nie można studiować (przykładowo: w Polsce trudno o studia wyższe związane z modą czy wizerunkiem), tak możemy choć częściowo dopasować dalszy rozwój do swoich zainteresowań. Lubisz pisać, ale boisz się, że nie sprawdzisz się jako nauczyciel języka polskiego? Wybierz takie kierunki, jak dziennikarstwo lub marketing - tutaj “lekkie pióro” sprawdzi się zawsze, tym bardziej w przypadku mediów społecznościowych. Interesujesz się z kolei rysunkiem? Niekoniecznie musisz iść na ASP - możesz postawić także na bardziej ścisły kierunek, jakim jest np. architektura czy czy projektowanie wnętrz. W Warszawie znajdziesz te kierunki między innymi w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania.


Pytanie drugie: jakie zagadnienia są dla Ciebie męczące?


Pamiętaj o tym, że wybór kierunku studiów zależy nie tylko od tego, co lubisz robić i jaki zawód jest przyszłościowy, ale także o tym, co naprawdę Cię męczy i z czym nie poradzisz sobie przy codziennej nauce, a późniejszej pracy. Kochasz rysować, ale nie radzisz sobie z matematyką i fizyką? Nie wybieraj w takim razie architektury. Kochasz dbać o ludzi i uwielbiasz zagadnienia związane z pielęgnacją, ale boisz się lekarzy? Zdecydowanie powinieneś wybrać kierunek Wellness i SPA, a nie Zarządzanie ochroną zdrowia. Zamiłowania i hobby to tylko jedno z kryteriów wyboru kierunku studiów: pamiętaj też o tym, że mogą pojawić się tam przedmioty, z którymi zwyczajnie sobie nie poradzisz. Warto więc dokładnie zapoznać się z programem danej uczelni i wybranego kierunku, aby studiowiać i rozwijać się z przyjemnością.


Pytanie trzecie: czy uczelnia jest nowoczesna?


Edukacja na wielu uczelniach w Polsce niestety nie jest przystosowana do dzisiejszego rynku pracy i oferuje kierunki przestarzałe, nie mające racji bytu w środowisku zawodowym. Wybierając uczelnię warto postawić na taką, która w swojej ofercie posiada kierunki, dzięki którym odnajdziesz się na rynku pracy, posiadając umiejętności, na które jest wysoki popyt: architektura, projektowanie wnętrz, projektowanie komunikacji wizualnej, grafika i media społecznościowe czy logistyka. Wykształcenie w tych kierunkach zapewni Ci stałą i stabilną pracę, dodatkowo dobrze opłacaną.

Data publikacji: 30-11-2020