Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Rekordowa liczba studentów kierunków informatycznych - czy dyplom zapewni im zatrudnienie na rynku IT?

Rekordowa liczba studentów kierunków informatycznych - czy dyplom zapewni im zatrudnienie na rynku IT?

W roku akademickim 2022/2023 44 tysiące osób rozpoczęło studiowanie informatyki. Jest to najpopularniejszy kierunek studiów, a liczba studentów - rekordowa. Nic jednak w tym dziwnego - na rynku pracy stale potrzebni są specjaliści IT, a ich zarobki są niemałe. Jednak czy dzięki dyplomowi, obecni studenci będą mieć pewną pracę w zawodzie?

Dlaczego tak wiele osób chce pracować w IT?

Ostatnie lata przyciągnęły do pracy w branży IT wielu nowych pracowników o różnych doświadczeniach - studentów informatyki, absolwentów, a nawet osoby przebranżawiające się. Co jest tego powodem?

– To efekt ponadprzeciętnych zarobków, 4-krotnie wyższych niż średnia krajowa. Po polskich specjalistów IT sięgają firmy z kraju i zagranicy – mówi Anna Szczepowska, CEO https://awareson.com/

Nie da się ukryć, że specjaliści posiadający doświadczenia mogą przebierać w ofertach pracy - trudniej mają Ci, dla których dane stanowisko będzie pierwszą pracą w branży IT. Na stanowiska juniorskie aplikuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób. Dlatego też w tym przypadku dyplom ukończenia studiów informatycznych będzie zdecydowaną przewagą nad innymi kandydatami. 

Wymagania rynku pracy co do stanowisk w branży IT przyczyniły się do tego, że w gronie wykładowców na uczelniach wyższych coraz częściej pojawiają się praktycy, którzy stawiają na zdobywanie umiejętności i np. projekty naukowe nawiązują do biznesu.

Dyplom ukończenia studiów informatycznych to pewna praca w zawodzie?

Zarówno zagraniczni jak i polscy pracodawcy wysoko oceniają poziom studiów technicznych w naszym kraju. Ich ukończenie to dowód determinacji, który jest brany pod uwagę przy rekrutacji. Dlatego też dyplom daje kandydatowi większą szansę na pracę w branży IT.

Co więcej, wymienione wcześniej 40. tysięcy studentów to i tak niewystarczająca liczba specjalistów. W Polsce brakuje od 250 do 300 tysięcy samych programistów, dlatego firmy sięgają także po specjalistów z innych krajów. 

Studiowanie informatyki się opłaca

Jeżeli interesujesz się technologią, posiadasz analityczny umysł i nie przeszkadza Ci praca przy komputerze to studia informatyczne są dla Ciebie! Wybierając ten kierunek, ludzie decydują się na kontynuowanie swojej kariery w tym kierunku. Powodów jest wiele i są one niezwykle przekonujące.

Studia informatyczne, jak już wcześniej wspomniano, dają przewagę przy poszukiwaniu pracy na juniorskie stanowiska. Co więcej przygotowują w pewnym stopniu na to, co czeka daną osobę w przyszłej pracy.

Nie da się również ukryć faktu, że potrzeba specjalistów na rynku pracy jest bardzo wysoka. Ukończenie studiów sprawi, że to pracodawcy przyjdą do Ciebie. Wiele firm współpracuje z uczelniami co ułatwia start kariery w branży IT.

Na koniec czynnik, którego nie można pominąć - wynagrodzenie. Specjaliści IT zarabiają nawet 4-krotnie więcej niż średnia krajowa. Wszystko zależy od ich umiejętności i doświadczenia, ale tak czy siak, zarobki w tej branży nie są niskie.

Chcesz dowiedzieć się o możliwościach pracy w IT po studiach?

Dowiedź się więcej na temat:
Praca frontend:

Zobacz również: Kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu

Data publikacji: 01-02-2023