Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Jak dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jak dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Egzamin maturalny z matematyki budzi wiele strachu w uczniach, jednak przygotowując się do niego w odpowiedni sposób, ryzyko niepowodzenia jest niewielkie. Ważna jest przede wszystkim regularność w nauce, warto także sięgnąć po wartościowe pomoce w postaci podręczników czy repetytoriów maturalnych.

Codzienna, systematyczna naukaMatura z matematyki nie musi być trudna, jednak należy przygotowywać się do niej regularnie. Najlepszym sposobem jest codzienne rozwiązywanie zadań - wystarczą 3-4 przykłady każdego dnia, aby w kilka tygodni poradzić sobie z konkretnym działem tematycznym. Oczywiście, bardzo istotne jest ciągłe powtarzanie przerobionego już materiału, tak aby pamiętać najważniejsze kwestie. 

Naukę do matury z matematyki należy rozpocząć już we wrześniu - im szybciej, tym spokojniej można podejść do każdego z tematów, które trzeba opracować. Ponadto w razie jakichkolwiek wątpliwości czy nieścisłości, można udać się po pomoc do nauczyciela lub korepetytora.

Wartościowe podręczniki i repetytoriaChcąc zdać maturę z matematyki, uczniowie powinni korzystać z różnego typu podręczników czy zbiorów zadań. Pozwolą im one zapoznać się ze specyfiką problemów, jakie przyjdzie im rozwiązywać na egzaminie. Warto też sięgnąć po maturalne repetytorium z matematyki, zwłaszcza w końcowej fazie przygotowań, gdy trzeba niejako usystematyzować posiadaną wiedzę. Nie należy natomiast bazować na książkach jednego autora czy wydawnictwa - o wiele lepiej nauczyć się rozwiązywać zadania o różnych stopniach trudności, gdyż nigdy nie wiadomo, jakie dokładnie pojawią się na maturze. 

Kompletowanie pomocy naukowych warto rozpocząć już na początku roku szkolnego, ewentualnie dokupując brakujące książki czy zbiory. Pamiętajmy, że samo rozwiązywanie arkuszy maturalnych to nie wszystko, a zadania, które kiedyś pojawiły się na maturze, dają tylko pogląd na to, co może nas spotkać.

Przygotowania z nauczycielemNiektórzy uczniowie, przygotowując się do matury z matematyki, mogą potrzebować pomocy nauczyciela lub korepetytora. Warto dowiedzieć się, w jakich dniach odbywają się w szkole zajęcia dodatkowe dla maturzystów lub konsultacje, tak aby uzyskać potrzebne informacje bezpośrednio u źródła. Nauczyciel nie tylko wyjaśni problem, lecz również zwróci uwagę na ważniejsze kwestie. 

Możemy również skorzystać ze wsparcia korepetytorów, i to zarówno w czasie przygotować w ciągu roku szkolnego, jak i bezpośrednio przed egzaminem dojrzałości. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej zarezerwować sobie termin. 

Data publikacji: 25-05-2023