Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Odrabianie lekcji – od razu po szkole czy później?

Odrabianie lekcji – od razu po szkole czy później?


Odrabianie lekcji – od razu po szkole czy później? To pytanie nurtuje wielu rodziców i uczniów. Decyzja, czy dziecko powinno natychmiast przysiąść do nauki po powrocie ze szkoły, czy może zaczekać do wieczora, budzi wiele kontrowersji. Każda opcja ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć, zanim jako rodzice będziemy egzekwować konkretne zachowania. Sprawdźmy, co na ten temat mówią eksperci oraz jak zaplanować odrabianie lekcji w planie dnia. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów!

Odrabianie lekcji tuż po szkole? To nie jest dobry pomysł…

Wielu rodziców uważa, że odrabianie lekcji tuż po szkole jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż tym samym dziecko może zyskać więcej wolnego czasu późnym wieczorem. Trzeba jednak pamiętać, że po kilku godzinach spędzonych w szkole dziecko ma prawo być zmęczonym. Jeśli więc odrabiamy lekcje z dzieckiem tuż po powrocie, to tak naprawdę trudno, aby miało ono motywację do nauki i nauczyło się nowego materiału.

Lepszym rozwiązaniem jest danie czasu na regenerację. Dlatego zaleca się, aby tuż po szkole dziecko zjadło obiad i miało około godziny czasu przerwy. Nie powinna ona obejmować jednak grania na komputerze oraz oglądania telewizji, gdyż od takich aktywności dziecko trudno będzie odciągnąć. Znacznie lepszym wyborem jest wyjście na dwór, czyli zdrowa dawka aktywności fizycznej. Może być to także czas na rozwijanie pasji, np. rysowanie, granie na instrumencie lub inną zabawę, jeśli dziecko jest mniejsze. 

Nie od razu po szkole, ale o określonej porze

Oczywiście rodzice muszą pamiętać także o tym, aby nie odkładać zadania na ostatnią chwilę. Dlatego najlepiej wcześniej określić godzinę, o której dziecko powinno zasiąść do odrabiania zadania domowego oraz bezwzględnie się jej trzymać. Dzięki temu nauczy się odpowiedzialności i punktualności oraz nie będzie odkładało swoich obowiązków na później. To cecha bardzo ważna w dorosłości, ceniona przez pracodawców, którzy zwracają uwagę na to, czy pracownicy odpowiedzialnie podchodzą do swoich zadań i nie zostawiają ich na ostatnią chwilę.

Nauka z przerwami

Kolejną istotną kwestią są przerwy. Jaka jest ich rola? Przerwy pozwalają dziecku na krótki odpoczynek, co pomaga w regeneracji i poprawie zdolności koncentracji. Po intensywnym wysiłku umysłowym w czasie odrabiania pracy domowej organizm potrzebuje chwili wytchnienia, aby wrócić do pełnej gotowości. Długie godziny pracy nad zadaniami domowymi mogą bowiem prowadzić do przemęczenia, które może negatywnie wpływać na efektywność nauki oraz zdrowie psychiczne dziecka. Krótkie przerwy pomagają uniknąć tego rodzaju przeciążenia. Tak naprawdę wystarczy 5-10 minut po to, aby dziecko znów miało energię do dalszej pracy. Rodzice powinni też pamiętać, że długotrwałe skupianie się nad zadaniem domowym może być stresujące dla dziecka. Przerwy pozwalają na zminimalizowanie stresu, co może pomóc w zachowaniu równowagi emocjonalnej, tak ważnej niezależnie od wieku.

Jak widać odrabianie zadania później, a nie od razu po szkole jest w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci są różne i to, co sprawdzi się w przypadku jednego, może nie być odpowiednie dla drugiego. Dlatego tak ważne jest to, aby sprawdzać, czy system przyjęty w przypadku naszego dziecka jest odpowiedni i czy nie warto wprowadzić w nim drobnych zmian.

Zobacz również: Czy nauczyciel może zabrać telefon uczniowi?

Sprawdź również: Strona internetowa dla szkoły.

 

Data publikacji: 02-01-2024