Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Zdana matura z biologii - co dalej?

Zdana matura z biologii - co dalej?

Zdana matura z biologii - co dalej?

Zdana matura z biologii to przepustka umożliwiająca pogłębianie swojej wiedzy z obszarów przyrodniczych podczas studiów wyższych. Zobaczmy, na jakie kierunki można aplikować posiadając maturę z biologii.

Matura z biologii - na jakie kierunki studiów można aplikować?

Po ukończeniu liceum lub technikum dostępny jest szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o wybór studiów na poziomie wyższym. Oto lista kierunków studiów, które mogą być dostępne dla absolwentów szkół średnich ze zdaną maturą z biologii:

  • Biologia - najbardziej oczywisty kierunek, dla osób mających zdaną maturę z biologii. Umożliwia on pogłębienie wiedzy biologicznej z różnych jej dziedzin, np. takich jak biologia molekularna, ekologia czy genetyka.
  • Biotechnologia - studia z biotechnologii skupiają się na wykorzystaniu organizmów, komórek i systemów biologicznych do celów przemysłowych, medycznych czy środowiskowych.
  • Medycyna - to marzenie wielu absolwentów profili biologiczno-chemicznych w szkołach średnich. Studia medyczne są bardzo wymagające, ale w perspektywie czasu – również bardzo opłacalne. Absolwenci medycyny mogą zostać lekarzami lub specjalistami w dziedzinie badań medycznych.
  • Farmacja - studia farmaceutyczne opierają się na przygotowaniu studentów do pracy w branży farmaceutycznej, w tym w produkcji leków, aptekach czy badaniach nad nowymi substancjami.
  • Ochrona środowiska - ochrona środowiska i inne kierunki z nią związane polegają na zrozumieniu i zarządzaniu ekosystemami, problemami związanymi z zanieczyszczeniem i zachowaniem bioróżnorodności.
  • Zoologia lub botanika - specjalizacja w zakresie zoologii skupia się na badaniu zwierząt, natomiast botanika koncentruje się na roślinach.
  • Technologia żywności - studia z nauk o żywności uczą o produkcji, technologii i bezpieczeństwie żywności. Absolwenci tego kierunku mogą pracować w przemyśle spożywczym czy badaniach żywieniowych.

Matura z biologii - jak ją dobrze zdać?

Aby dostać się na wyżej wymienione kierunki, trzeba jednak najpierw zdać maturę z biologii. I najlepiej - z jak najwyższym wynikiem. Jak to zrobić?

Matura z biologii nie należy do najprostszych, gdyż wymaga przyswojenia na pamięć dużej ilości materiału oraz umiejętności późniejszego wykorzystania go w praktyce, podczas rozwiązywania zadań. Podczas przygotowań do matury z biologii najlepiej jest korzystać z dedykowanych książek i repetytoriów przygotowujących do tego egzaminu. Niestety, często sama nauka własna nie wystarczy, dlatego dobrym pomysłem może okazać się wykupienie i uczęszczanie na kurs z biologii.

Są to zajęcia, podczas których uczestnicy nabywają nową wiedzę oraz powtarzają posiadane już informacje. Oprócz tego, podczas takiego kursu, kursanci uczą się jak w prawidłowy sposób rozwiązywać zadania maturalne tak, aby były one najwyżej punktowane. Niestety, umiejętność rozwiązywania zadań pod klucz egzaminacyjny to również umiejętność, której trzeba się nauczyć, aby dobrze zdać egzamin, jakim jest matura z biologii.

Kurs z biologii może odbywać się w formie stacjonarnej lub zdalnej. Opcja pierwsza dla wielu osób jest bardziej motywująca, gdyż muszą one „zmusić się”, aby na zajęcia faktycznie przyjść i w nich czynnie uczestniczyć. Poza tym, niektóre zagadnienia z biologii są na tyle skomplikowane, że dobrze jest, kiedy druga osoba wytłumaczy je nam na żywo podczas bezpośredniej rozmowy. Opcja druga, czyli kurs z biologii w formie zdalnej ma jednak to do siebie, że jest bardzo wygodny dla uczestników. Można w nim uczestniczyć o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie, w zależności od własnych dyspozycji czasowych. Niektóre osoby mogą mieć jednak problem w zmotywowaniu się, aby uczęszczać na kolejne lekcje i samodzielnie przerabiać poszczególne etapy kursy. Z pewnością wymaga to dużej samodyscypliny, jednak jeśli ktoś pragnie, aby dostać się na swoje wymarzone studia to nie powinno stanowić to większego problemu.

Data publikacji: 31-03-2024