Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Jak zostać informatykiem, a projektantem, programistą systemów IT?

Jak zostać informatykiem, a projektantem, programistą systemów IT?

Branża IT ciągle się rozwija, nie dziwi więc fakt, że wiele młodych osób wiąże z nią swoją przyszłość. Wciąż potrzebni są informatycy, programiści, analitycy i inni specjaliści IT. Jak nimi zostać? Co zrobić, żeby móc pracować w branży informatycznej?

Gdzie pracują specjaliści IT?

 

Osoby, które decydują się na branżę informatyczną, mogą pracować w wielu firmach. Są to wielkie korporacje, banki, placówki oświatowe, firmy outsourcingowe, tworzące systemy IT, strony www, aplikacje itd. Wszystko zależy od tego, w jakiej dziedzinie IT chcemy się rozwijać, niekoniecznie trzeba być informatykiem, są jeszcze inne stanowiska. Programiści, analitycy, testerzy zasilają szeregi takich firm jak IT Touch. Specjaliści mogą też założyć własną działalność i świadczyć na tej podstawie usługi z zakresu programowania, tworzenia stron www czy testowania oprogramowania.

 

Jak zostać informatykiem?

 

Chcąc zostać informatykiem, możliwości jest kilka. Wśród nich najpopularniejsze są studia informatyczne. Te dostępne są zarówno na politechnikach, jak i na państwowych lub prywatnych uczelniach. Taki kierunek jest odpowiedni dla osób, które nie mają problemów z przedmiotami matematycznymi, ponieważ tych na studiach jest całkiem sporo. Oprócz tego studenci mogą poznać podstawy projektowania czy zagadnienia związane z elektroniką.

 

W kierunku informatyka można też kształcić się w profilowanych szkołach ponadpodstawowych i policealnych. Nie brakuje też szkoleń i kursów, te jednak dotyczą konkretnych zagadnień, mogą nie dać one kompletnej wiedzy z zakresu informatyki.

 

Jak zostać programistą, projektantem IT?

 

Chcąc zostać programistą, nie są konieczne ukończone studia informatyczne. Wiele osób decyduje się zmienić branżę i samodzielnie uczy się programowania. Warto na początku nauki pomyśleć, czy chcemy rozwijać się jako frontendowcy, backendowcy czy full stack developerzy. Nie istnieją studia programistyczne, jednak są prywatne szkoły, które w ofercie mają kilkumiesięczne kursy przygotowujące do zawodu programisty. Takie szkolenia są kosztowne, w niektórych przypadkach jest to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Szkoły programowania znajdują się w wielu polskich miastach, warto zapoznać się z ich ofertą.

 

Programiści, projektanci systemów IT mogą wiele nauczyć się przez Internet. W sieci nie brakuje kursów online, które zawierają wiele godzin nauki. Trzeba jednak silnej woli i samodyscypliny, by szybko pojąć, na czym polega taka praca. Są też poradniki na YouTube, wiele z nich jest nagrywanych przez doświadczonych specjalistów, którzy mają dar do dzielenia się wiedzą.

 

Informatyczne przygotowanie można zyskać też z książek. Wiele jest publikacji poświęconych konkretnym zagadnieniom, np. językom programowania. Wybierając taką tradycyjną formę nauki, warto sięgać po nowe książki. Trzeba pamiętać, że branża IT zmienia się nie tylko pod kątem nowych stanowisk, ale i rozwiązań. Jak już mamy uczyć się samodzielnie programowania czy projektowania, warto korzystać z najnowszych wskazówek. Nie zaszkodzi też śledzenie newsów online, takie informacje znajdziemy na stronach poświęconych programowaniu.

Zobacz również: Warszawa: czy kasa fiskalna jest potrzebna przy prowadzeniu sklepu internetowego?

Data publikacji: 24-08-2020