Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Warszawa: czy kasa fiskalna jest potrzebna przy prowadzeniu sklepu internetowego?

Warszawa: czy kasa fiskalna jest potrzebna przy prowadzeniu sklepu internetowego?

Sklep internetowy to rodzaj działalności przyciągający wielu przedsiębiorców. Wiąże się również z pewnymi wątpliwościami. Wiele osób zastanawia się na przykład, czy konieczne będzie sięgnięcie po kasy fiskalne. Warszawa pozwoli na szybki zakup niemal dowolnego urządzenia. Najpierw sprawdź jednak, czy będzie niezbędne.

Zakładam sklep internetowy. Czy potrzebuję kasy?

Założenie sklepu internetowego jest pozornie bardzo proste i wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów i starań niż prowadzenie stacjonarnego punktu. Jednocześnie pewne obowiązki przedsiębiorcy są niezależne od sposobu działania. 

Jednym z takich obszarów jest kwestia ewidencjonowania sprzedaży. Według art. 111 Ustawy Podatek od towarów i usług zasadniczo z kas powinni korzystać wszyscy podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Jednocześnie istnieje kilka sposobów na uniknięcie tego obowiązku. 

Przede wszystkim mogą to zrobić przedsiębiorcy, których roczny obrót z tego tytułu nie przekracza 20 000 zł. Regulujące kasy fiskalne rozporządzenie wskazuje także, że kasa fiskalna nie będzie obowiązkowa w przypadku firm zajmujących się dostawą towarów w systemie wysyłkowym. Dostawca towaru musi jednak otrzymać w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a ewidencja i dowody dokumentujące zapłatę muszą jednoznacznie wskazywać, jakich czynności dotyczyły i na czyją rzecz zostały dokonane.

Wyjątki od reguły – kiedy potrzebne będą kasy fiskalne z WiFi?

Jak widać, zasadniczo sklep internetowy nie wiąże się z koniecznością posiadania kasy fiskalnej. Jak zwykle, istnieją jednak pewne wyjątki. Przede wszystkim możesz być zobowiązany do korzystania z kasy, jeżeli równolegle ze sklepem internetowym prowadzisz także sprzedaż stacjonarną. Ten rodzaj zwolnienia nie obowiązuje również transakcji, w ramach których klienci będą odbierali towar osobiście i wówczas wniosą płatność.

Musisz mieć również świadomość, że kilka grup towarów zostało wykluczonych ze zwolnienia. Dotyczy to między innymi perfum i wód toaletowych, nośników danych cyfrowych i analogowych, sprzętu fotograficznego z wyłączeniem części i akcesoriów, sprzętu telekomunikacyjnego, radiowego, telewizyjnego, przyczep i naczep, nadwozi do pojazdów, silników, wyrobów zawierających metale szlachetne, wyrobów tytoniowych i alkoholowych, paliw i gazu.

Potrzebujesz kasy fiskalne? Warszawa i okolice

Okazuje się, że w określonych przypadkach nawet prowadząc sklep internetowy, który zajmuje się wyłącznie sprzedażą wysyłkową, konieczne będzie wyposażenie się w specjalne urządzenie rejestrujące. Jak je znaleźć? Jeżeli szukasz kasy fiskalnej w Warszawie, warto skontaktować się z ekspertami: https://sklep.kotrak.com/oddzial_warszawa,34

Dzięki ofercie tej firmy bez trudu dobierzesz odpowiedni model kasy oraz zintegrujesz ją z narzędziami, które wykorzystujesz w swoim przedsiębiorstwie, co pozwoli Ci działać zdecydowanie sprawniej.

Obowiązki użytkownika kasy

Oczywiście nie możesz wybrać dowolnego urządzenia. Aby mogło rejestrować sprzedaż, musi odpowiadać obowiązującym normom. Przede wszystkim warto postawić na kasy online, które automatycznie przekazują dane do repozytorium. Choć będą obowiązkowe od 2023 roku, już teraz część firm musi z nich korzystać – to na przykład kasy fiskalne dla gastronomii czy firm budowlanych. 

Kasy fiskalne w nowym ładzie będą musiały być natomiast zintegrowane z terminalami płatniczymi wykorzystywanymi w firmie. Podczas eksploatacji urządzenia konieczne będzie również m.in. przeprowadzanie jego serwisu. Osoby chcące zlikwidować kasę powinno natomiast zainteresować, ile kosztuje odczyt kasy fiskalnej i kto będzie w stanie go przeprowadzić.

Sprawdź także: Wzornictwo, czyli studia, które łączą pasję artystyczną i praktykę

Data publikacji: 02-09-2022