Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Pierwsza praca po studiach? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć

Pierwsza praca po studiach? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć

Koniec studiów to czas, w którym warto zacząć rozglądać się za pierwszą pracą, która będzie stanowić początek naszej drogi zawodowej. Poszukując zatrudnienia, zwykle musimy wciąć udział w procesie rekrutacji na dane stanowisko. Dla młodej, niedoświadczonej osoby poszczególne etapy rekrutacji mogą być niejasne. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Jak poprawnie napisać CV, list motywacyjny albo podanie o pracę?

Gdzie szukać pracy?

Oczywiście pierwsze kroki po uzyskaniu dyplomu można skierować do Urzędu Pracy, który na zadanie pomóc w znalezieniu pracy. Jednak nie wolno na tym poprzestawać. Warto przeglądać portale społecznościowe, lokalne gazety, ale przede wszystkim strony tematyczne, takie jak np. https://www.aplikuj.pl/praca/warszawa, na których możemy znaleźć ogłoszenia z całej Polski. Oczywiście najwięcej ofert znajdziemy w dużych miastach, niemniej jednak nie oznacza to, że dzięki temu łatwiej jest otrzymać posadę jedynie w sporych aglomeracjach. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule pt.: „5 mitów o rynku pracy w Warszawie, w które prawdopodobnie wciąż wierzysz”.

Znalazłem ofertę wymarzonej pracy. Co teraz?

Kiedy już znajdziemy interesujące nas ogłoszenie o pracę, musimy wziąć udział w procesie rekrutacji, zgłaszając swoją kandydaturę – oczywiście w przypadki, kiedy nasze doświadczenie zawodowe i umiejętności odpowiadają wymaganiom stawianym przez pracodawcę. Jeśli nie posiadamy wymaganego doświadczenia, o które trudno w przypadku poszukiwania pierwszej pracy, a jesteśmy zainteresowani zatrudnieniem w danej firmie, warto wysłać do niej podanie o pracę. W takim dokumencie wyrażamy swoją chęć objęcia stanowiska w tej konkretnej placówce. Jeśli podanie o pracę będzie interesujące, być może otworzy nam drogę do uzyskania pracy w danej firmie, poza procesem rekrutacji.

Jak napisać CV, by zainteresować pracodawcę?

CV to jedno z najistotniejszych elementów procesu rekrutacji. Musimy więc sprawić, żeby to właśnie nasz życiorys został dostrzeżony przez osobę dokonującą selekcji kandydatów na pierwszym etapie rekrutacji. Warto zacząć od odpowiedniego przygotowanie swojego curriculum vitae. Dobre CV powinno być przygotowane pod konkretną rekrutację i stanowisko. W przypadku osób nieposiadających bogatego doświadczenia zawodowego warto podkreślić te umiejętności lub cechy, które będą szczególnie przydatne na danym stanowisku. Pamiętajmy, że specjaliści ds. rekrutacji i pracodawcy, nie mają zbyt wiele czasu. Należy więc pisać zwięźle, by mogli zwrócić uwagę na cechy i umiejętności, które są naszym atutem. CV musi być czytelne i przejrzyste. W sieci dostępnych jest wiele generatorów życiorysów i gotowych szablonów do uzupełnienia, które ułatwią nam pisanie. Niemniej jednak warto pamiętać, że korzysta z nich całe mnóstwo osób, co oznacza, że taki życiorys niczym nie będzie się wyróżniał pośród wielu innych. Przed przystąpieniem do pisania CV warto sprawdzić zakres obowiązków i wymagań, jakie musimy spełnić, by dostać pracę w danej firmie. Pomoże nam to napisać zarówno życiorys, jak i list motywacyjny oraz dobrze przygotować się rozmowy kwalifikacyjnej, która jest kolejnym, nie mniej ważnym etapem rekrutacji.

Pamiętajmy, że każde kolejna aplikacja i rozmowa kwalifikacyjna zbliża nas do celu, jakim jest uzyskanie wymarzonej pierwszej pracy. Dlatego nie należy się zniechęcać po pierwszym niepowodzeniu. Życzymy powodzenia!

Zobacz również: Dlaczego warto studiować na prywatnej uczelni w Warszawie?

Data publikacji: 24-08-2020