Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Korzyści z aktywności fizycznej

Korzyści z aktywności fizycznej
Obecnie coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia i unika aktywności fizycznej. A aktywność fizyczna to niezbędny element trybu życia, jeśli pragniemy długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Aktywność to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym: nadciśnieniu, cukrzycy, miażdżycy, chorobie wieńcowej, innym chorobom układu krążenia, otyłości.

Aby wysiłek fizyczny przyniósł korzyści dla naszego organizmu, trzeba korzystać z niego „z głową”. Nadmierny wysiłek niedostosowany do własnych możliwości może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Warto zdecydować się na regularny wysiłek fizyczny. Tylko przy regularnym wysiłku widoczne będą efekty. Do wyboru mamy wiele form ruchu, ćwiczyć można nawet we własnym domu, wystarczy tylko zaopatrzyć się w przyrządy do ćwiczeń, które można kupić online np. w marbo-sport.pl.   

Ćwiczenia fizyczne powodują wzrost gęstości kości. W tym przypadku aktywność fizyczna szczególnie ważna jest w wieku dojrzewania. Im większa gęstość kości w okresie dojrzałości, tym mniejsze ryzyko wystąpienia osteoporozy w wieku podeszłym. 

Osoby aktywne fizycznie są bardziej odporne na stres, poprawia się też jakość snu. Wysiłek fizyczny poprawia odporność organizmu. Zwłaszcza ruch na świeżym powietrzu wzmacnia pracę układu immunologicznego. Aktywność fizyczna wpływa też poprawę samopoczucia. Podczas ruchu w organizmie uwalniane są hormony szczęścia (endorfiny). 

Aktywność fizyczna to jedna z metod leczenia nadwagi i otyłości. Ruch skutecznie wpływa na poprawę przemiany materii, podczas ruchu spalane są też zbędne kalorie. Poprawia wygląd sylwetki, nadaje ciału elastyczności i gibkości. Osoby, które ćwiczą regularnie, mają ładnie zarysowane mięśnie. 

Regularny wysiłek fizyczny poprawia pracę i funkcjonowanie mózgu, zmniejsza niepokój, dodaje siły. Łatwiej będzie udźwignąć ciężką torbę z zakupami. To także większa wytrzymałość i brak zadyszki podczas wchodzenia na czwarte piętro. Wysiłek fizyczny korzystnie wpływa też na kręgosłup. 

Jak zmobilizować się do wysiłku fizycznego?

Pomimo wielu korzyści, jakie daje wysiłek fizyczny, wiele osób prowadzi bierny tryb życia. Częstą wymówką jest brak czasu, Warto jednak zwrócić uwagę, na co poświęcamy swój wolny czas po powrocie z pracy czy ze szkoły.

Okazuje się, że dużo czasu poświęcamy na oglądanie telewizji czy na siedzenie przed komputerem. Warto zmienić coś w swoim trybie życia i wygospodarować choć pół godziny dziennie na aktywność fizyczną. 

Data publikacji: 09-02-2021