Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Rekrutacja do BPO i SSC w Warszawie – jakich kandydatów szukają agencje pracy?

Rekrutacja do BPO i SSC w Warszawie – jakich kandydatów szukają agencje pracy?

Sektor nowoczesnych usług świadczonych w formule outsourcingu jest jednym z najprężniej rozwijających się w Polsce, ale i na świecie. Coraz mocniejszy akcent na zdalną obsługę procesów biznesowych wynika po części z efektu pandemii, ale ten trend zaczął się znacznie wcześniej. Outsourcing tego, co można wyprowadzić poza firmę, jest bardzo korzystny dla przedsiębiorców i wbrew popularnej teorii wcale nie stanowi szkody dla pracowników – ci po prostu znajdują zatrudnienie w centrach usług wspólnych (SSC) i centrach obsługi procesów biznesowych (BPO). Jedynym problem z punktu widzenia sektora jest właśnie sprawne obsadzanie wolnych etatów, co wymaga skutecznej rekrutacji do BPO i SSC m.in. w Warszawie. Kilkoma cennymi wskazówkami dzielimy się w naszym artykule.

Warto postawić na doświadczoną agencję pracy


Już teraz szacuje się, że sektor usług wspólnych w Polsce tworzy ponad 2000 nowych miejsc pracy… miesięcznie. Zatrudnienie w BPO i SSC w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu ma rosnąć w tempie minimum 10 proc. rocznie. To świadczy o jednym: zarządców i właścicieli centrów biznesowych czeka zażarta rywalizacja o najlepszych, ale i szeregowych pracowników.


Widać to już w tym momencie, ponieważ trudno byłoby znaleźć jakiekolwiek centrum usług wspólnych z pełną obsadą. Największe problemy są z rekrutowaniem pracowników na specjalistyczne stanowiska IT, finansowe oraz badawcze, choć podobnie sprawa wygląda w przypadku tych mniej wymagających etatów – na przykład w działach call center czy administracji.


Dlatego dobrym punktem wyjścia do uzupełnienia kadry w BPO/SSC jest zatrudnienie agencji pracy. Nie byle jakiej, ale mającej doświadczenie w rekrutowaniu na rzecz firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych, w tym na takie stanowiska, jak: • HR administrator,

 • Service Desk Supporter,

 • Junior Accountant,

 • Junior Specialist w dziale finansowym,

 • Junior Developer w dziale IT.


Rekrutacja dla BPO i SSC w Warszawie czy w każdym innym mieście przebiega inaczej niż w przypadku np. poszukiwania pracowników dla standardowych firm. Z reguły istnieje zapotrzebowanie na dużą liczbę specjalistów, których trzeba pozyskać w krótkim czasie. Osoba odpowiedzialna za rekrutację nie kieruje się również wyłącznie kompetencjami twardymi. Praca w BPO/SSC jest dość specyficzna, stąd bardzo ważne jest, aby kandydaci zdradzali cechy mogące predysponować ich do codziennego wykonywania swoich obowiązków w środowisku korporacyjnym.


Najlepiej ocenianą agencją HR w Warszawie jest Verita HR, która specjalizuje się w rekrutacji dla BPO/SSC, w szczególności na stanowiska IT i finansowe. Usługi Verita HR rekomenduje aż 97 proc. klientów biznesowych, dlatego jest to odpowiedni partner do obsługi procesu rekrutacyjnego na rzecz sektora nowoczesnych usług.


Praca w BPO/SSC – dla kogo?


Charakterystyczne dla centrów usług wspólnych i centrów obsługi procesów biznesowych jest to, że w ich strukturach pracę może znaleźć praktycznie każdy, kto tylko chce się rozwijać w kierunku świadczenia nowoczesnych usług na rzecz biznesu. Wbrew obiegowej opinii pracę w BPO/SSC znajdą nie tylko najwyższej klasy specjaliści z wykształceniem kierunkowym, choć oni oczywiście są szczególnie mile widziani.


BPO/SSC to organizmy korporacyjne, co ma zarówno wady, jak i zalety. Do tej drugiej grupy zaliczymy klarowną ścieżkę rozwoju zawodowego. Osoby, które nie mają doświadczenia, ale silną motywację do pracy, mogą szybko piąć się w górę, rozszerzając swoje kwalifikacje i nabywając nowe, bardzo poszukiwane na rynku kompetencje zawodowe – na przykład w zakresie pracy z klientem, zarządzania zespołem czy obsługi oprogramowania biznesowego.


Co istotne, w procesie rekrutacji do BPO/SSC w Warszawie, szczególnie na mniej eksponowane stanowiska, coraz mniejszą wagę przykłada się do umiejętności twardych oraz wykształcenia. Po części wynika to z ogólnie złej sytuacji na rynku zatrudnienia (niedobory wykwalifikowanych pracowników), ale także z tego, że centra usług wspólnych i obsługi procesów biznesowych rzeczywiście są bardzo dobrymi kuźniami talentów.


Z punktu widzenia osoby prowadzącej rekrutację ważniejsze mogą być zatem inne cechy kandydata, w tym: • znajomość języków obcych – to kluczowa kwestia, wskazana jest wręcz znajomość co najmniej dwóch języków obcych (minimum to biegły angielski),

 • bardzo dobra organizacja pracy – organizacja jest słowem-kluczem zawsze pojawiającym się w kontekście BPO/SSC,

 • motywacja do pracy i nauki,

 • otwartość,

 • pozytywne nastawienie do rzeczywistości,

 • niekonfliktowość,

 • umiejętność pracy w zespole.


BPO i SSC są bardzo interesującymi miejscami pracy, które można rekomendować przede wszystkim osobom zainteresowanym rozwojem zawodowym, nabywaniem nowych umiejętności oraz – co nie jest bez znaczenia – dobrymi zarobkami.


Więcej o sytuacji sektora BPO i SSC w Warszawie można przeczytać na blogu eksperckim rekrutacja-warszawa.pl.


 

Data publikacji: 02-08-2021