Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Zdjęcia biznesowe przepustką do kariery w wielu branżach

Zdjęcia biznesowe przepustką do kariery w wielu branżach

Na zdjęciu: Grzegorz Turniak, Zdjęcie biznesowe: Krzysztof Zaleski

Usługa wykonania profesjonalnych zdjęć biznesowych cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Korzystają z niej już nie tylko właściciele dużych firm, ale i dziennikarze, artyści i szeregowi pracownicy korporacji. Zdjęcia biznesowe są potrzebne każdemu to chce zarabiać większe pieniądze, gdyż dzięki nim można małym nakładem pracy zbudować wizerunek profesjonalisty w swojej branży.

Zdjęcia biznesowe – skąd tak duże zapotrzebowanie?Zapotrzebowanie na zdjęcia biznesowe jest obecnie znacznie większe niż jeszcze kilkanaście lat temu. Powód jest prosty. Błyskawiczny postęp nowych technologii sprawił, że wiele firm przeniosło przynajmniej część swojej działalności do sieci. W tej chwili nawet drobny przedsiębiorca i freelancer ma możliwość pozyskania klientów z drugiego końca świata (i to bez konieczności wychodzenia z domu). Możliwość kontaktu jedynie przez internet nie sprawia, że ludzie, z którymi współpracujemy nie chcą nas poznać. Wręcz przeciwnie. Jeżeli jednak nie mogą zobaczyć się z nami na żywo, wyrabiają opinię na nasz temat na podstawie zdjęć, które zamieszczamy w internecie.

Wykorzystajmy siłę naszego wizerunkuWspółcześni przedsiębiorcy mają ogromne możliwości, a jednocześnie muszą mierzyć się z dużą konkurencją. Niektórzy twierdzą, że ich wysokie kompetencje same się obronią. Nie jest to do końca prawdą. Małe dzieci uczy się, że nie należy oceniać książki po okładce. A jednak wszyscy tak postępujemy. Na podstawie kilkusekundowej obserwacji wyrabiamy sobie opinię na temat danej osoby. Jest to cecha pożyteczna (nawet jeżeli czasem się mylimy), dzięki której naszym przodkom udało się przetrwać. Nie możemy poznać bliżej każdej napotkanej osoby, dlatego musimy powierzchownie ocenić kto jest wart naszej uwagi. Wprawdzie nie powinniśmy oceniać książki po okładce, jednak jak postąpimy, gdy będziemy musieli szybko wybrać jedną z tysięcy książek. Oczywiście sięgniemy po tę, której okładka zrobi na nas największe wrażenie.

O tym jak ważne są profesjonalne zdjęcia biznesowe może świadczyć fakt, że nawet wykształconym, doświadczonym specjalistom od rekrutacji zdarza się odrzucić CV danej osoby (bez jego uprzedniego przeczytania), tylko dlatego, że jej zdjęcie im się nie podoba.

Dlaczego warto zlecić wykonanie zdjęć biznesowych profesjonaliście?Zdjęcia biznesowe są bardzo wymagające. Żeby je wykonać potrzeba nie tylko umiejętności technicznych, ale też wiedzy i doświadczenia (idealnie byłoby, gdyby fotograf miał doświadczenie w pracy z klientami z różnych branż). O ile celem zwykłego zdjęcia jest oddanie naszej powierzchowności w atrakcyjny sposób, zdjęcie biznesowe ma przedstawić nas jako prawdziwych ekspertów w swojej branży. Na zdjęciu biznesowym liczy się każdy szczegół, a wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać. Ważna jest nasza mimika, postawa, strój, akcesoria, otoczenie, fryzura, w przypadku kobiet – także makijaż. Trzeba pamiętać, że zdjęcia biznesowe osób z różnych branż mogą się znacząco różnić.

Dlaczego tak trudno znaleźć fotografa, który wykona dla nas zdjęcia biznesowe?Osoba pragnąca wykonać zdjęcia biznesowe zajdzie wielu fotografów (zwłaszcza w wielkich miastach) oferujących tego typu usługi. Nie oznacza to jednak wcale, że mają oni pojęcie o fotografii dla biznesu. W Polsce zawód fotografa nie jest regulowany prawnie, co oznacza, że do jego wykonywania nie jest potrzebne ukończenie żadnej szkoły czy nawet kursu. Z tego względu zanim zamówimy zdjęcia biznesowe, koniecznie zapoznajmy się z portfolio danego fotografa (i nie bójmy się zrezygnować, gdy jego prace nie spełniają naszych oczekiwań).

Zobacz również: Praktykuj do woli! - czyli jak ćwiczyć i uczyć się jednocześnie

Data publikacji: 16-05-2023