Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Jak rozpocząć inwestowanie w złoto?

Jak rozpocząć inwestowanie w złoto?


Złoto fizyczne to inwestycja o znikomym ryzyku, z niskim progiem wejścia, dlatego jest polecana dla początkujących inwestorów. Charakteryzuje się też dużą płynnością – złoto łatwo kupić i sprzedać niezależnie od lokalizacji. Najmniejsze sztabki są dostępne już od około 300 zł. Od czego zacząć inwestowanie w złoto i co warto wiedzieć?

Dlaczego warto rozważyć inwestowanie w złoto?

Metale szlachetne, w tym przede wszystkim złoto, będą dobrym wyborem dla osób, które chcą zabezpieczyć siłę nabywczą swoich oszczędności. Ceny złota, mimo krótkookresowych wahań, stabilnie rosną w długim terminie, dzięki czemu chronią kapitał przed inflacją. Warto wiedzieć, że w okresach niepewności gospodarczej (związanej np. z napięciami geopolitycznymi, obawami o kryzys finansowy) wycena złota wzrasta, ze względu na wzmożony popyt. W takich momentach, gdy inne aktywa nierzadko tracą, inwestorzy chętnie zwracają się w stronę bezpiecznych przystani, dywersyfikując swój portfel inwestycyjny.

Notowania złota rosną szczególnie w takich sytuacjach jak zagrożenie wojną, kryzys finansowy, niedobory surowców, pandemia i inne niespodziewane zdarzenia, mogące negatywnie wpłynąć na gospodarkę. Jednocześnie warto wiedzieć, że złoto wykazuje dużą stabilność także w spokojnych czasach.

W ciągu ostatnich pięciu lat cena złota wzrosła o około 70% (z 1 280 do 2 190 dolarów za uncję), a w ciągu 20 – aż o około 440% (z około 400 dolarów w 2004 roku). W marcu 2024 obserwowaliśmy – pierwszy raz w historii – przekroczenie poziomu 2 200 dolarów za uncję.

 

Dlaczego warto rozważyć inwestowanie w złoto?

 

Ze względu na szeroki wybór produktów na rynku inwestowanie w złoto fizyczne jest naprawdę dla każdego!

 

Jak inwestować w złoto fizyczne? Od czego zacząć?

Fizyczne złoto inwestycyjne jest dostępne w formie sztabek i monet bulionowych. Warto pamiętać, że biżuteria, przedmioty ozdobne czy monety kolekcjonerskie nie są wyrobami inwestycyjnymi. Złoto inwestycyjne to wyroby, których cena wynika przede wszystkim z ceny rynkowej kruszcu w nich zawartego (wartość sentymentalna/historyczna, czy estetyka wykonania nie są tutaj istotne).

W Polsce za złoto inwestycyjne uznaje się sztabki i monety wykonane w całości (lub prawie w całości) z czystego złota. 

Złote sztabki – są dostępne w wielu gramaturach – od 1 grama do 1 kilograma i więcej. Na przełomie marca i kwietnia 2024 za sztabkę o wadze 1 grama trzeba zapłacić około 330 zł, za kilogramową – około 285 000 zł. Między nimi jest wiele wartości pośrednich, dlatego w złoto możesz zainwestować niezależnie od posiadanego kapitału.

Złote monety inwestycyjne – w przeciwieństwie do sztabek są szczegółowo zdobione na awersie i rewersie. Zdobienie często nawiązuje do kraju pochodzenia lub określonego motywu, np. znaku zodiaku czy krainy geograficznej. Popularne przykłady to Australijski Kangur, Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonu, Britannia, Wiedeński Filharmonik, czy Amerykański Orzeł. Podobnie jak sztabki, monety są dostępne w wielu gramaturach, jednak najpopularniejsze są monety o wadze jednej uncji trojańskiej (1 oz), co odpowiada 31,1 g.

Duże zróżnicowanie gramatur, relatywnie wysokie bezpieczeństwo inwestycji, a także wysoka płynność złota sprawiają, że jest to inwestycja polecana młodym inwestorom. Przeczytaj więcej na ten temat: Jak zacząć inwestować w młodym wieku?

Gdzie bezpiecznie kupić złoto?

Złoto fizyczne można dziś bezpiecznie kupić przez Internet. Należy jednak zwrócić uwagę na sprzedawcę. Najlepiej jeśli jest to podmiot profesjonalnie zajmujący się obrotem metalami inwestycyjnymi. Dealerzy metali szlachetnych prowadzą zwykle stacjonarne salony sprzedaży, gdzie można obejrzeć wyroby przed zakupem, a także sklepy online. Kupując przez internet, sprawdź, czy przesyłka jest ubezpieczona, a także zapoznaj się z ogólnymi warunkami sprzedaż na stronie sklepu.

Data publikacji: 27-03-2024