Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

1 uczelnia w Warszawie - kierunek Filologia szwedzka

Adres: ul. Chodakowska 19/31

03-815 Warszawa

Tel.: 22 517 96 11, 22 517 96 35

FAX.: 22 517-96-25

Galeria Uniwersytet SWPS
Galeria Uniwersytet SWPS
Galeria Uniwersytet SWPS

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Filologia Szwedzka (zobacz specjalizacje)

Studia filologii szwedzkiej w Warszawie

Chcesz nauczyć się biegle języka szwedzkiego i poznać dogłębnie Skandynawię? Studia na filologii szwedzkiej w Warszawie mogą być ku temu świetną okazją! Sprawdź już dziś ofertę kierunku filologia szwedzka!

Jeśli masz zdolności językowe, interesujesz się szeroko rozumianą humanistyką i chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat Skandynawii, to studia na filologii szwedzkiej mogą być dla Ciebie wprost idealnym wyborem!

Filologię szwedzką – mimo że ten kierunek cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów – studiować można jedynie na kilku uczelniach w Polsce. W toku tych elitarnych studiów studenci nie tylko uczą się swobodnie porozumiewać się w języku szwedzkim, ale także poznają literaturę szwedzką, historię Szwecji, kulturę i życie społeczne tego kraju. Studia na tym kierunku mają stricte filologiczny charakter – łączą wiedzę z zakresu językoznawstwa i literaturoznawstwa. Są równocześnie nastawione na intensywną naukę języka szwedzkiego.

Uczelnie w Warszawie, na których można studiować filologię szwedzką

Jedyną uczelnią w Warszawie, która posiada w swojej ofercie kierunek filologia szwedzka, jest SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, którego siedziba znajduje się w Warszawie pod adresem: ulica Chodakowska 19/3.1. Jest to uczelnia niepubliczna, dlatego studia związane są z koniecznością opłaty czesnego. Rok studiów kosztuje 7600 złotych.

W ofercie tej uczelni znajdują się studia I stopnia, a więc studia licencjackie, z zakresu filologii szwedzkiej, prowadzone w trybie dziennym. Studia trwają 3 lata. Studenci wybierają jedną z dwóch oferowanych specjalizacji - kulturoznawczo-regionalną lub tłumaczeniową.

Praca dla absolwenta filologii szwedzkiej

Absolwenci filologii szwedzkiej nie mogą narzekać na brak zawodowych perspektyw. Już po studiach licencjackich, władając językiem szwedzkim na poziomie C1, z łatwością znajdują zatrudnienie. Praca na filologów szwedzkich czeka przede wszystkim w przedsiębiorstwach zorientowanych na Skandynawię. Są to zarówno polskie, jak i skandynawskie firmy – między innymi:
• szkoły językowe,
• biura tłumaczeń,
• wydawnictwa,
• koncerny międzynarodowe,
• firmy turystyczne,
• firmy logistyczne,
• firmy outsourcingowe obsługujące Klientów szwedzkojęzycznych
• i inne.

Studia w Warszawie

Studia w Warszawie to dla wielu maturzystów cel sam w sobie – stolica ma wiele do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o poziom wyższej edukacji, jak i o tzw. studenckie życie. Osoby, które chcą już w trakcie studiów zdobywać doświadczenie zawodowe, mają ku temu w Warszawie wiele możliwości. Stolica to w końcu zarówno biznesowe, jak i kulturalne centrum kraju.

Jeśli chodzi o studia z filologii szwedzkiej w Warszawie, to warto pamiętać, iż Uniwersytet SWPS to jedna z zaledwie pięciu polskich uczelni oferujących ten kierunek. Osoby, które chcą zdobyć biegłość w języku szwedzkim, mogą wybierać spośród Poznania, Gdańska, Szczecina, Krakowa i właśnie Warszawy – biorąc pod uwagę renomę warszawskiej uczelni, a także atuty studiowania w Warszawie, wybór tego miasta wydaje się oczywisty.

Mieszkanie w Warszawie

Przyjeżdżając na studia do Warszawy, należy liczyć się z dość wysokimi kosztami życia – wyższymi niż w innych polskich miastach. Największą część comiesięcznego budżetu stanowi wynajem pokoju lub mieszkania. Nieliczni studenci zamieszkują akademiki – miejsc w nich nie ma niestety dla każdego – lub stancje. Jak zatem prezentuje się przeciętny koszt wynajmu?

Weźmy pod lupę Wolę – ta warszawska dzielnica położona jest blisko centrum, co gwarantuje dobry dojazd na większość warszawskich uczelni. Na Uniwersytet SWPS, położony na Pradze Południe, można stąd dotrzeć w około 20 minut. Koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania na Woli może się znacznie różnić w zależności od standardu wykończenia – może być to przedział od 1700 do nawet 4000 złotych. Mieszkanie w dobrym standardzie można wynająć za 2000-2500 złotych. Pokój w tej okolicy to wydatek rzędu 700-1400 złotych miesięcznie.

Szwedzka lektura

Wybierając się na studia z filologii szwedzkiej, zdecydowana większość kandydatów nie zna ani słowa w tym języku. Dlatego, polecając lekturę, która może zaciekawić przyszłego filologa szwedzkiego, stawiamy na polski przekład szwedzkiego bestsellera. Dużą popularnością wśród polskich czytelników cieszą się obecnie szwedzkie kryminały – dowodem na to niech będzie fakt, że około 30 wydawnictw prowadzi przekłady literatury skandynawskiej.

Ciekawym tytułem jest książka Larsa Billa Lundholma Dobra dziewczyna. Morderstwa na Östermalmie. To pierwsza książka z serii, w której autor oprowadza nas po dzielnicach Sztokholmu (na pierwszy ogień bierze Östermalm, najbardziej elegancką dzielnicę miasta) – pretekstem do takiego „zwiedzania” jest, jak to w kryminałach, zbrodnia (tym razem studentki sztuki). Książka trzyma w napięciu!Autor: Weronika Maj


Data publikacji: 15-02-2017