Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

1 uczelnia w Warszawie - kierunek Nauki o Rodzinie

Adres: ul. Dewajtis 5

01-815 Warszawa

Tel.: 22 561 88 00, 22 569 96 92, 22 569 96 94, 22 569 68 32

FAX.: 22 569-96-93

Galeria Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie
Galeria Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Nauki o rodzinie

Studia z zakresu nauk o rodzinie w Warszawie

Jeśli wybierasz się na studia w Warszawie na kierunku nauki o rodzinie, to polecamy się Twojej uwadze! Z artykułu przygotowanego przez naszą redakcję dowiesz się więcej o tym kierunku i o atrakcjach, jakie czekają na studentów w stolicy!

Kierunek studiów nauki o rodzinie jest wyjątkowo interdyscyplinarny. Na program studiów składają się bowiem przedmioty reprezentujące wiele dziedzin, takich jak psychologia, pedagogika, socjologia, ekonomia, prawo, polityka społeczna, filozofia czy teologia, zaś w centrum ich zainteresowania pozostaje rodzina, a więc najmniejsza komórka społeczna. Rozmaite perspektywy naukowe zmierzają do tego, aby umieć zrozumieć, w jaki sposób funkcjonuje rodzina we współczesnym zglobalizowanym świecie i jakie czynniki bądź uwarunkowania mają wpływ na jej funkcjonowanie. Studia na tym kierunku studiów przygotowują także do pomocy rodzinom borykającym się z problemami różnego rodzaju.

Uczelnie w Warszawie, które oferują studia na kierunku nauki o rodzinie

Dwie warszawskie uczelnie umożliwiają podjęcie studiów z zakresu nauk o rodzinie:

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydział Studiów nad Rodziną, ul. Kazimierza Wóycickiego 1/3
•studia na poziomie licencjackim i magisterskim,
•studia prowadzone w trybie stacjonarnym (dziennie) i niestacjonarnym (zaocznie)
•na studiach stacjonarnych I stopnia dostępne są dwie specjalności: doradca i asystent rodzinny oraz opiekun osób starszych, chorych i niepełnosprawnych
•na studiach II stopnia dostępne są dwie specjalności: mediacje pojednawcze w rodzinie (na studiach niestacjonarnych) oraz mediacje i negocjacje (na studiach stacjonarnych).

Uniwersytet Warszawski, Instytut Polityki Społecznej, ul. Nowy Świat 67
•studia magisterskie, dostępne w trybie stacjonarnym.

Obie uczelnie są publiczne. W związku z tym, podejmując studia dzienne, nie trzeba ponosić żadnych kosztów związanych z edukacją (poza opłatami rekrutacyjnymi).

Praca dla absolwenta nauk o rodzinie

Absolwenci studiów na kierunku nauki o rodzinie mają wiele możliwości pracy na stanowiskach zgodnych z wykształceniem kierunkowym. Problematyka rodziny oraz jej społecznego otoczenia jest w ostatnich latach, między innymi z uwagi na niski przyrost naturalny, popularnym tematem.

Studia na kierunku nauki o rodzinie przygotowują do podjęcia pracy jako:

•asystent rodziny (podstawa prawna: Dz.U.2011, Nr 149, poz.887, art.12.1),
•specjalista pracy z rodziną (podstawa prawna: Dz.U.2004 Nr 47, poz.447),
•pracownik poradni małżeńskich i rodzinnych (jako doradca),
•pracownik wymiaru sprawiedliwości (jako kurator społeczny, mediator),
•pracownik agend samorządowych,
•pracownik instytucji profilaktyki rodzinnej,
•pracownik placówek opiekuńczo-rehabilitacyjnych,
•animatora środowiska rodzinnego.

Studia w Warszawie

Warszawa, jako stolica Polski, sama w sobie ma wiele atutów, które przyciągają także studentów. Niekwestionowaną zaletą życia i studiowania w Warszawie jest łatwy dostęp do szerokiej oferty kulturalnej - działają tu kina, teatry, galerie sztuki, co rusz odbywają się koncerty polskich i światowych gwiazd, a także festiwale i cykliczne imprezy. Nie brak tu także restauracji, kawiarni, klubów i dyskotek, w których w wolnym czasie można spotkać się ze znajomymi ze studiów.

W Warszawie rozwijać można także swoje pasje, nawet te najbardziej niecodzienne, udzielać się w ramach wolontariatu w przeróżnych instytucjach i organizacjach, a także - jeszcze w czasie studiów - zdobywać cenne doświadczenie zawodowe.

Mieszkanie w Warszawie

O Warszawie panuje przekonanie, że jest droga, a wynajem mieszkania lub pokoju generuje spore koszty. Choć Warszawa do najtańszych nie należy, to także tutaj - podobnie jak w każdym innym mieście - znaleźć można coś w sam raz dla siebie i na tzw. studencką kieszeń. Tańsze mieszkania są dostępne w dzielnicach oddalonych od centrum, takich jak Targówek, gdzie wynajem może być o kilkaset złotych tańszy niż w Śródmieściu. Dla przykładu - mieszkanie dwupokojowe w tej okolicy można wynająć już za 1200 złotych! Finalne ceny zależą jednak nie tylko od lokalizacji, ale i od standardu wykończenia.

Lektura dla studenta nauk o rodzinie

Książką, która dla studentów nauk o rodzinie (lub kandydatów na te studia) może być wyjątkowo ciekawa i przydatna, jest Współczesna rodzina w Polsce i na świecie, której autorami są Sławomir Cudak i Eulalia Adasiewicz. Lektura porusza wiele zagadnień, o których uczą się adepci nauk o rodzinie. Polecamy!Autor: Jurek Małek

Data publikacji: 18-04-2017