Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

3 uczelnie w Warszawie - kierunek Fizyka

Adres: ul. Dewajtis 5

01-815 Warszawa

Tel.: 22 561 88 00, 22 569 96 92, 22 569 96 94,  22 569 68 32

E-mail.: rekrutacja@uksw.edu.pl, info@uksw.edu.pl

uksw.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Fizyka

Adres: ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

00-927 Warszawa

Tel.: +48 22 55 20 000

E-mail.: rekrutacja@adm.uw.edu.pl

uw.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Geofizyka w geologii Zastosowania fizyki w biologii i medycynie Fizyka

Adres: Plac Politechniki 1

00-661 Warszawa

Tel.: (22) 234 7412, (22) 629 6070, (22) 234 7211

E-mail.: rekrutacja@ca.pw.edu.pl

pw.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Wydział FIZYKI

Studia fizyka w Warszawie

Studia w Warszawie na fizyce są w Twoich najbliższych planach? Jeśli tak, mamy dla Ciebie sporo przydatnych informacji! Już dzisiaj poznaj między innymi ofertę edukacyjną warszawskich uczelni, jeśli chodzi o kierunek fizyka.

Fizyka zaliczana jest do grona nauk przyrodniczych. Tym, na czym koncentrują się fizycy, są badania nad właściwościami materii oraz energii – wbrew potocznemu skojarzeniu z nazwą, fizyka nie bada jedynie ściśle fizycznych (w znaczeniu „materialnych”) aspektów świata przyrody. Fizyka opisuje również przemiany materii i energii, a także ich wzajemne na siebie oddziaływanie.

Jeśli rozważasz rekrutację na fizykę, musisz wiedzieć, jakie – jako przyszły student tego kierunku – powinieneś mieć predyspozycje. Zacznijmy od tego, że jeśli już w szkole średniej fizyka nie była jednym z Twoich ulubionych przedmiotów, to może okazać się, że nie jest to najlepszy wybór dla Ciebie.

Z pewnością cechy, jakie powinny Cię wyróżniać, oprócz zainteresowania przedmiotami ścisłymi jeszcze w szkole średniej, to: ciekawość świata oraz otwartość na nową wiedzę, naukowa precyzja i rzetelność. Na studiach z fizyki na wagę złota okaże się umiejętność logicznego myślenia – ale nie tylko! Równie ważna okaże się umiejętność myślenia abstrakcyjnego.

Uczelnie w Warszawie, które w ofercie mają kierunek fizyka

Studia w Warszawie z zakresu fizyki podjąć można na 3 uczelniach państwowych.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy, Szkoła Nauk Ścisłych, ul. Wóycickiego 1/3

Pierwszą z nich jest UKSW. Wydział Matematyczno-Przyrodniczy tej uczelni, we współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Fizyki Teoretycznej, prowadzi studia na kierunku fizyka. Są to studia stacjonarne – I i II stopnia.

Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, ul. Koszykowa 75

Drugą z uczelni, na których można podjąć studia w Warszawie na kierunku fizyka, jest PW. Kierunek dostępny jest w ofercie Wydziału Fizyki – prowadzony jest w trybie stacjonarnym, na studiach I oraz II stopnia.

Na studiach I stopnia dostępne są 4 specjalności:
• materiały i nanostruktury,
• optoelektronika,
• fizyka komputerowa,
• fizyka medyczna.

Z kolei na studiach II stopnia specjalności jest aż 7:
• nanostruktury,
• fizyka i technika jądrowa,
• ekologiczne źródła energii,
• informatyka optyczna,
• fotonika światłowodowa,
• modelowanie układów złożonych,
• fizyka medyczna.

Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

Trzecią warszawską uczelnią, na której podjąć można studia z fizyki jest UW, a konkretnie Wydział Fizyki. Kandydaci na fizykę mają do wyboru stacjonarne studia I stopnia lub – jeśli dysponują już dyplomem licencjata – studia II stopnia. W ofercie uczelni dostępna jest specjalność nauczycielska, dedykowana osobom, które w przyszłości chciałyby nauczać fizyki na różnych szczeblach edukacji.

Praca dla fizyka

Choć wielu osobom codzienność zawodowa fizyka kojarzy się z niczym innymi niż praca na stanowisku nauczyciela fizyki, to perspektywy zawodowe absolwentów fizyki są obiecujące. Wszak to właśnie fizyce, między innymi, zawdzięczamy rozwój techniczny, a co za tym idzie – także cywilizacyjny!

Fizycy znajdują zatrudnienie między innymi w:
• przedsiębiorstwach, które wykorzystują nowoczesne techniki fotoniczne lub optoelektroniczne,
• przedsiębiorstwach z branży IT lub teleinformatycznej,
• laboratoriach projektowych i badawczych firm reprezentujących sektor zaawansowanych technologii,
• laboratoriach badawczych instytutów naukowych, badawczo-rozwojowych lub przemysłowych,
• przedsiębiorstwach wykorzystujących w codziennej pracy specjalistyczne urządzenia, których obsługa wymaga ścisłej wiedzy z zakresu fizyki,
• szkolnictwie – jako nauczyciel (konieczne jest ukończenie specjalności nauczycielskiej, kursu pedagogicznego lub studiów podyplomowych).

Studia w Warszawie

Warszawa to największy ośrodek akademicki w Polsce. Stolicę można śmiało określić mianem miasta przyjaznego studentom. Jest to równocześnie duża metropolia, która ma wiele do zaoferowania zarówno żakom, jak i świeżo upieczonym absolwentom – między innymi łatwy start w życie zawodowe.

W Warszawie wciąż wiele się dzieje – jest to przecież miasto kultury, a także rozrywki, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Studenci, którzy chcą w okresie studiów nie tylko odebrać solidne wykształcenie, ale także spędzać czas wolny w swój ulubiony sposób, mają w Warszawie ku temu mnóstwo sposobności. Także studenci, którzy chcą studia łączyć ze studencką pracą, w Warszawie będą mieli ku temu wiele sposobności.

Mieszkanie w Warszawie

Życie w dużej metropolii, takiej jak Warszawa, ma swoje plusy i minusy. W kontekście mieszkaniowym dużym plusem Warszawy jest fakt, że nie brak tutaj ofert wynajmu mieszkania czy pokoju. Minusem z kolei są dość wysokie (na tle pozostałych polskich miast) koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Oczywiście zależą one od tego, w jakiej części Warszawy znajduje się mieszkanie, jak jest duże i jak wykończone.

Za przykład weźmy mieszkania na Żoliborzu. Żoliborz to najmniejsza warszawska dzielnica pod względem powierzchni, położona w lewobrzeżnej dzielnicy miasta. Blisko stąd do centrum, Żoliborz sąsiaduje bowiem ze Śródmieściem, co znacznie ułatwia dojazd na uczelnie. Jest to także najbardziej zielona część Warszawy i między innymi z tego powodu jest atrakcyjny pod względem zamieszkania.

Ile zatem kosztuje wynajem dwupokojowego mieszkania na Żoliborzu? W zależności od czynników takich jak standard wykończenia, a także całego budynku mieszkalnego, ceny wahają się od 1,5 do 2,5 tysiąca złotych. Do tego doliczyć należy nierzadko czynsz administracyjny, a także media licznikowe. Pojedynczy pokój, np. w większym mieszkaniu studenckim, zamieszkiwanym przez kilka innych osób, to wydatek rzędu 600-1200 złotych miesięcznie.

Lektura dla fizyka

Kandydatom na studia na kierunku fizyka polecamy ciekawą lekturę – „Fascynująca fizyka” autorstwa Anne Rooney. Autorka przedstawia w swojej książce historię fizyki – od starożytnych odkryć aż do współczesnych wynalazków. To ciekawa opowieść o wybranych wydarzeniach z historii fizyki, która z pewnością wciągnie wszystkie osoby zainteresowane tą dziedziną nauki.



Autor: Piotr Dębosz



Data publikacji: 12-01-2017