Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Mediacja rozwodowa — czy warto skorzystać z tej opcji?

Mediacja rozwodowa — czy warto skorzystać z tej opcji?

Podejmując decyzję o rozwodzie, oczekujemy, że proces odbędzie się szybko i bez zbędnych komplikacji. Jednak w sądzie nic nie jest gwarantowane. Nawet jeśli wydaje się, że postępowanie rozwodowe powinno odbyć się bezproblemowo, na sali rozpraw wszystko może się zmienić.
To oznacza, że często postępowania rozwodowe trwają latami i zamieniają się w batalię o wszystko. Okazuje się jednak, że rozwód można przyspieszyć dzięki mediacji. Czym jest i czy warto z niej skorzystać?

Mediacja rozwodowa — czym jest?

Tak jak w innych postępowaniach cywilnych, także w rozwodzie możliwe jest ugodowe rozwiązanie sprawy. Jednym ze sposobów na szybkie i polubowne rozwiązanie sporu jest mediacja. To alternatywna metoda, która ostatnio zdobywa coraz większą popularność. Polega na tym, że strony, a w wypadku rozwodu małżonkowie, przy udziale osoby bezstronnej (mediatora) starają się wypracować ugodę. Mediacja może być podjęta przed wszczęciem postępowania sądowego lub w jego trakcie.
Jeśli małżonkowie z pomocą mediatora uzgodnią stanowisko, wypracują porozumienie, wówczas znacznie przyspiesza to proces. W trakcie postępowania rozwodowego sąd może zlecić przeprowadzenie mediacji, aby małżonkowie wypracowali odpowiedni kompromis. Mediacja to bardzo korzystna forma zakończenia postępowania o rozwód. Przede wszystkim dlatego, że obaj małżonkowie przystępują do niej dobrowolnie i jako równorzędni partnerzy. Zadaniem mediacji jest wypracowanie porozumienia w zakresie rozwodu oraz najważniejszych kwestii dotyczących rozstania. Jest także skutecznym narzędziem do osiągnięcia porozumienia i uniknięcia kosztownego i długiego procesu.

Czas trwania mediacji rozwodowej 

Mediacja rozwodowa to dobra opcja, gdy chcemy uniknąć komplikacji przy rozwodzie i przyspieszyć postępowanie. Jednak same mediacje nie zakończą małżeństwa. Są jedynie wypracowaniem porozumienia w kwestiach, które dotychczas stanowiły podłoże konfliktu między małżonkami. Aby mediacja była skuteczna, przede wszystkim obie strony powinny się na nią zgodzić. Powinny być przekonane, że faktycznie chcą się rozwieźć i rozstać na wspólnie wypracowanych warunkach.
Dlatego mediacja nie jest obowiązkowa, ale warto ją podjąć, jeśli zależy nam na szybkim zakończeniu sporu z małżonkiem. Ile trwają mediacje rozwodowe? Wszystko zależy od danej sytuacji. Zgodnie z przepisami, sądowe mediacje rozwodowe nie powinny trwać dłużej niż 3 miesiące. To okres, w którym są największe szanse na wypracowanie porozumienia. Termin ten na zgodny wniosek stron może być wydłużony, jeśli faktycznie strony pragną uzyskać kompromis mediacyjny. 

Zalety mediacji rozwodowych

Aby przeprowadzić mediację rozwodową, każda ze stron musi się na nią zgodzić.  Dlatego mediacja może być skutecznym środkiem do osiągnięcia tego celu, gdyż odbywa się za aprobatą obojga małżonków. W Polsce mediacje rozwodowe mogą być prowadzone przez osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje. To mediatorzy, którzy jako osoby niezaangażowane w spór pomagają stronom w osiągnięciu porozumienia. Najczęściej są nimi adwokaci czy radcowie prawni specjalizujący się w rozwodach.
Warto skorzystać z pomocy doświadczonego mediatora rozwodowego, który nie tylko doskonale zna się na przepisach, posiada wykształcenie, ale także specjalizuje się w szeroko pojętej psychologii. Dzięki temu mediacja stanie się faktycznie skutecznym narzędziem w uzyskaniu szybkiego rozwodu opartego na wspólnie wypracowanym porozumieniu. 
Artykuł powstał we współpracy z kancelarią Rozwod-warszawa.pl.

Data publikacji: 29-05-2023