Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Prywatna szkoła podstawowa czy publiczna szkoła podstawowa?

Prywatna szkoła podstawowa czy publiczna szkoła podstawowa?


Prywatna szkoła podstawowa czy publiczna szkoła podstawowa?

Pójście dziecka do szkoły podstawowej to duże wydarzenie dla całej rodziny. W końcu maluch po raz pierwszy zasiądzie w szkolnej ławce, gdzie zacznie uczyć się „poważnych” rzeczy i nawiązywać nowe relacje z rówieśnikami. Jednak dzisiaj wielu rodziców zastanawia się, co będzie lepsze dla ich dziecka: publiczna czy prywatna szkoła podstawowa?

Szkoła niepubliczna, ale z uprawnieniami szkoły publicznej

Do 2019 roku placówki niepubliczne mogły funkcjonować z uprawnieniami szkoły publicznej lub bez tych uprawnień, jednak obecnie podział ten został zniesiony. Zgodnie z artykułem 14 ustawy Prawa oświatowego placówki niepubliczne umożliwiają uzyskanie dyplomów i świadectw państwowych, a także w dużej mierze funkcjonują jak szkoły publiczne, tj.:

  • realizują program nauczania zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego;
  • realizują te same zajęcia obowiązkowe (co najmniej w takim samym okresie i wymiarze);
  • stosują te same zasady promowania i klasyfikowania uczniów;
  • prowadzą taką samą dokumentację przebiegu nauczania;
  • zatrudniają nauczycieli posiadających kwalifikacje wymagane dla szkół publicznych.

Jeśli ogólnokształcąca prywatna szkoła podstawowa prowadzi również edukację artystyczną, wówczas placówka otrzymuje uprawnienia szkoły publicznej z dniem rozpoczęcia działalności. Szkoły prywatne funkcjonują zatem podobnie jak szkoły publiczne, co ułatwia ewentualne przeniesienie dziecka do innej placówki czy kontynuowanie edukacji w publicznej szkole ponadpodstawowej.

Szkoła podstawowa publiczna vs. niepubliczna - na czym polega różnica?

Publiczna szkoła podstawowa zapewnia bezpłatną naukę i miejsce dla każdego dziecka mieszkającego w obwodzie danej szkoły (uczeń przyjmowany jest z urzędu na podstawie zgłoszenia). Tymczasem prywatna szkoła podstawowa w Radomiu lub w każdym innym mieście ma określone wymagania rekrutacyjne i nie ma obowiązku przyjmowania wszystkich dzieci. Ilość miejsc jest ograniczona, więc w razie chęci zapisania dziecka do wybranej placówki lepiej nie zwlekać z wysłaniem podania. Nauka w szkole niepublicznej nie jest darmowa, jednak zwykle w ramach czesnego (płaconego miesięcznie) dziecko może uczęszczać również na zajęcia dodatkowe dostępne w danej szkole, a także korzystać z zajęć na świetlicy.

Gdzie jest wyższy poziom nauczania: w szkole prywatnej czy publicznej?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w szkołach publicznych i niepublicznych mogą pracować ci sami nauczyciele (w obu rodzajach placówek wymagane są takie same kwalifikacje). Jednak warto wziąć pod uwagę, że prywatna szkoła podstawowa może zapewniać więcej zajęć z języka obcego – zwykle są to cztery lekcje zamiast dwóch lub trzech przewidzianych w podstawie programowej. Co więcej, część zajęć może prowadzić native speaker, dzięki czemu dziecko może „osłuchać się” z językiem i nauczyć się naturalnej wymowy. Jak już zostało wspomniane, w ramach czesnego dziecko może zyskać również łatwy dostęp do zajęć dodatkowych, np. nauki gry na instrumencie, zajęć tanecznych, zajęć ze sztuk walki czy zajęć na pływalni. Dzięki temu rodzice nie muszą dodatkowo płacić za zajęcia pozalekcyjne, ani dowozić dziecka do innej placówki.

Czy prywatna szkoła podstawowa zapewnia lepszą atmosferę niż szkoła publiczna?

To zależy od konkretnej placówki, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że szkoły niepubliczne to często kameralne miejsca ze stosunkowo niewielką liczbą uczniów i małymi zespołami klasowymi. Dzięki temu w szkołach prywatnych nauczyciele mają więcej czasu dla każdego ze swoich podopiecznych. Indywidualne podejście nabiera szczególnego znaczenia, gdy dziecko potrzebuje większego wsparcia ze względu na problemy w nauce lub wybitne uzdolnienia. Co więcej, niepubliczna szkoła podstawowa może zachęcać dzieci poprzez brak dzwonków, prac domowych czy cyfrowego systemu oceniania. W rezultacie placówka może zapewniać swobodniejszą atmosferę, co korzystnie wpływa na samopoczucie dziecka i jego chęć do nauki.

Data publikacji: 18-04-2024