Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Techniki negocjacyjne przy sporach wspólników - szkolenia

Techniki negocjacyjne przy sporach wspólników - szkolenia
Spory pomiędzy wspólnikami nie są niczym nadzwyczajnym – zdarzają się zapewne częściej niż myślisz. Warto więc wiedzieć, jak sobie radzić w tego typu sytuacjach. Zanim sięgnie się po bardziej drastyczne środki, dobrze wypróbować rozmaite techniki negocjacji. Są one oparte na mechanizmach psychologicznych, dzięki czemu ułatwiają ugodowe rozwiązanie konfliktu. Dowiedz się więcej jak poszerzyć swoją wiedzę z technik negocjacyjnych dzięki szkoleniom i kursom.

Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów – co to takiego?

Konflikty wspólników często kończą się w sądzie. Wcale jednak nie musi tak być. Zastosowanie tzw. alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR) to zwykle znacznie lepszy pomysł. To grupa rozwiązań, do których zalicza się zwykle:

  • negocjacje,
  • mediacje,
  • sądownictwo polubowne (arbitraż).

Czy warto? Na pewno! Alternatywne metody rozwiązywania sporów pomagają uniknąć drogi sądowej, która wiąże się z wysokimi kosztami, stresem i koniecznością poświęcenia na konflikt dużych ilości czasu oraz energii. Jednocześnie, wykorzystując właściwe techniki negocjacyjne, zwiększasz szanse na przekonanie wspólnika do swojej racji. Możesz więc zakończyć spór w satysfakcjonujący sposób, w dodatku szybciej i taniej. Co więcej, celem negocjacji jest osiągnięcie porozumienia, podczas gdy spór sądowy zwykle prowadzi do rozpadu partnerstwa, co generuje kolejne utrudnienia. Techniki negocjacyjne i mediacyjne można rozwiać dzięki stosownym szkoleniom i kursom z negocjacji i rozwiązywania konfliktów. Szkolenia z negocjacji (zobacz na https://eventis.pl/szkolenia/negocjacje), które mogą być pomocne w przypadku sporów między wspólnikami znajdziemy zarówno w postaci kursów online, jak i typowych szkoleń stacjonarnych, które organizowane są głównie w dużych miastach, m.in. Warszawie (zobacz listę szkoleń w Warszawie na https://eventis.pl/szkolenia/warszawa), Krakowie, Katowicach, Poznaniu czy Wrocławiu.

Popularne techniki negocjacyjne

Negocjacje to jedna z najlepszych metod na zakończenie sporu w taki sposób, by obie strony były zadowolone. Warto znać co najmniej kilka technik negocjacyjnych, aby odpowiednio dopasować tę aktualnie stosowaną do sytuacji i profilu psychologicznego wspólnika. Częste zabiegi stosowane przez wprawionych negocjatorów obejmują:

  • zachowanie spokoju,
  • rzeczowe podważanie kompetencji lub umiejętności drugiej strony,
  • przedstawianie na początku negocjacji oczekiwań na wyrost – dzięki temu nawet po dokonaniu ustępstw uzyskasz satysfakcjonujące rozwiązanie,
  • przedłużanie negocjacji w celu „zmęczenia” skonfliktowanego wspólnika,
  • domaganie się dodatkowych ustępstw na ostatnim etapie negocjacji.

To oczywiście jedynie podstawy. Warto też pamiętać, że negocjacji wcale nie trzeba prowadzić samodzielnie. Przy poważnych sporach dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie prawników bądź wyspecjalizowanych specjalistów zajmujących się prowadzeniem negocjacji, mediacjami oraz rokowaniami biznesowymi. Specjalista może poprowadzić negocjacje w Twoim imieniu, a dzięki odpowiedniej wiedzy i wprawie często jest w stanie uzyskać znacznie lepsze wyniki.

Data publikacji: 22-02-2021