Studia na kierunku Pedagogika w Warszawie
Opis kierunku
Czym zajmuje się pedagogika? Ogólnie rzecz biorąc to nauka o rozwoju, wychowaniu oraz kształceniu dzieci i dorosłych w ciągu całego ich życia. To odpowiedni kierunek dla osób, którym bliskie jest wychowanie najmłodszych oraz praca z drugim człowiekiem.
Sprawdź uczelnie ze stolicy: uczelnie Warszawa
Liczba uczelni
W Warszawie większość uczelni publicznych oferuje kształcenie na tym kierunku. Są to: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, SGGW oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej. Wiele prywatnych uczelni ma w swojej ofercie pedagogikę m.in. Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin czy WWSH.
Tryby Studiowania
Do tej pory Pedagogika była prowadzona w systemie II stopniowym. W tej chwili kierunki pedagogika specjalna oraz przedszkolna i wczesnoszkolna będę prowadzone jako jednolite studia magisterskie.
Ceny
Koszt roku studiów na SGGW rozpoczyna się od 4 400 złotych. Są jednymi z najdroższych w Warszawie. Za studia na UKSW zapłacić należy 3 300 złotych, a UW 3 750. Najbardziej przyjazne kieszeni studenta są studia na APS – koszt od 2 400 złotych. Zajęcia na studiach zaocznych odbywają się w weekendy, niekiedy również w piątkowe popołudnia.
Studia bezpłatne w Warszawie – zasady rekrutacji
Pedagogika na Uniwersytecie Warszawskim.
Pedagogika na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Pedagogika na SGGW
Pedagogika na Akademii Pedagogiki Specjalnej
Pedagogika na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Perspektywy pracy
Kończąc kierunek, uzyskasz uprawnienia do pracy z dziećmi oraz dorosłymi. Możesz pracować jako pedagog szkolny, animator kulturowy, nauczyciel świetlicy. Po ukończeniu stosownej specjalności uzyskasz uprawnienia do pracy w placówkach wsparcia dziennego, organizować rodzinną pieczę zastępczą czy pracować w placówkach opiekuńczo-wychowawczych zajmujących się opieką całkowitą, w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych lub w ośrodkach adopcyjnych.
Praca po pedagogice daje spore perspektywy zatrudnienia i możliwość wykonywania dla wielu osób bardzo przyjemnej pracy. Przede wszystkim pedagogika to nie tylko praca jako nauczyciel szkolny. To również możliwość wyboru wielu różnych specjalizacji, które zdecydowanie poszerzają możliwości w obszarze poszukania zatrudnienia i umożliwiają zdobycie ciekawego zatrudnienia. Absolwenci pedagogiki mogą pracować w formie animatorów kultury w instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych. Znajdą również zatrudnienie w żłobkach i przedszkolach. Kolejne możliwości pracy czekają w ośrodkach pomocy społecznej, centrach pomocy rodzinie, domach pomocy społecznej czy domach dziecka. Po ukończeniu tego kierunku możliwe jest także znalezienie zatrudnienia w ośrodkach, które zajmują się zadaniami resocjalizacyjnymi. Na absolwentów tego kierunku czeka jednak praca również w sektorze prywatnym. Tutaj specjalistów poszukują przede wszystkim firmy szkoleniowe czy działy HR.
Studia na kierunku pedagogika – jakie predyspozycje są wymagane?
Studia pedagogiczne stale cieszą się dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich i są bardzo często wybierane. Każdego roku kilkanaście tysięcy młodych osób wybiera się właśnie na ten kierunek. Bardzo istotne są jednak odpowiednie predyspozycje do wykonywania zawodu nauczyciela, które pozwolą lepiej poradzić sobie na studiach oraz w przyszłości lepiej radzić sobie podczas wykonywania konkretnych obowiązków. Bardzo ważna jest zdolność decentracji. Polega ona na umiejętności rozpatrywania dużej liczby zdarzeń z perspektywy uczniów. Nauczyciel powinien potrafić wcielić się w rolę ucznia i być w stanie z jego pozycji spojrzeć na konkretne zagadnienie. Równie istotna jest dojrzałość emocjonalna, która pozwoli na dokonywanie ocen konkretnych zdarzeń w sposób odpowiedni do konkretnej sytuacji. Kandydaci powinni również wykazywać się empatią, spokojem i zdolnością opanowania złości. Dzięki temu będą w stanie lepiej porozumieć się z uczniami podczas pracy w szkole i zyskać ich większą przychylność.
A może interesuje Cię inny kierunek? Sprawdź studia na kierunku: psychologia w Warszawie
Studia podyplomowe na kierunku pedagogika w Warszawie
Podyplomowe studia pedagogiczne przygotowujące do nauczania etyki – SGGW
Podyplomowe studia pedagogiczne przygotowujące do nauczania etyki są realizowane na SGGW w czasie dwóch semestrów. Jest to oferta kształcenia skierowana do nauczycieli, którzy chcą podnieść swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Przygotowują merytorycznie do realizacji treści kształcenia, jakie są wymagane w podstawie programowej dla przedmiotu etyka. W programie nauczania znajdują się takie zagadnienia, jak etyka i filozofia, kształtowanie postaw i wartości, komunikacja interpersonalna, elementy kultury i kulturoznawstwa, postępowanie wobec przyrody. Kształcenie jest realizowane w formie zajęć łączących przekazywanie wiedzy teoretycznej z nauką praktycznych umiejętności. Słuchacze mają do dyspozycji świetnie wyposażoną bazę dydaktyczną, mogą kształcić się pod okiem doświadczonych wykładowców. Studia są realizowane w formie weekendowych zjazdów, co pozwala na połączenie pracy zawodowej ze zdobywaniem dodatkowych kwalifikacji do pracy w placówkach oświatowych.
Program studiów na kierunku Podyplomowe studia pedagogiczne przygotowujące do nauczania etyki sprawdź tutaj.
Podyplomowe studia dla nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego – Uniwersytet Warszawski
Studia podyplomowe są skierowane do absolwentów studiów pierwszego stopnia, którzy chcą zdobyć przygotowanie niezbędne do pracy w szkołach podstawowych, a także dla absolwentów studiów magisterskich, którzy chcą uzyskać kwalifikacje niezbędne do pracy w zawodzi nauczyciela. Kształcenie trwa przez trzy semestry, zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu wieczorami. W programie nauczania pojawiają się takie zagadnienia, jak: psychologia dla nauczycieli, trening wychowawczy, wybrane elementy prawa dla nauczycieli, dydaktyka przedmiotu, ocenianie w szkole, technologia informacyjna, podstawy dydaktyki, kultura szkoły, problemy społeczno-wychowawcze różnych grup dzieci i młodzieży. Zajęcia są prowadzone w różnorodnych formach, łączących zdobywanie wiedzy teoretycznej z nauką praktycznych umiejętności. W trakcie kształcenia słuchacze zdobywają niezbędne kompetencje nauczycielskie, pogłębiają wiedzę, a także zdobywają dodatkowe kompetencje i umiejętności. Ukończenie studiów podyplomowych pozwala na zdobycie kwalifikacji niezbędnych do pracy w placówkach oświatowych.
Cena za studia: 2000 zł za semestr
Oferta kształcenia na kierunku Podyplomowe studia dla nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego Sprawdź ofertę kształcenia.
Podyplomowe studia przygotowania pedagogicznego
Podyplomowe studia przygotowania pedagogicznego są skierowane do absolwentów studiów wyższych, którzy chcą uzyskać kompetencje i kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela. Kształcenie trwa trzy semestry. Umożliwia zdobycie wiedzy w zakresie psychologii, pedagogiki, metodyki prowadzenia zajęć, która jest niezbędna do realizacji zadań dydaktycznych w różnych placówkach oświatowych. Program nauczania jest podzielony na kilka modułów: moduł kompetencji psychologiczno-pedagogicznych, moduł kompetencji dydaktycznych i merytorycznych, moduł kompetencji wychowawczych nauczyciela. W programie znajdują się również praktyki zawodowe, które pozwalają na zdobycie doświadczeń praktycznych. Kształcenie jest realizowane według nowoczesnych programów nauczania, uwzględniających dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku edukacyjnym. Słuchacze mają do dyspozycji świetną kadrę wykładowców akademickich, a także dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną. Ukończenie studiów pozwala na natychmiastowe wykorzystanie nowych kwalifikacji w pracy nauczyciela.
Cena za studia: 1600 zł za semestr
Studia podyplomowe na kierunku Podyplomowe studia przygotowania pedagogicznego sprawdź tutaj.
Jeśli jesteś zainteresowany innymi pokrewnymi kierunkami, zapoznaj się z ofertą edukacyjną na kierunku Pedagogika w Krakowie sprawdź tutaj.
Studia I oraz II stopnia na kierunku Pedagogika możesz podjąć w Poznaniu, zobacz również.
W Łodzi możesz studiować na kierunku Pedagogika zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Sprawdź ofertę kształcenia.
Data publikacji: 12-04-2022