Szkoły wyższe z kierunkiem Filologia Angielska w Warszawie
Opis kierunku
Studia na kierunku filologia angielska to nie tylko nauka języka. To przede wszystkim poznawanie literatury i kultury krajów anglosaskich. Po woli przesiąkasz atmosferą i klimatem Wysp Brytyjskich. Ukończenie studiów filologicznych otwiera wiele możliwości kariery po otrzymaniu dyplomu, nie tylko w edukacji czy turystyce.
Liczba uczelni
Obecnie filologię angielską można studiować na Uniwersytecie Warszawskim. Jest to jedyna publiczna uczelnia w Warszawie oferująca ten kierunek. Filologia Angielska znajduje się w ofercie wielu uczelni niepublicznych. Są to: SWPS, Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych (WSTiJO) w Warszawie, Lingwistyczna Szkoła Wyższa, Społeczna Akademia Nauk SAN oraz Wszechnica Polska.
Tryby Studiowania
Studia na kierunku filologia angielska oferowane są jako stacjonarne studia pierwszego stopnia. Nauka w trybie dzienny oznacza zajęcia w trakcie tygodnia w godzinach porannych oraz po południowych.
Ceny
Studia zaoczne na UW to koszt 2 800 złotych za semestr. Są to jednak studia II stopnia. Uczelnie niepubliczne mają zróżnicowane ceny. Przykładowo: semestr studiów na LSW to koszt 3 200 za semestr, a na Uniwersytecie SWPS 4 135 złotych.
Studia bezpłatne – zasady rekrutacji
W tej części artykuły przeczytacie jakie przedmioty zdawane na maturze będą brane pod uwagę przy rekrutacji. Są one różne w zależności od uczelni.
Zasady rekrutacji UW

Predyspozycje do studiowania filologii angielskiej

Studia na kierunku filologia angielska od kilkunastu lat są jednymi z najpopularniejszych dróg kształcenia, na jakie decydują się absolwenci szkół średnich. Filologię angielską można studiować zarówno na uczelniach państwowych, jak i w wielu wyższych szkołach niepublicznych. Do wyboru są zarówno studia pierwszego, jak i drugiego stopnia w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Można więc wybrać taką formę kształcenia, która będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom. Aby jednak dobrze radzić sobie na tym kierunku, trzeba mieć nie tylko chęć do studiowania, ale również odpowiednie predyspozycje i umiejętności. Przede wszystkim, studenci filologii angielskiej powinni mieć zdolności językowe, szybko przyswajać duże partie wiedzy, mieć duże zdolności, jeśli chodzi o zapamiętywanie. Na kierunku tym przyda się również zainteresowanie kulturą i historią krajów angielskojęzycznych, gdyż sporo przedmiotów dotyczy właśnie tej tematyki.
Studenci filologii angielskiej powinni być przygotowani na sporo nauki, muszą nie tylko przyswoić język w stopniu perfekcyjnym, ale również pisać po angielsku dłuższe i krótsze formy wypowiedzi. Studenci filologii angielskiej mogą w trakcie studiów wybrać konkretne specjalizacje – najczęściej tłumaczeniową, nauczycielską oraz biznesową. Każda z tych specjalizacji wymaga konkretnych umiejętności. Przyszli tłumacze powinni być skrupulatni, dokładnie, a także potrafić pracować pod presją czasu oraz w sytuacjach stresowych. Nauczyciele języka angielskiego natomiast powinni być cierpliwi, odpowiedzialni, mieć zdolności pedagogiczne oraz umiejętność przekazywania wiedzy. Osoby, które chcą zająć się językiem angielskim w biznesie powinny być sumienne, dobrze zorganizowane oraz otwarte na kontakty z ludźmi.
Perspektywy pracy po studiach na filologii angielskiej w Warszawie

Absolwenci kierunku filologia angielska mają w Warszawie wiele możliwości zatrudnienia. Kto ukończył specjalizację nauczycielską, bez problemu powinien znaleźć pracę w szkołach publicznych, prywatnych czy też typowych szkołach językowych. Można również założyć własną szkołę lub zająć się udzielaniem korepetycji czy indywidualnym przygotowaniem do matury czy egzaminów. Osoby, które chcą się zająć tłumaczeniami, mogą znaleźć zatrudnienie w biurach tłumaczeń, a także w wielu firmach i instytucjach, które zajmują się współpracą z zagranicą i potrzebują doświadczonych osób, które znają język angielski w stopniu perfekcyjnym. Absolwenci filologii angielskiej mogą również założyć własne biuro tłumaczeń, które z pewnością będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych klientów. Znajomość języka angielskiego w stopniu doskonałym, potwierdzona dyplomem ukończenia wyższej uczelni, otwiera wiele drzwi. Warto jednak zadbać o to, by mieć dodatkowe umiejętności i kwalifikacje, które są pożądane na rynku pracy. Trzeba pamiętać, że co roku filologię angielską kończą tysiące osób, nie wszystkie więc znajdą pracę w wyuczonym zawodzie.
Interesujesz się innymi podobnymi kierunkami? Sprawdź ofertę 4 uczelni, które oferują studia na kierunku filologia hiszpańska w warszawie
Data publikacji: 14-03-2022