Uczelnie z kierunkiem Dziennikarstwo w Warszawie
Opis kierunku
Od dawna z zapartym tchem śledzisz dzienniki informacyjne? Lubisz pisać i dociekać prawdy? Szkolne reportaże były Twoją mocną stroną? W takim razie zapoznaj się z zasadami rekrutacji na kierunek dziennikarstwo. To bardzo rozwijający umysł kierunek studiów. To będzie dobry wybór dla wszystkich otwartych na świat, dociekliwych oraz wytrwałych w dążeniu do celu. To otwarty kierunek humanistyczny łączący w sobie psychologię, historię, elementy językoznawstwa czy sztuk plastycznych. Podczas studiów poznacie niezbędną wiedzę informatyczną, techniczną i telekomunikacyjną niezbędną do pracy w mediach.
Liczba uczelni
W stolicy swoje siedziby mają najbardziej znane polskie uczelnie. Studiować dziennikarstwo można na dwóch publicznych uniwersytetach: Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kierunek dostępny jest też na prywatnych szkołach wyższych jak Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna, SWPS czy Społeczna Akademia Nauk.
Tryby Studiowania
Na najstarszej uczelni w Warszawie, czyli UW, można studiować w trybie stacjonarnym, tzw. dziennym oraz niestacjonarnym zaocznym. Oznacza to, że zajęcia prowadzone będą podczas zjazdów weekendowym.
Ceny
Studia zaoczne na Uniwersytecie Warszawskiem nie należą do najtańszych. Za semestr należy ponieść opłatę w wysokości 3 000 złotych.
Studia bezpłatne – zasady rekrutacji
W tej części artykuły przeczytacie jakie przedmioty zdawane na maturze będą brane pod uwagę przy rekrutacji. Są one różne w zależności od uczelni.
Zasady rekrutacji Uniwersytet Warszawski
Predyspozycje do studiowania na kierunku dziennikarstwo
Studia na kierunku dziennikarskim to doskonały pomysł dla osób, które swoją przyszłość zawodową widzą w pracy w mediach lub w zawodach bardzo do nich zbliżonych. Kierunek dziennikarstwo jest stosunkowo nowy, na większości uczelni ma kilkanaście lat. Można go studiować zarówno na uczelniach publicznych, jak i w prywatnych wyższych szkołach. Do wyboru są studia stacjonarne i niestacjonarne. Należy jednak pamiętać, że przyszli dziennikarze musza mieć określone predyspozycje i umiejętności, które przydadzą im się w późniejszej pracy. Przede wszystkim bardzo ważna jest rozległa wiedza o świecie, znajomość gospodarki, polityki, zjawisk społecznych oraz aktualnych trendów w różnych dziedzinach. Trzeba też lubić nauki humanistyczne i czytanie książek, bo na dziennikarstwie będzie ich di przeczytania całkiem sporo.
Przyszli dziennikarze powinni doskonale znać język polski w mowie i w piśmie, nie mieć problemów z wysławianiem się, umieć budować historie, łączyć i kojarzyć fakty. Przyda się zdolność logicznego i analitycznego myślenia, kreatywność, pomysłowość. Dziennikarz musi być osobą otwartą na ludzi, łatwo nawiązującą kontakty, wzbudzającą zaufanie i chęć do rozmowy. W tym zawodzie nie sprawdzą się więc introwertycy, którzy lubią pracę w samotności. Praca dziennikarza pod każdym względem jest pracą wśród ludzi – zarówno, jeśli pracuje w redakcji, jak i w terenie.
Perspektywy zawodowe w Warszawie po studiach na kierunku dziennikarstwo
Absolwenci studiów dziennikarskich mają w Warszawie całe mnóstwo możliwości zawodowych związanych z ich kierunkiem. Przede wszystkim, w stolicy znajdują się siedziby wielu mediów zarówno ogólnopolskich, jak i regionalnych. Można więc szukać zatrudnienia w radiu, telewizji, lokalnych dziennikach, tygodnikach czy miesięcznikach, a także w redakcjach wielu mediów internetowych. Dobrzy, wykształceni dziennikarze są nieustannie poszukiwani przez rozwijające się redakcje. Po studiach dziennikarskich można również pracować w agencjach reklamowych, marketingowych, a także na stanowiskach związanych z kreowaniem wizerunku, public relations i marketingowych.
Absolwenci studiów dziennikarskich po latach doświadczenia w mediach doskonale sprawdzają się jako rzecznicy prasowi urzędów, instytucji i organizacji. Mogą również pracować na własny rachunek, zakładając firmy związane z działalnością dziennikarza. Warto jednak mieć świadomość, że studia dziennikarskie są niezwykle popularne i co roku z polskich uczelni wychodzą tysiące dziennikarzy po studiach. Aby mieć szanse na naprawdę dobre zatrudnienie, dobrze jest jeszcze na etapie studiów stawiać pierwsze kroki zawodowe, odbywać praktyki i staże w mediach, uczestniczyć w ciekawych projektach. Pracę w zawodzie dziennikarza można przy odrobinie wysiłku połączyć ze studiami. Takie osoby po ukończeniu uczelni od razu będą miały na koncie nie tylko wykształcenie, ale również pewne doświadczenie zawodowe, które zdecydowanie przyda się w zdobyciu dobrej pracy w zawodzie.
Sprawdź również ofertę 12 uczelni, na których znajdziesz studia na kierunku marketing w warszawie
Data publikacji: 10-05-2022