Studia z kierunkiem medycznym w Warszawie
Studia medyczne od lat są jednym z najbardziej obleganych kierunków. Progi punktowe są wysokie, dlatego też ciężko dostać się na ten kierunek. Same studia są wymagające, ale ich ukończenie gwarantuje pracę w zawodzie cieszącym się szerokim uznaniem. Przykładowe przedmioty na kierunku lekarskim, to chemia, biologia medyczna z embriologią, biofizyka, biochemia, anatomia, fizjologia człowieka, etyka w medycynie, diagnostyka laboratoryjna, farmakologia i toksykologia, oraz immunologia.
Państwowe Uczelnie w Warszawie, na których można studiować medycynę:
Warszawski Uniwersytet Medyczny, ul. Żwirki i Wigury 61, Warszawa
Wyższa Szkoła Rehabilitacji. ul Świeradowska 43, 02-662 Warszawa
Uczelnie prywatne w Warszawie oferujące kierunek medycyna:
Uczelnia Łazarskiego, Świeradowska 43, 02-662 Warszawa
Praca po kierunku medycyna
Zdaniem ekspertów studia medycznie w Polsce rozpoczyna co roku 3000 osób, to jednak nie jest satysfakcjonująca liczba; powinno ich być o 2000 więcej, aby nie zabrakło w naszym kraju lekarzy. Aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu lekarza, należy ukończyć pięcioletnie, jednolite studia, odbyć 13 miesięczny staż zawodowy, jak również zdać Państwowy Egzamin Lekarski. Jeżeli wybierzemy studia lekarsko- dentystyczne, to aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu lekarza dentysty, trzeba odbyć 13 miesięczny staż oraz zdać Lekarsko - Dentystyczny Egzamin Końcowy. Na absolwentów farmacji czeka praca w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych, firmach farmaceutycznych, które opracowują i wprowadzających na rynek nowe leki. Absolwenci zatrudnienie znaleźć mogę również w branży chemicznej i kosmetycznej, w laboratoriach, a także w organach inspekcyjnych. Medycyna, farmacja czy stomatologia to nie jedyne studia medyczne.
Osoby kończące studia na kierunku dietetyka, mogą szukać pracy w zakładach opieki zdrowotnej, oraz poradniach żywieniowych. Osoby po studiach z fizjoterapii, mogą podjąć pracę w zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych i ośrodkach rehabilitacyjnych, gabinetach odnowy biologicznej oraz sanatoriach. Pracę w służbie zdrowia znaleźć również mogą absolwenci takich kierunków jak ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo czy położnictwo.
Warszawa jednym z najchętniej wybieranych miast przez studentów
Atmosfera dużego miasta i duży wybór uczelni kusi wiele młodych osób do przeprowadzki i studiowania w tym mieście, ale jest także najdroższy ośrodek akademicki w Polsce. Za mieszkanie trzeba tu zapłacić niekiedy dwukrotnie więcej niż w Toruniu, czy Rzeszowie, lub Krakowie. To jednak warszawskie uczelnie chwalą się największą liczbą pracujących absolwentów. Najdroższe mieszkania do wynajęcia oferowane są w okolicach warszawskiego Starego Miasta. Warto się zatem zastanowić nad wynajęciem pokoju w takich dzielnicach jak Muranów, Praga, czy Włochy. Ceny pokoi wahają się tam w granicach 700 -900 zł w przypadku pokoju 1 osobowego.
Dla miłośników thrillerów medycznych
Bestseller o dynamicznej akcji, w którym miłość miesza się ze zbrodnią. Na ponure jesienne wieczory proponujemy książkę: „Czynnik krytyczny” Robina Cook"a. Pacjenci jednej z sieci szpitali umierają z powodu zakażenia gronkowcem. Serię nagłych zgonów bada doktor Laurie Montgomery. Laurie jest tym bardziej zaniepokojona, gdyż w jednym z tych szpitali ma się poddać operacji jej mąż, Jack Stapleton. Lekarka stopniowo dochodzi do wniosku, że zakażenia nie są przypadkowe. Za wszelką cenę chce rozwikłać zagadkę, oraz przekonać męża do odłożenia zabiegu. Niestety, Jack jest bardzo uparty, a właściciele sieci szpitali walczą, by informacje o sytuacji kryzysowej nie wyszły na jaw...
Interesują Cię kierunki medyczne? Sprawdź: Uczelnie z kierunkiem Zdrowie Publiczne - 4
autor: Piotr Zając
Data publikacji: 14-03-2022