Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

8 uczelni w Warszawie - kierunek Architektura

Adres: ul. Olszewska 12

00-792 Warszawa

Tel.: +48 22 825 80 34/35

E-mail.: rektorat@wseiz.pl

Galeria Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania (WSEIZ) <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>
Galeria Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania (WSEIZ) <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Architektura Zobacz więcej Architektura Krajobrazu Zobacz więcej Architektura Wnętrz Zobacz więcej

Adres: ul. Jutrzenki 135

Warszawa

Tel.: 22 262 88 89, 22 262 88 88

E-mail.: rekrutacja@uth.edu.pl

Galeria Uczelnia Techniczno-Handlowa (UTH) im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Architektura wnętrz Zobacz więcej

Adres: ul. Nowoursynowska 166

02-787 Warszawa

Tel.: 22 593 10 20

E-mail.: rekrutacja@sggw.edu.pl, bss@sggw.edu.pl

Galeria Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) <small>(Uczelnia publiczna)</small>
Galeria Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) <small>(Uczelnia publiczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Architektura krajobrazu Zobacz więcej

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Architektura Zobacz więcej

Adres: ul. Koszykowa 86

02-008 Warszawa

Tel.: +48 22 58 44 500

E-mail.: rekrutacja@pja.edu.pl

Galeria Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (PJATK) <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>
Galeria Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (PJATK) <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Architektura Wnętrz Zobacz więcej

Adres: ul. Elektronowa 2

03-219 Warszawa

Tel.: 228 142 564, 228 143 156, 508 587 925

E-mail.: dziekanat-wz@warszawa.janski.edu.pl

janski.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Architektura i urbanistyka

Adres: Plac Politechniki 1

00-661 Warszawa

Tel.: (22) 234 7412, (22) 629 6070, (22) 234 7211

E-mail.: rekrutacja@ca.pw.edu.pl

pw.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Wydział ARCHITEKTURY

Adres: ul. Krakowskie Przedmieście 5

00-068 Warszawa

Tel.: 22 320 02 00

E-mail.: kancelaria@asp.waw.pl

asp.waw.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Wydział Architektury Wnętrz

Filmy - Architektura

Jak dostać się na ARCHITEKTURĘ?

ARCHITEKTURA - Jak zostać ARCHITEKTEM? Jak wyglądają studia architektoniczne?

Studia architektura Warszawa

Opis kierunku

Architektura to kierunek dla matematyków potrafiących władać ołówkiem. Tak w humorystycznym uproszczeniu można opisać kierunek artystyczno-techniczny, jakim jest architektura. Gdy rysunek technicznym nie sprawia Ci problemów, budynki wokół i sztuka interesują Cię bardziej niż wiadomości z życia codziennego, a jednocześnie szukasz ciekawego zawodu, to architektura będzie nie tylko dobrym wyborem, ale przede wszystkim rozwinięciem pasji. Kierunek łączy w sobie urbanistykę z przedmiotami rodem z politechniki oraz naukami pięknymi.

Liczba uczelni

Warszawa oferuje wiele możliwości podjęcia studiów na kierunku architektura. W zależności od specjalizacji architekturę można studiować na trzech państwowych uczelniach. Rekrutację wśród maturzystów prowadzą: Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Akademia Sztuk Pięknych. Jeśli oferta uczelni publicznych okaże się niewystarczająca warto zapoznać się z zasadami rekrutacji na uczleniach prywatnych. Architektów kształcą SAN, UTH, Uczelnia Vistula czy jedna z najstarszych kształcących na tym kierunku w stolicy, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania.

Tryby Studiowania

Uczelnie publiczne prowadzą rekrutację na studia dzienne, które są bezpłatne na studiach dziennych są bezpłatne. W przypadku wyboru studiów niestacjonarnych należy liczyć się z kosztami w tysiącach złotych za semestr.

Ceny
Architekturę na Politechnice Warszawskiej można studiować niestacjonarnie oraz w jeżyku angielskim. Koszt nauki to 4 990 złotych za semestr. SGGW w cenniku umieściło opłatę 4 100 za semestr, są to najtańszy studia na kierunku architektura. Na Akademii Sztuk Pięknych można studiować po opłaceniu 4 500 za semestr nauki.

Studia bezpłatne – zasady rekrutacji

W tej części artykuły przeczytacie jakie przedmioty zdawane na maturze będą brane pod uwagę przy rekrutacji. Są one różne w zależności od uczelni.

Zasady rekrutacji Politechnika Warszawska (PW)


zasady rekrutacji PW


zasady rekrutacji PW

Zasady rekrutacji Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

zasady rekrutacji sggw


Zasady rekrutacji Akademia Sztuk Pięknych

zasady rekrutacji ASP


Perspektywy pracy

Na początku kariery, tuż po ukończeniu studiów, można rozpocząć pracę jako asystent projektanta, w biurze projektowym lub urzędzie miejskim w dziale urbanistyki. Po uzupełnieniu dyplomu inżyniera i ukończeniu studiów II stopnia bez większych problemów znajdziecie pracę jako architekt w wielu koncernach czy firmach budowlanych. Wiele instytucji państwowych czy też konserwatorów zabytków zatrudni architektów. Dla osób lubiących wyzwania idealnym wyborem będzie podjęcie pracy na własny rachunek, jako projektant domów jednorodzinnych, architekt wnętrz czy projektant zieleni.

Studia na kierunku architektura na uczelniach niepublicznych w Warszawie

Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej

Na uczelni Techniczno-Handlowej kierunek architektura wnętrz realizowany jest w ramach studiów licencjackich. Studia stacjonarne trwają 6 semestrów, studia niestacjonarne są natomiast o semestr dłuższe, czyli 7 semestrów. Studia kompleksowo przygotowują studentów do pracy w zawodzie architekta wnętrz. W trakcie kształcenia studenci zdobywają wiedzę teoretyczną z poszczególnych dziedzin związanych z architekturą i projektowaniem, uczą się współpracy w wielobranżowych zespołach projektowych, poznają nowoczesne, komputerowe narzędzia projektowania. Kierunek architektura wnętrz już od pierwszego semestru daje możliwość wybrania jednej z trzech specjalizacji: home design, projektowanie wystaw oraz wnętrza publiczne.

Studia na kierunku architektura wnętrz realizowane są w nowoczesnej bazie dydaktycznej z dużym naciskiem na kształcenie umiejętności praktycznych. Studenci biorą udział w licznych ćwiczeniach, warsztatach, laboratoriach, zajęciach komputerowych, a także kursach i szkoleniach podnoszących kompetencje w konkretnej dziedzinie. W programie studiów znajdują się również staże i praktyki zawodowe w dobrych firmach zajmujących się architekturą wnętrz. Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej jest szkołą niepubliczną, a więc nauka jest płatna zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Koszty nauki na semestrach od I do IV semestru wynoszą 3150 zł, natomiast późniejsze semestry kosztują 3500 zł.


UTH


Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania

Kierunek architektura na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania to studia dwustopniowe, na które składają się trzyletni licencjat oraz dwuletnie studia magisterskie. Celem studiów jest kompleksowe przygotowanie studentów do pracy w zawodzie architekta w jednostkach publicznych oraz w sektorze prywatnym. W programie kształcenia znajdują się przedmioty ogólne, specjalistyczne oraz kierunkowe, które z każdym rokiem są coraz bardziej poszerzane. Kierunek architektura na studiach licencjackich jest prowadzony na dwóch specjalnościach: projektowanie urbanistyczne oraz projektowanie architektoniczne. Natomiast drugi stopień realizowany jest w takiej samej formie dla wszystkich studentów. Koszt studiów jest taki sam przez cały okres trwania nauki - 710 złotych miesięcznie.

Studia na kierunku architektura są prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami nauczania. W trakcie nauki duży nacisk kładziony jest nie tylko na zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale również na kształcenie praktyczne w trakcie szkoleń, warsztatów, ćwiczeń, laboratoriów komputerowych. Studenci przygotowują się do pracy także z nowoczesnymi programami służącymi do projektowania, a także poznają specyfikę działania w większej grupie projektowej. Do dyspozycji studentów architektury jest nowoczesna baza dydaktyczna Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, profesjonalna i wykwalifikowana kadra naukowa oraz nowoczesne pomoce naukowe. Absolwenci kierunku architektura są doskonale przygotowani do pracy w zawodzie architekta i nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

Na Polsko-Japońskiej Akademii technik Komputerowych znajdziemy kierunek architektura wnętrz, który realizowany jest w ramach trzyletnich studiów licencjackich. Studia prowadzone są w formie dziennej i zaocznej. Obie formy są płatne. Koszty nauki wynoszą 1180 zł miesięcznie na studiach dziennych oraz 850 zł na studiach zaocznych. Kierunek architektura łączy w sobie sztuki plastyczne, wiedzę o architekturze oraz wiedzę o nowoczesnych mediach cyfrowych, sztuce wizualnej i multimediach. Studenci mają do wyboru dwie specjalizacje: projektowanie wnętrz oraz projektowanie wystawiennictwa. W trakcie trzech lat nauki przygotowują się do zawodu projektanta w zakresie projektowania i aranżacji wnętrz, projektują elementy przestrzeni architektonicznej oraz użyteczności publicznej. Uczą się również projektowania i aranżowania przestrzeni targowych i wystawienniczych, a także projektowania mebli i dekoracji wnętrz. Studenci mają możliwość kształcenia się pod okiem doskonałych i wykwalifikowanych pedagogów, między innymi z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Program kształcenia kładzie ogromny nacisk na praktyczną naukę zawodu, a więc jest sporo warsztatów, szkoleń oraz innych form praktycznej nauki. Po ukończeniu studiów na kierunku architektura wnętrz absolwenci są kompleksowo przygotowani do wybranego i wyuczonego zawodu.

Predyspozycje do studiowania architektury


politechnika warszawaska


Studia na kierunku architektura znajdziemy zarówno na uczelniach publicznych, jak i w niektórych prywatnych szkołach wyższych. Jest to kierunek, który praktycznie nigdy nie traci na popularności. Zawód architekta kojarzy się z ciekawymi wyzwaniami i dobrymi zarobkami. Jednak osoby, które chciałyby studiować architekturę muszą mieć też odpowiednie predyspozycje i umiejętności zawodowe. Co więcej, na tym kierunku obowiązuje już przy rekrutacji test predyspozycji. Trzeba wykazać się znajomością rysunku, języków obcych, doskonałą orientacją przestrzenną. Studia architektoniczne nie należą do łatwych, dlatego trzeba być przygotowanym na kilka lat naprawdę intensywnej nauki, która łączy w sobie sporo wiedzy teoretycznej z praktyką poznawaną na warsztatach, szkoleniach czy ćwiczeniach zawodowych.

Przyszli architekci powinni mieć również odpowiednie cechy charakteru, które ułatwią im start w zawodzie. Ważne cechy to dokładność, sumienność, cierpliwość, doskonała organizacja pracy własnej. Trzeba pamiętać, że architekci projektują budynku, które muszą być w stu procentach funkcjonalne i bezpieczne. Nie ma tu miejsca na pomyłki czy niezbyt staranne obliczenia. Przyda się również wysoka komunikatywność, umiejętność negocjacji i prowadzenia rozmów z klientami – architekci najczęściej realizują czyjeś wizje. W zawodzie architekta bardzo ważna jest też znajomość języków obcych. Często pracuje on bowiem dla zagranicznych klientów i międzynarodowych korporacji. Doskonała znajomość co najmniej języka angielskiego jest więc w tym zawodzie niezbędna.

Perspektywy zatrudnienia w Warszawie po studiach na kierunku architektura


architektura


Absolwenci kierunku architektura mają w Warszawie bardzo wiele możliwości zawodowych. W stolicy swoją siedzibę ma wiele urzędów, instytucji i organizacji zajmujących się urbanistyką, architekturą miejską, a także firm zajmujących się budową domów, dróg, mostów, firm projektowych, konsultingowych. Dobrze wykształceni architekci bez problemu powinni znaleźć zatrudnienie w którejś z organizacji i instytucji. Co więcej, mogą również pracować na własny rachunek. Własne biuro projektowe czy architektoniczne to doskonała opcja dla osób, które cenią sobie wolność oraz dowolność, jeśli chodzi o obiekty do realizacji.

Możliwości zatrudnienia po kierunku architektura są uzależnione także od specjalizacji realizowanej w trakcie studiów. Podczas gdy architekci domów, dróg i mostów pracują w biurach projektowych czy planistycznych, architekci wnętrz również mają wiele możliwości zawodowych. Mogą zajmować się pracami dekoracyjnymi, wystrojem budynków mieszkalnych, firmowych czy użyteczności publicznej. Praca architekta wymaga nie tylko doskonałych kwalifikacji, ale również nieustannego zdobywania nowych umiejętności i bycia na bieżąco z przepisami. Architekci muszą śledzić zmieniające się ustawy, przepisy, prawo budowlane, aby być stale na bieżąco. Co więcej, muszą nieustannie się dokształcać, gdyż architektura zmienia się na przestrzeni lat.

Data publikacji: 14-03-2022