Studia z kierunkiem dietetyka w Warszawie
Planujesz studia w Warszawie na kierunku dietetyka? Jeśli tak, to nasz artykuł jest w sam raz dla Ciebie! Przygotowaliśmy podsumowanie oferty dydaktycznej warszawskich uczelni w tym zakresie, mamy dla Ciebie także kilka innych przydatnych informacji.
Dietetyka to obszar, który w ostatnim czasie zyskuje na znaczeniu i staje się coraz bardziej popularny. Nie bez powodu – wiele mówi się o tym, jaki destrukcyjny wpływ na organizm człowieka ma nieprawidłowa dieta; alarmuje się, że wzrasta ilość zachorowań na choroby dietozależne (takie jak: cukrzyca insulinoniezależna, osteoporoza, choroba nadciśnieniowa, uchyłkowatość jelit i inne).
Powszechnym problemem społecznym jest otyłość i nadwaga, także wśród dzieci; przybywa również osób, które cierpią na zaburzenia żywienia. Równolegle w siłę rośnie trend „bycia fit”, coraz więcej osób prowadzi aktywny tryb życia, przy równoczesnym wsparciu specjalistów w zakresie odpowiedniego żywienia.
Wzrasta w związku z tym zapotrzebowanie na ekspertów, którzy posiadają solidną wiedzę z zakresu oceny stanu żywienia, oceny sposobu żywienia, oceny zapotrzebowania na poszczególne mikroskładniki, tworzenia diet, profilaktyki oraz edukacji żywieniowej.
Stolica jest bez wątpienia miejscem, gdzie znaleźć można wiele ofert pracy właśnie dla dietetyków, a studia w Warszawie na kierunku dietetyka to doskonały punkt wyjścia do dalszej kariery zawodowej. Znaleźć można tutaj kilka uczelni, zarówno państwowych, jak i prywatnych, które oferują studia w Warszawie na dietetyce.
W Warszawie można studiować Dietetykę na 9 uczelniach.
Uczelnie w Warszawie
→Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,Warszawa, ul. Nowoursynowska 166
•studia licencjackie magisterskie,
•prowadzone dziennie i zaocznie,
•specjalizacje: dietetyczno-żywieniowa, dietetyczno-technologiczna (do wyboru na III roku)
→Warszawski Uniwersytet Medyczny, ul. Żwirki i Wigury 61
•studia licencjackie i magisterskie
→Wyższa Szkoła Rehabilitacji, ul. Kasprzaka 49
•uczelnia prywatna, czesne za rok studiów wynosi 4700 złotych,
•studia licencjackie,
•prowadzone w trybie niestacjonarnym
→Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji,Warszawa, ul. Stokłosy 3
•uczelnia prywatna, czesne za rok studiów wynosi 4600 złotych,
•studia licencjackie,
•prowadzone dziennie i zaocznie,
•specjalności: dietetyka dla osób aktywnych fizycznie, poradnictwo dietetyczne
→Prywatna Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Komputerowych i Medycznych, ul. Bobrowiecka 9
•uczelnia prywatna, czesne za rok studiów wynosi 4000 złotych (studia dzienne) lub 3600 (studia zaoczne),
•studia licencjackie,
•prowadzone dziennie i zaoczne,
•specjalizacje: poradnictwo żywieniowe, psychodietetyka
→Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, ul. Racławicka 23
•uczelnia prywatna, czesne za rok studiów dziennych – 5000 złotych, a za rok studiów zaocznych – 4000 złotych,
•studia licencjackie,
•prowadzone dziennie i zaocznie,
•specjalności: poradnictwo żywieniowe, psychodietetyka, dietetyka.
Perspektywy pracy po studiach na kierunku dietetyka w Warszawie
Dietetyka to jeden z tych kierunków studiów, które dają olbrzymie możliwości w obszarze rozwoju zawodowego. Absolwenci tego właśnie kierunku mają możliwość wyboru wielu ścieżek po skończonej nauce. Pierwsza z nich to oczywiście rozpoczęcie pracy jako dietetyk w już działającym gabinecie lub otworzenie własnego gabinetu. Doradzanie w ułożeniu diety klientom pozwoli im na osiągnięcie wymarzonej sylwetki lub zadbanie o zdrowie w przypadku chorób. Nie jest to jednak jedyna droga zawodowa, którą można wybrać po skończeniu tego kierunku. Pracy można poszukać również w szpitalach, więzieniach, hospicjach, szkołach rodzenia i wielu innych przedsiębiorstwach, w których przebywają osoby wymagające sporządzenia dla nich odpowiedniego jadłospisu. Coraz popularniejsza jest również praca w firmach cateringowych, a nawet w korporacjach, gdzie w kwestii żywienia można doradzać pracownikom firmy.
Absolwent dietetyki może podjąć pracę:
•w szpitalach,
•w sanatoriach,
•w poradniach chorób metabolicznych,
•w centrach leczenia nadwagi i otyłości,
•w placówkach edukacyjnych: przedszkolach, szkołach,
•w siłowniach i klubach fitness,
•w gastronomii,
•w firmach produkujących żywność i suplementy diety,
•w stacjach sanitarno-epidemiologicznych,
•w ramach własnej działalności gospodarczej.
Studia na kierunku dietetyka – jakie predyspozycje są wymagane?
Studiowanie dietetyki to marzenie wielu osób, które pragną pracować w branży związanej z medycyną. Dodatkowo dietetyka to jeden z tych kierunków, które dają szerokie możliwości zatrudnienia i pozwalają na osiągnięcie dobrych zarobków. Kandydaci na studentów dietetyki powinni jednak pamiętać o istotnych predyspozycjach do studiowania i późniejszej pracy z tym związanej. Przede wszystkim studenci dietetyki powinni wykazywać chęci do samodzielnego przyrządzania smacznych i zdrowych posiłków. Wiedza z obszaru gotowania z pewnością będzie pomocna podczas studiowania i umożliwi osiągniecie lepszych wyników. Dodatkowo zrozumienie zagadnień z biologii i chemii będzie pomocne w trakcie nauki i pozwoli na lepsze przyswojenie wielu przekazywanych w trakcie nauki informacji. Wymagana jest również cierpliwość i chęć nauki, gdyż dietetyka wymaga poznania wielu zagadnień również związanych z medycyną. Zaangażowanie w proces studiowania i poszerzanie swoich kompetencji w tym zakresie będzie zatem niezbędne do czerpania dużego zadowolenia z wybrania tego rodzaju studiów.
Studia w Warszawie
Studia w Warszawie mogą okazać się wspaniałą przygodą. Warszawa to miasto, które ma wiele do zaoferowania studentom. Przede wszystkim bogatą i zróżnicowaną ofertę edukacyjną oraz możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego już w trakcie studiów, a po ich ukończeniu – łatwiejszy niż w mniejszych miastach start w życie zawodowe.
Warszawa jest miastem studenckim, w pełnym tego słowa rozumowaniu. Studenci mogą korzystać z uroków życia kulturalnego oraz z rozrywki; w stolicy nie sposób się nudzić! Warszawa to w końcu stolica na europejską miarę!
Mieszkanie dla studenta w Warszawie
W Warszawie nie jest problemem znalezienie mieszkania czy stancji, warto jednak pamiętać, że jest to jedno z najdroższych, o ile nie najdroższe, miasto w Polsce. Dla przykładu: dwupokojowe mieszkanie na Pradze-Północ, w jednej z najmodniejszych obecnie dzielnic Warszawy, to koszt rzędu 1800-2800 złotych miesięcznie, w zależności od standardu lokalu. Wynajem pokoju w tej okolicy to z kolei koszt ok. 800-1000 złotych.
Lektura branżowa
Jeśli wybierasz się na studia z zakresu dietetyki, polecamy Ci lekturę książki „Psychologia odżywiania się. Od zdrowych do zaburzonych zachowań żywieniowych ” autorstwa Jane Ogden. Publikacja napisana jest przystępnym językiem i pozwala zrozumieć, dlaczego jemy tak, jak jemy; stanowi również bezcenne źródło aktualnej wiedzy tak dla laików, jak i dla specjalistów, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat zachowań człowieka związanych z jedzeniem.
Autor: Joanna Litwin
Wybrane kierunki studiów podyplomowych z zakresu dietetyki w Warszawie
Poradnictwo żywieniowe i dietetyczne – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Poradnictwo żywieniowe i dietetyczne to studia podyplomowe, trwające półtora roku (3 semestry), które prowadzone są w systemie niestacjonarnym w postaci weekendowych zjazdów. Celem kształcenia jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów, przygotowanych do udzielania porad żywieniowych i dietetycznych. W trakcie kształcenia studenci zdobywają wiedzę dotyczącą planowania, prowadzenia oraz dokumentowania poradnictwa indywidualnego oraz grupowego. Zdobywają szeroki zakres wiedzy przedmiotowej, a także psychologicznej, która jest niezbędna w indywidualnym podejściu do każdego pacjenta i klienta. Nauka odbywa się w dobrze wyposażonej bazie dydaktycznej SGGW, studenci mają możliwość kształcenia się pod okiem doświadczonych specjalistów, ekspertów w swoich dziedzinach. Dzięki temu, że spory nacisk kładzie się na naukę praktycznych umiejętności, absolwenci studiów podyplomowych na kierunku poradnictwo żywieniowe i dietetyczne mogą od razu zająć się pracą zawodową w wyuczonej specjalizacji.
Program studiów podyplomowych na kierunku Poradnictwo żywieniowe i dietetyczne sprawdź tutaj.
Żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie w ofercie studiów podyplomowych proponuje kierunek: żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie. Kształcenie na studiach trwa dwa semestry, pozwala na zdobycie rozbudowanej wiedzy teoretycznej, a także umiejętności praktycznych. Studia mają charakter przede wszystkim praktyczny, przygotowują słuchaczy do profesjonalnego poradnictwa w zakresie żywienia oraz wspomagania dietetycznego dla osób, które aktywnie i wyczynowo uprawiają sport. W programie nauczania znajduje się wiele przedmiotów dotyczących funkcjonowania organizmu człowieka. Studenci najpierw zdobywają rozbudowaną wiedzę dotyczącą fizjologii oraz metabolizmu, a następnie przechodzą do kierunkowych i specjalistycznych przedmiotów związanych z właściwym żywieniem. Studia realizowane są w nowoczesnej i świetnie przygotowanej bazie dydaktycznej, a także pod okiem doświadczonej kadry wykładowców. Po ukończeniu dwóch semestrów studiów podyplomowych absolwenci są świetnie przygotowani w wybranym obszarze kształcenia.
Oferta kształcenia na kierunku Żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie sprawdź więcej.
Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych – Warszawski Uniwersytet Medyczny
Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych to dwusemestralne studia podyplomowe odbywające się w systemie niestacjonarnym. W trakcie kształcenia słuchacze zdobywają rozbudowaną wiedzę z zakresu dietetyki w kontekście profilaktyki, leczenia oraz rehabilitacji w różnych jednostkach chorobowych. Uczą się, jak dopasowywać jadłospisy i diety do potrzeb osób z konkretnymi chorobami, szczególnie z coraz bardziej powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, otyłość, choroby przewodu pokarmowego, a także choroby nowotworowe. Kształcenie łączy w sobie wiedzę teoretyczną z nauką praktycznych umiejętności – tworzenia kompleksowych jadłospisów, doradztwa żywieniowego, a także wsparcia psychologicznego. Studenci uczą się pod okiem doświadczonej kadry dydaktycznej, wśród której znajdują się zarówno nauczyciele akademiccy, jak również dietetycy – praktycy, którzy dzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytymi w czasie pracy zawodowej.
Studia podyplomowe na kierunku Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych zobacz tutaj.
Jeśli jesteś zainteresowany innymi pokrewnymi kierunkami, zapoznaj się z ofertą edukacyjną na kierunku Dietetyka w Poznaniu sprawdź tutaj.
Studia I oraz II stopnia na kierunku Dietetyka możesz podjąć we Wrocławiu, zobacz również.
W Łodzi możesz studiować na kierunku Dietetyka zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Sprawdź ofertę kształcenia.
Data publikacji: 23-03-2022