Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Jak przygotować się do rozpoczęcia studiów

Jak przygotować się do rozpoczęcia studiów

Człowiek uczy się przez całe życie. Zaczyna, gdy jest jeszcze dzieckiem - chłonie wtedy wiedzę od swoich rodziców. Następnie przychodzi etap szkoły podstawowej, później liceum bądź technikum... Po zakończeniu szkoły średniej nadchodzi czas studiów. Nie każdy musi podjąć studia, nie są one obowiązkowe. Jednak bez wyższego wykształcenia coraz trudniej dostać pracę. Poza tym pamiętajmy, że sami wybieramy sobie kierunek, który nas interesuje i to my decydujemy, czego będziemy się uczyć. Nie jesteś dobry z matematyki? Żaden problem, po prostu wybierz jeden z wielu kierunków, na których nie ma takiego przedmiotu. Dzięki temu, że możesz wybierać, studiowanie staje się naprawdę przyjemne. Wiemy już, jak ważne są studia i że warto je podjąć. Gdy wymarzony kierunek jest już wybrany, wszystkie formalności są dopełnione i mamy pewność, że zostaliśmy zakwalifikowani na studia - czas na zastanowienie się jak przygotować się do rozpoczęcia studiów. Jest na to kilka sposobów.

Znajdź lokum dopasowane do Twoich potrzeb


Jeśli zamierzasz studiować w miejscu swojego zamieszkania, nie będziesz musiał szukać nowego lokum na czas studiów. To z pewnością pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze oraz czas już na samym początku przygody ze studiami. 


Jeśli jednak z powodu studiów zdecydowałeś się np. na studia w Warszawie, Krakowie itd., powinieneś to rozsądnie i szczegółowo rozplanować. To pierwszy krok do tego, by dobrze przygotować się do rozpoczęcia studiów. Weź pod uwagę wszystkie możliwości. Pomyśl, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na wynajęcie pokoju lub akademiku. Czy przez wybór konkretnego lokum twój budżet nie zostanie za bardzo nadszarpnięty? Czy wystarczy ci pieniędzy na życie - jedzenie, ubrania, podręczniki i inne rzeczy? Dokładne przemyślenie i rozplanowanie przeprowadzki powinno być pierwszym etapem przygotowań do zamieszkania w nowym miejscu.


Dbaj o dobrą komunikację 


Dobrym pomysłem jest uważne śledzenie serwisów ogłoszeniowych. Warte uwagi są też coraz popularniejsze grupy na Facebooku, które zrzeszają studentów. Ci pomagają sobie i wymieniają między sobą informacje np. o wolnych pokojach do wynajęcia. Możesz zdecydować się na wynajem mieszkania, jeśli budżet ci na to pozwala (pamiętaj o opłatach takich jak prąd, gaz i woda). Najpewniej jednak i tak będziesz dzielił je ze współlokatorami. Najlepiej byłoby mieszkać wśród osób, które lubisz, które mają podobne zainteresowania i z którymi łatwo będzie ci się dogadać. Nie zapomnij o tym, jak ważne jest dogadanie kwestii sprzątania - najlepiej jak najwcześniej ustalić podział obowiązków. Koniecznie porozmawiajcie też na temat ciszy nocnej i organizowania imprez.


rozmowa studentek

Mądrze wybierz kierunek studiów


Wybór kierunku odpowiedniego dla siebie to jedna z ważniejszych, o ile nie najważniejsza kwestia. W końcu to głównie od wybranego kierunku studiów zależy, jak będzie wyglądała twoja przyszłość w kontekście pracy. Nawet jeśli nie masz konkretnych planów zawodowych, twoje zaangażowanie na studiach będzie niezwykle pomocne, kiedy plany się pojawią. 


Kierunków studiów jest tak dużo, że na pewno uda ci się znaleźć idealny dla ciebie. Dobrze zacząć Udzielaj się na zajęciach i w samorządzie studenckim. Zapisz się na kółka zainteresowań. Wszystko to działa na twoją korzyść i wzbogaca twoje doświadczenia. Masz idealną okazję na dodatkową naukę i zdobywanie nowych znajomości.


Dobrze poznaj nowe miejsce i otoczenie


Jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, poświęć czas na poznanie nowego miasta. Powinieneś sprawdzić, jakie są możliwości dojścia lub dojazdu na uczelnię z akademiku, stancji lub mieszkania. Przejrzyj ofertę pobliskich restauracji i kawiarni. Zapoznaj się z ofertą kulturalną miasta - dowiedz się, czy są w nim kina, galerie, muzea itd. Znajdź w swojej okolicy sklepy spożywcze, w których będziesz często robił zakupy. Być może w różnych miejscach miasta znajdują się parki lub tereny zielone, w których można będzie odpocząć, gdy skończą się zajęcia. 


Co więcej, jeśli chcesz dobrze przygotować się do rozpoczęcia studiów, musisz poznać daną uczelnię lub uniwersytet jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Należy odpowiednio wcześniej poznać strukturę uczelni, jej instytuty, wydziały, katedry i dowiedzieć się, gdzie będą odbywać się zajęcia na wybranym przez siebie kierunku. 


Warto odwiedzać stronę internetową swojej uczelni, by dowiedzieć się więcej o jej ofercie, strukturze i pracownikach. Znajdziesz tam także regulamin uczelni, z którym należy się zapoznać. Śledź aktualności i wszystkie ważne komunikaty. 


W szkolnictwie wyższym coraz częściej wykorzystywana jest nauka zdalna. Kształcenie na odległość daje nam nowe pomysły i perspektywy. Dobrze jest być przygotowanym zarówno do nauki stacjonarnej jak i tej online. W przypadku tej pierwszej warto dowiedzieć się jaka aplikacja do nauki zdalnej jest wykorzystywana na wybranej uczelni. Najczęściej wykorzystywane aplikacje tego typu to Zoom, Microsoft Teams i Google Meet. 


Poszerzaj wiedzę i wykorzystuj szanse


Zapisanie się na studia z nastawieniem "trzeba coś robić po szkole średniej" jest złe. Każdy człowiek szuka swojej drogi i czasami musi zmienić kierunek, to prawda. Warto jednak rozpocząć studia z pozytywnym podejściem. Student, który chce poszerzać swoją widzę i jest ambitny, bardzo zyskuje, zarówno w oczach wykładowców, jak i pozostałych studentów. Warto się uczyć i dużo czytać, ponieważ samodzielnie zdobytej wiedzy i otwartego umysłu nie zabierze ci nikt. 


Bądź aktywny na zajęciach


Staraj się uczestniczyć w zajęciach i nie zapominaj o tym, by przygotować się do zajęć. Nie warto opuszczać wykładów i robić sobie zaległości. Robienie notatek również zaowocuje lepszym przygotowaniem do testów i egzaminów. Odbywanie praktyk i staży to świetny sposób na poznanie nowych ludzi, zdobycie wiedzy i wzbogacenie swojego CV. 


Pozwól sobie na odpoczynek


Zdobywanie wiedzy jest ważne, trzeba jednak znaleźć równowagę między nauką a wydarzeniami kulturalnymi i rozrywką. Życie studenckie to również imprezy i poznawanie osób. Często uprawiaj sport, dbaj o kondycję fizyczną. Odpoczywaj zawsze, gdy tego potrzebujesz. Paradoksalnie, to właśnie dzięki odpuszczeniu i zrelaksowaniu się od czasu do czasu, możesz radzić sobie na studiach jeszcze lepiej i osiągać lepsze wyniki.

Data publikacji: 01-03-2021