Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania to olbrzymia inwestycja środków i czasu. Dlatego dokładne prześwietlenie lokum, które chcemy nabyć, jest konieczne by w przyszłości nie spodziewać się kłopotów.

Stan techniczny - podstawowa przesłanka


Chociaż zbadania stanu technicznego mieszkania wydaje się kwestią oczywistą, wciąż wiele osób nie skupia się na tym punkcie wystarczająco uważnie. Pobieżne oględziny mieszkania, które np. zostało niedawno odświeżone, mogą nie dać nam odpowiedzi na wiele pytań. Dlatego przed podpisaniem jakiegokolwiek zobowiązania warto zatrudnić fachowców, którzy z użyciem stosownego sprzętu i własnego doświadczenia sprawdzą, czy mieszkanie nie posiada wad ukrytych, niewidocznych gołym okiem laika.


To, co nawet nie znając się na nieruchomościach możemy za to sprawdzić, to położenie budynku, jego wygląd, jakość elewacji czy bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest także komfort akustyczny (lokalizacja względem głównych dróg, szpitali, fabryk). Stosunkowo łatwo da się także ocenić stan wykończenia - sprzęt w kuchni i łazience, kafelki, baterie, parkiety etc.


Szukasz mieszkania? Zobacz setki ogłoszeń na gratka.pl


Stan prawny - dokumentacja


Niedopilnowanie tego punktu może nam grozić poważnymi konsekwencjami. Po pierwsze należy sprawdzić, czy osoba, która sprzedaje mieszkanie, jest faktycznie osobą będącą w jego posiadaniu. Jeśli nie jest to właściciel, czy posiada pełnomocnictwo, które upoważnia ją do reprezentowania prawowitych właścicieli. Podstawowym dokumentem, który prześwietla się w procesie zakupowym nieruchomości, jest księga wieczysta. Zawarte w niej dane to prawdziwa "skarbnica wiedzy".


Warto pamiętać, że jeśli mieszkanie jest współwłasnościowe, każdy współwłaściciel musi wyrazić zgodę na sprzedaż, aby transakcja dobiegła końca. Zdarza się, że nieruchomość jest związana z jednym z lokatorów dożywotnio. Oznacza to, że niezależnie od tego, kto jest właścicielem mieszkania, zameldowana w nim osoba ma prawo do użytkowania tego lokum przez całe swoje życia bez ograniczeń.


W księdze wieczystej znajdują się także stosowne informacje o ewentualnej hipotece, którą objęta jest nieruchomość.


Rachunki - z nich dowiesz się najwięcej


Kupując mieszkanie powinniśmy poprosić dotychczasowego właściciela o pokazanie rachunków z ostatnich kilku miesięcy. Pozwolą nam one skonfrontować otrzymane informacje na temat kosztów utrzymania mieszkania z rzeczywistymi liczbami. Szczególnie warto to sprawdzić pod kątem kosztów ogrzewania, które zazwyczaj są najwyższe.


Szczera rozmowa z właścicielem to bardzo dobry sposób na pozyskanie wiadomości na temat nieruchomości - należy jednak mieć na uwadze, że sprzedającemu zależy na transakcji, dlatego część informacji może być bardzo "wybielana". Jakie tematy warto poruszyć? Na pewno kwestię sąsiadów i bezpośredniego sąsiedztwa. Po drugie - dotychczas przebyte remonty i ich powody. Czy odbywały się ze względów dekoracyjnych czy np. związane były z usterkami. W przypadku mieszkań spółdzielczych warto dopytać się o podwyżki czynszu i opłat dodatkowych. W niektórych lokalizacjach wzrosty cen są regularne i dość wysokie, co może wpłynąć na naszą decyzję kupna mieszkania. W tym punkcie ważne jest sprawdzenie, czy dotychczasowy właściciel ma uregulowane dotychczasowe należności, aby nie kupić mieszkania z długami spółdzielczymi.


Najwięcej ofert w jednym miejscu internetu - morizon.pl

Data publikacji: 21-06-2021