Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Jak dorabiają studenci polonistyki?

Jak dorabiają studenci polonistyki?

Coraz częściej nie tylko studenci studiów niestacjonarnych łączą naukę z pracą, ale także osoby uczące się w trybie stacjonarnym z uwagą śledzą oferty zatrudnienia. Studia to piękny czas, dlatego warto poszukać pracy, która jednocześnie będzie w naturalny sposób wzbogacała nasz warsztat. Jak studenci filologii polskiej mogą z przyjemnością dorobić do studenckiego budżetu?

Tradycyjne korepetycje w nowej odsłonie

Dziś coraz mniej młodych miłośników literatury polskiej wybiera na studiach specjalność nauczycielską. Oczywiście czynników takiego stanu rzeczy jest wiele, ale niemały wpływ na taką tendencję mają niskie zarobki w szkolnictwie publicznym (szczególnie na niższych stopniach awansu zawodowego) oraz brak prestiżu zawodu nauczyciela. Niemniej, wielu studentów planujących swoją przyszłość z edukacją, już podczas studiów, chcąc szkolić swoje pedagogiczne umiejętności, udziela prywatnych lekcji. Noc w tym dziwnego. Choć studenci polonistyki bez doświadczenia nie mogą windować wielkich sum za godzinę zajęć, to jednak wciąż zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi rośnie, więc wciąż można wiele zarobić.

Pandemia wiele zmieniła na rynku edukacyjnym. Nieobecność uczniów na zajęciach spowodowała, że wielu z nich nie potrafi samodzielnie wrócić do trybu nauki stacjonarnej. Także brak regularnej nauki sprawił, że język polski, sprawia wielu uczniom spore trudności. Nie dziwi nas popularność serwisów edukacyjnych, w których znajdziemy gotowe rozwiązania do wszelkich zadań z popularnych podręczników szkolnych. Portale te umożliwiają nawet dostęp do poszczególnych zadań, wystarczy spojrzeć tutaj: https://www.zadania.pl/jezyk-polski/ksiazka-21/strona-60/zadanie-12532, by przekonać się jak proste jest uzyskanie właściwej odpowiedzi na trudne zagadnienia. Taki portal stanowi także dużą pomoc dla studentów polonistyki, którzy nie znają specyfiki ćwiczeń czy podręczników szkolnych. W kilka chwil mogą sprawdzić, jak wygląda typowe szkolne polecenie, by przygotować odpowiednie zajęcia i dopasować materiał do możliwości ucznia.

Współczesny rynek korepetycji to nie tylko zajęcia twarzą w twarz, ale także forma lekcji on-line. Jest to wygodne zarówno dla studenta polonistyki, którzy wolą zaoszczędzony czas poświęcić na naukę lub relaks, jak i dla uczniów. Można więc w ten sposób zarabiać nawet z pokoju w akademiku, zyskując doświadczenie i uszczelniając studencki budżet. Toteż bez trudu studenci filologii polskiej mogą znaleźć dodatkowe źródło zarobku.

Umiejętności językowe są wciąż w cenie

Na co dzień uważa się, że we współczesnych czasach liczą się wyłącznie kompetencje programistyczne czy informatyczne. Nic bardziej mylnego. Wysoki poziom umiejętności komunikacyjnych, w tym płynne posługiwanie się językiem polskim i znajomość zasad poprawności językowej przydadzą się nie tylko w szkole.

Wielu studentów polonistyki pracuje zdalnie lub off-line jako korektorzy serwisów internetowych, portali czy jako redaktorzy i wydawcy. To oczywiście doskonałe wyjście dla osób na specjalności dziennikarskiej czy edytorskiej. W sieci znajdziemy niezwykle wiele ofert pracy dla copywriterów, osób do pracy nad jakością językową stron www itp. Co więcej, taki rodzaj pracy wciąż usprawnia nasze kompetencje w dziedzinie filologii polskiej. Aby jeszcze mocniej związać swoją pracę z kierunkiem studiów, studenci filologii polskiej wybierają serwisy tematyczne i edukacyjne, tworząc treści kierunkowe.

Tego rodzaju prace można wykonywać zdalnie i zazwyczaj ich grafik można łatwo modyfikować. Dlatego też ten tryb sprawdzi się również podczas studiów dziennych.

Jak widzimy, w czasach cyfryzacji studenci polonistyki mają wiele alternatyw, które pozwalają na jednoczesne kształcenie się w zawodzie, jak i zarobienie niemałych kwot. Jak mawiał Konfucjusz: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nigdy nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu” - warto posłuchać dawnej mądrości i łączyć pasję z zarabianiem.

Data publikacji: 01-02-2023