Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Fotonika i grafen — technologie przyszłości

Fotonika i grafen — technologie przyszłości


W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego, dwie dziedziny nauki zyskują na znaczeniu — fotonika i technologie grafenowe. Te dwa obszary, choć różne, mają wiele wspólnego. Oba są fundamentem dla przyszłych rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować nasz świat.

W tym artykule podsumowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące fotoniki i grafenu. Sprawdź, jak powstają szkła krzemianowe i jak klaruje się ich przyszłość. 

Jak powstaje szkło krzemianowe

Szkło krzemianowe (http://imif.lukasiewicz.gov.pl/szkla-krzemianowe-2), znane również jako szkło kwarcowe, jest jednym z najważniejszych materiałów w technologii fotoniki. Proces jego powstawania jest skomplikowany i wymaga precyzji. Rozpoczyna się od krzemu (wysokiej jakości), który jest topiony w piecu w temperaturze przekraczającej 2000 stopni Celsjusza.

Następnie, stopiony krzem jest szybko schładzany, co powoduje utworzenie szkła krzemianowego. Takie szkło cechuje się szerokim zakresem transmitancji i niską tłumiennością, co czyni je idealnym nośnikiem do przesyłania i manipulowania światłem w technologii fotoniki.

Polski grafen — materiał przyszłości

Grafen (https://imif.lukasiewicz.gov.pl/grafen/) jest jednym z najcieńszych i najmocniejszych materiałów na świecie. Polski grafen jest z kolei uznawany za jeden z najlepszych. Dzięki swoim unikalnym właściwościom (w tym m.in. wyjątkowej przewodności elektrycznej i termicznej), grafen ma potencjał, by być stosowany w wielu dziedzinach — od elektroniki po medycynę.

Jego zdolność do przewodzenia prądu jest tak wielka, że może zrewolucjonizować technologię półprzewodników, a jego wytrzymałość i lekkość otwierają nowe możliwości w dziedzinie materiałów konstrukcyjnych.

Instytut Mikroelektroniki — lider w dziedzinie fotoniki i grafenu

Instytut Mikroelektroniki (https://imif.lukasiewicz.gov.pl/) jest jednym z czołowych ośrodków badawczych w Polsce specjalizującym się w technologiach przyszłości, w tym właśnie we wspomnianych wcześniej fotonice i grafenie. Dzięki zaawansowanym badaniom i innowacyjnym rozwiązaniom, Instytut przyczynia się do rozwoju tych kluczowych technologii, które mają potencjał zrewolucjonizować nasz świat.

Fotonika i grafen — przyszłość jest już tu

Fotonika i grafen to nie tylko technologie przyszłości — to technologie, które już teraz zmieniają nasz świat! Od szybszego i bardziej efektywnego przesyłania informacji, po nowe metody leczenia chorób. Szczególnie właśnie te dwa obszary nauki mają potencjał do wprowadzenia rewolucji w wielu aspektach naszego życia. A w centrum tych zmian jest Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki, który swoją pracą przyczynia się do rozwoju tych fascynujących technologii.

Zobacz również: Strona internetowa dla szkoły.

Data publikacji: 29-11-2023