Fundamenty wymagają skutecznego zabezpieczenia przed wilgocią i wodą – niezależnie od podpiwniczenia i warunków wodno-gruntowych. Nawet w przypadku braku piwnic i znikomego ryzyka wystąpienia podtopień czy powodzi, ścianom nadal zagraża wilgoć kapilarna. Dowiedz się, dlaczego wykonanie odpowiedniej hydroizolacji fundamentów powinno być wpisane w plan budowy każdego domu.
Fundamenty są podstawą całego budynku. Ich stan techniczny wpływa na trwałość i bezpieczeństwo inwestycji oraz komfort i zdrowie domowników. Brak skutecznego zabezpieczenia przeciwwilgociowego może prowadzić do:
W skrajnych przypadkach, w wyniku kilkudziesięcioletnich zaniedbań, może dojść nawet do katastrofy budowlanej.
O hydroizolację fundamentów należy zadbać już na etapie budowy domu, ponieważ problem z wilgocią trudno zidentyfikować w początkowym stadium. Może latami pozostawać niezauważony, siejąc poważne zniszczenia w strukturze konstrukcji. Gdy uszkodzenia wyraźnie rzucają się w oczy i dotyczą ścian wyższych kondygnacji, oznacza to, że wilgoć i woda poczyniły już spore spustoszenie.
Ochronę fundamentów przed wodą i wilgocią zapewnia izolacja pionowa i pozioma. W budynkach bez piwnic kluczowe znaczenie ma izolacja przeciwwilgociowa pozioma, której celem jest zabezpieczenie porowatych materiałów przed tzw. podciąganiem kapilarnym, czyli przed przemieszczaniem się wody ku górze. Na styku podziemnej i nadziemnej części budynku powstaje wodoszczelna bariera, więc do wnętrza nie przedostaje się wilgoć. Zabezpieczenia przed wilgocią wymagają ściany fundamentowe – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Budynek z piwnicami trzeba zabezpieczyć nie tylko przed podciąganiem kapilarnym, ale także przed działaniem wody gruntowej, której poziom może dynamicznie się zmieniać na przestrzeni czasu. Konieczne jest zaizolowanie ław fundamentowych i ścian piwnicy. Na całej powierzchni ścian fundamentowych wykonuje się izolację pionową. Aby skutecznie zapobiegać zalewaniu piwnic, należy zadbać o odpowiednio wydajny system drenażowy dookoła budynku.
Do tej pory mówiliśmy o zabezpieczaniu fundamentów przed wilgocią na etapie budowy domu. A co powinien zrobić właściciel budynku, którego fundamenty nasiąkają wodą od lat? Wówczas z pomocą przychodzą firmy wyspecjalizowane w osuszaniu budynków z jednoczesnym odtworzeniem izolacji przeciwwilgociowej. Z osuszaniem fundamentów - nawet starych, grubych i mocno zawilgoconych, doskonale radzi sobie iniekcja krystaliczna (opatentowana metoda). Dodatkową korzyścią z zastosowania iniekcji krystalicznej jest wytworzenie izolacji przeciwwilgociowej, która trwale zabezpiecza budynek przed niszczącym działaniem wód opadowych i gruntowych. Izolacja pionowa wykonana tą metodą nie wymaga odkopywania fundamentów, co pozwala w niektórych przypadkach znacząco obniżyć koszt i skrócić czas prac.
Zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią to podstawa, jeśli chcesz utrzymać swój dom w dobrym stanie przez wiele lat, cieszyć się komfortem cieplnym, zoptymalizować wydatki na ogrzewanie oraz uniknąć kosztownych niespodzianek w przyszłości. O hydroizolację fundamentów najlepiej zadbać już na etapie projektowania i budowy domu. W przypadku istniejącego budynku, w którym dochodzi do przenikania wilgoci gruntowej w głąb murów, należy połączyć osuszanie z odtworzeniem hydroizolacji. Jednak praca przy tego typu obiektach wymaga wiedzy, doświadczenia i staranności. Kluczowe znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia ma wybór wykonawcy.
Interesuje Cię hydroizolacja w Warszawie? Sprawdź ofertę firmy mphkapilar.pl, która opracowała autorski sposób osuszania fundamentów i odtwarzania hydroizolacji za pomocą Iniekcji Krystalicznej®.
Data publikacji: 29-03-2024