Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Szkoła dla ucznia z ADHD

Szkoła dla ucznia z ADHD


Szkoła dla ucznia z ADHD

Rodzice dzieci z ADHD często zastanawiają się, jaka szkoła dla ich dziecka będzie najlepsza. Ze względu na różne trudności związane z impulsywnością, nadruchliwością czy zaburzeniami koncentracji uwagi, dzieci z ADHD często mają problem z odnalezieniem się w szkolnej rzeczywistości. Jaką szkołę wybrać? A może lepszą decyzją jest przejście na edukację domową? Odpowiadamy.

Trudności edukacyjne ucznia z ADHD

ADHD to zaburzenie neurorozwojowe, którego cechami charakterystycznymi są zaburzenia koncentracji uwagi, impulsywność i nadruchliwość. W związku z tym dzieci z ADHD mogą mieć trudności ze skupieniem się w trakcie lekcji czy wykonywaniem dłuższych zadań. Są roztargnione, łatwo się rozpraszają i często zaczynają zadanie bez zrozumienia instrukcji. Poza tym są chaotyczne i w ciągłym ruchu, który zwykle jest bezcelowy.

Wszystkie te zachowania sprawiają, że dzieci z ADHD mają trudności w porządkowaniu informacji, co z kolei może wpływać na problemy w nauce i osiąganie niższych wyników niż rówieśnicy. U uczniów z ADHD mogą pojawić się również trudności językowe, np. problem z budowaniem spójnych wypowiedzi, częste odbieganie od tematu lub błędne używanie przyimków dotyczących położenia w przestrzeni.

Jaka szkoła dla ucznia z ADHD?

Dzieci z ADHD mogą uczęszczać do szkoły specjalnej lub szkoły z oddziałami integracyjnymi. Często chodzą też do szkoły ogólnodostępnej, jednak aby ułatwić im naukę w środowisku szkolnym, konieczne jest specjalne podejście oraz wsparcie nauczycieli i rodziców. Mimo że w przypadku uczniów z ADHD nie wydaje się orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i nie opracowuje się Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (IPET), to istnieją zalecenia, które mogą ułatwić dziecku funkcjonowanie. Wśród najczęstszych zaleceń wydawanych przez lekarzy i terapeutów znajdują się m.in.:

  • posadzenie dziecka blisko nauczyciela, najlepiej w pierwszej ławce i z dala od bodźców, które mogłyby je rozpraszać,
  • formułowanie prostych i zwięzłych komunikatów,
  • zlecanie zadań dostosowanych do możliwości dziecka,
  • upewnienie się, że dziecko rozumie, co ma zrobić,
  • monitorowanie postępów pracy dziecka,
  • wydłużanie czasu na wykonanie zadania,
  • udzielanie pochwał i wskazywanie mocnych stron.

Niezwykle istotna jest współpraca nauczycieli z rodzicem poprzez przekazywanie mu na bieżąco informacji o funkcjonowaniu dziecka w szkole. Ważne, aby wskazywać nie tylko na trudności, jakie ma uczeń, ale również na drobne sukcesy.

Dziecko z ADHD w edukacji domowej

Edukacja domowa może doskonale sprawdzić się w przypadku dzieci z ADHD. Uczeń jest formalnie zapisany do wybranej szkoły, jednak uczy się w domu pod okiem rodzica. Jedną z zalet tego trybu nauczania jest to, że dziecko może zdobywać wiedzę w dowolnym miejscu i czasie. Dziecko z ADHD w nauczaniu domowym nie czuje też presji i stresu związanego z ocenami czy sprawdzianami. Nauka dostosowana jest do jego indywidualnych potrzeb i możliwości.

Przejście na edukację domową jest niezwykle proste. W Centrum Nauczania Domowego rodzic może zapisać dziecko do jednej z wielu szkół na terenie całej Polski. Placówki są przyjazne edukacji domowej, co oznacza, że doskonale rozumieją tę formę nauki, oferują wsparcie rodzicom i dzieciom oraz dbają o bezstresową atmosferę podczas egzaminów.

W Centrum Nauczania Domowego dziecko otrzymuje też dostęp do platformy edukacyjnej z interaktywnymi zadaniami, materiałami audio i wideo oraz spotkaniami online z nauczycielami. Dzięki temu nauka w edukacji domowej jest prosta, przyjemna i efektywna. Aby wziąć udział w rekrutacji i zapewnić swojemu dziecku naukę dostosowaną do jego potrzeb, wystarczy:

  • odwiedzić stronę www: domowi.edu.pl
  • adzwonić pod numer telefonu: +48 12 399 43 59
  • skontaktować się za pośrednictwem e-mail: sekretariat@domowi.edu.pl

Bibliografia

  • Kownacka D., 2022, Wskazówki do pracy z dzieckiem z ADHD – jak pomóc nadpobudliwemu uczniowi w szkole?, [dostęp: 24.01.2024]

Data publikacji: 04-04-2024