Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? - rozmowa z dr. inżynierem nauk technicznych w dyscyplinie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, MarcinemZaczykiem.
Dr Marcin Zaczyk – autor i realizator wielu prac badawczych i rozwiązań konstrukcyjnych. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Zakładzie Konstrukcji Urządzeń Precyzyjnych Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Swoje badania i prace poświecą inżynierii biomedycznej i medycynie, szczególnie zagadnieniom biomechaniki w procesach leczenia operacyjnego z wykorzystaniem implantów oraz osprzętu biomedycznego. Wykładowca WUMed. |
Panie Doktorze, właśnie kończy się misja kosmiczna z udziałem Polaka. Załoga jest już na Ziemi, ale badania nadal trwają. Sam dr Sławosz Uznański – Wiśniewski mówi o ogromnej roli tej misji w rozwoju technologicznym, również polskim. To bardzo ogólne stwierdzenie. W jakich dziedzinach i co konkretnie wynika z tego rodzaju misji, badań w kosmosie - dla nauki, medycyny, przemysłu, człowieka.
Udział polskiego astronauty w misji kosmicznej – po raz pierwszy od 1978 roku – otwiera przed Polską możliwość wejścia do grona państw aktywnie realizujących załogowe misje i badania w przestrzeni kosmicznej. To wydarzenie staje się nową szansą dla krajowego sektora kosmicznego, firm prywatnych oraz instytucji naukowo-badawczych na zaangażowanie się w projekty prowadzone na orbicie okołoziemskiej.
Misja oraz towarzyszące jej eksperymenty naukowo-technologiczne mogą przynieść liczne korzyści – w tym przyspieszenie procesu komercjalizacji rodzimych technologii kosmicznych, zwiększenie obecności polskich rozwiązań w globalnych łańcuchach dostaw oraz rozwój kompetencji unikalnych dla tego sektora.
Dzięki temu Polska będzie mogła lepiej dopasować się do nowych trendów – od rozwoju lotów załogowych i infrastruktury orbitalnej, przez górnictwo kosmiczne, aż po badania medyczne wykorzystujące mikrograwitację. Dodatkowo, zdobycie tzw. flight heritage przez polskie firmy zwiększy ich szanse na udział w przyszłych projektach i misjach międzynarodowych.
Jakie eksperymenty przeprowadzonona pokładzie ISS 13, co zbadano?
Przede wszystkim już sama misja to proces badawczy związanym ze zbadanie wpływu długotrwałego pobytu w kosmosie na stan psychiczny i samopoczucie astronauty. Polski astronauta przeprowadził13 eksperymentów, zaprojektowanychprzez polskie firmy. Skupiłbym się bardziej na tych, które mogą przynieść interesujące odpowiedzi dla rozwoju medycyny:
Wracając na Ziemię - podczas VI Konferencji Naukowej WUMed Pana wystąpienie dotyczyło wyzwań i zagrożeń płynących z wdrożenia AI, w tym w medycynie. Czego jest więcej -wyzwań czy zagrożeń?
Trudno jest zrobić podsumowanie wyzwań i zagrożeń, ponieważ ta dynamicznie rozwijająca się dziedzina tworzy ciągle nowe wyzwania o podłożu technicznym, programistycznym, legislacyjnym i społecznym a wraz z nimi powstają nowe zagrożenia. Podjęcie próby zbilansowana wyzwań i zagrożeń związanych z Al w medycynie utrudnia fakt, że nie mają one miary i wagi. Które z nich będą więc miały największy wpływ na rozwój bądź regres Al w medycynie?
No właśnie…
Patrząc globalnie na wyzwania – są stricte techniczne i organizacyjne. Jednak da się je rozwiązać poprzez regulacje, edukację, standaryzację i inwestycje. Zagrożenia natomiast mogą prowadzić do poważnych konsekwencji – błędnych diagnoz, naruszania prywatności czy cyberataków. Wymagają więc stałego nadzoru, monitoringu i solidnych zabezpieczeń. Choć oba obszary są znaczące, to zagrożenia - zwłaszcza te związane z błędami medycznymi i bezpieczeństwem,mają większy potencjał poważnych skutków. Zarówno ilościowo, jak i jakościowo – zagrożenia mogą wywołać większy dystans i nieufność wobec AI, jeśli nie będą odpowiednio zarządzane.
Do głównych wyzwań i zagrożeń związanych z wdrożeniem sztucznej inteligencji w medycynie jest jakość danych i ich interoperacyjność. Obecnie dane medyczne są często są niekompletne, niespójne oraz rozproszone między różnymi systemami, co utrudnia skuteczne trenowanie modeli wg. wybranego i pożądanego kryterium. Konieczna,więc staje się integracja i harmonizacja różnych systemów oraz standaryzacja formatów zapisu danych i tworzenia ustandaryzowanych procedur. Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji wyprzedza często regulacje i zapisy związane z odpowiedzialnością prawną. Brak jednoznacznych przepisów prowadzić może do niepewności w ich interpretacji. Pełne wdrażanie AI w medycynie wymaga aktualizacji prawa, np. Europejski AI Act oraz precyzyjnego określenia ram działania.
Wyzwaniem jest również ochrona danych osobowych pacjentów.Jednocześnie ta ochrona tworzy bariery – wymagane są jasne zgody i zabezpieczenia. Wdrożenie Al w medycynie połączone jest również z ryzykiem balastu w danych, aby systemy nie faworyzowały określonej grupy etnicznej czy pacjentów – co może przyczynić się do dyskryminacji. Kluczem też jest wzbudzenie zaufania i transparentności związanej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w medycynie. Lekarze i pacjenci potrzebują wytłumaczenia decyzji AI –jest to kluczowe, bo pokazuje logiczność postepowania w terapiach albo diagnozowaniu schorzenia.
To wyzwania, a zagrożenia?
Najistotniejszym zidentyfikowanym zagrożeniem przy wdrożeniu AI to błędna struktura algorytmu oraz błędne dane. AI może popełniać błędy - błędnie wnioskować z powodu nieodpowiednich lub zmanipulowanych danych. Ataki typu „adversarial” - wrogie przykłady - mogą prowadzić do fałszywych diagnoz – szczególnie groźne w sprzęcie medycznym. Zagrożeniem też można uznać nadmierne poleganie na Al. Utrata podstawowych kompetencji przez lekarzy, którzy zaczynają ufać systemom bez zrozumienia, jak one działają staje się zagrożeniem dla leczonych pacjentów przez błędne finalne decyzje i dobrane terapie. Sztuczna „uśredniona” to statystyczna średnia, która może przyczynić się do łatwego przeoczenia rzadkiej choroby lub nietypowych przypadków. Jak każdy systemoparty o IT, AI jest zagrożona cyberprzestępczością. Systemy połączone mogą być podatne na ataki hakerskie – jeśli któryś komponent „padnie”, pacjent może doznać szkody.
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że sztuczna inteligencja funkcjonujew medycynie już od lat – gdzie i w jaki sposób jest wykorzystywana w Polsce?
Sztuczna inteligencja w naszej rodzimej medycynie dynamicznie się rozwija i znajduje zastosowanie w wielu obszarach opieki zdrowotnej. W jej rozwoju nie odbiegamy od pozostałych krajów rozwiniętych.Podam przykłady tego, gdzie i w jaki sposób AI jest wykorzystywana w polskiej medycynie:
AI rozwija się niezwykle dynamicznie – szczególnie w medycynie. Czego możemy się spodziewać w najbliższych latach?
I znów podam listę przykładów, gdzie nieuniknione są zmiany i postępw rozwoju udziału sztucznej inteligencji w medycynie:
Czy AI zastąpi człowieka?
AI świetnie radzi sobie z analizą dużych zbiorów danych, identyfikacją wzorców, automatyzacją zadań, optymalizacją procesów i „wspomaganiem” odkryć biomarkerów, diagnozowania chorób – co stanowi dużą pomoc dla medyków i naukowców. Rola człowieka na tę chwile pozostanie taka sama a myślenie krytyczne, interpretacja, podejmowanie decyzji i stworzenie sensownego wniosku będzie atutem homo sapiens.
Panie Doktorze, zainteresowanie nauką nie jest powszechne. Czym zachęciłby Pan przyszłych medyków do poszerzenia swojej wiedzy z fizyki, chemii czy innych nauk ścisłych, do interesowania się postępem technologicznym? Wiadomo, że są one niezbędne do profesjonalnego wykonywania profesji medycznych.
Młodzi ludzie, którzy planują swoją ścieżkę edukacyjną, powinni rozważyć wybór kierunków oferujących solidne podstawy wiedzy z matematyki, fizyki, chemii co stanie się dobrym fundamentem tworzenia przyszłej kariery zawodowej.Wiedza z fizyki, chemii i z wszelkich nauk ścisłych daje ugruntowane uniwersalne kompetycje człowieka. Ułatwia zrozumieć funkcjonowanie przyrody, medycyny i złożonej gospodarki po technologie jakie tworzymy współcześnie. W branży medycznie koniecznością stają się relacje nie tylko z kolegami w pracy, ale również z klientami zewnętrznymi i pacjentami. Przedmioty ścisłe jak fizyka, mechanika, chemia pozytywnie stymulują tzw. inteligencję emocjonalną. Mentorzy i liderzy w przyszłości będą musieli mieć zdolność inspirowania innych, mediacji w konfliktach i tworzenia atmosfery sprzyjającej twórczemu myśleniu.
Podsumowując, nie należy zapomnieć o kompetencjach cyfrowych. Te kompetencje przestają być domeną wyłącznie specjalistów IT i stają się niezbędnym elementem wykształcenia dobrego specjalisty. Podstawowa znajomość narzędzi analitycznych, platform komunikacyjnych i systemów zarządzania danymi to minimum, którego potrzebne jest w każdej branży.
A kompetencje „miękkie”? Mówi się, że to one będą wyróżniać medyka na rynku pracy.
Warto pamiętać o kompetencjach interpersonalnych. Zyskują na znaczeniu, w miarę jak technologia - sztuczna inteligencja przejmuje rutynowe zadania wykonawcze. Umiejętność skutecznej komunikacji, budowania relacji międzyludzkich w zespole pozostaje niezbędna w każdym środowisku zawodowym w szczególności w środowisku medyków.Osoby, które chcą pozostać konkurencyjne i osiągnąć sukces na poziomie indywidualnym jak i zawodowym muszą elastycznie podchodzić do dynamicznie zmieniającego się otoczenia.Powinny już dziś inwestować w rozwój odpowiednich umiejętności. Elastyczność myślenia to fundamentalna umiejętność, która pozwala człowiekowi skutecznie reagować na nieoczekiwane zmiany w otoczeniu. Osoby mające te kompetencję potrafią szybko przystosować się do nowych technologii, procedur i warunków pracy.
Data publikacji: 22-07-2025