Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Akademik publiczny, prywatny i stancja – 3 drogi studenta

Akademik publiczny, prywatny i stancja – 3 drogi studenta
Dostałeś się na wymarzone studia. Czujesz wielkie szczęście i radość. Zaczynasz teraz wspaniałą przygodę. Będzie to piękny czas. Z pewnością okres nie tylko nauki, ale i hucznych imprez, romansów oraz poznawania nowych przyjaciół. To czas który zapamiętasz i wspominać będziesz po latach. Jednak, żeby odpowiednio go zacząć, musisz się zastanowić, gdzie zamieszkać? Do wyboru masz trzy możliwości: akademik publiczny, prywatny akademik albo pokoje do wynajęcia dla studentów. Wybór między nimi to coś więcej niż tylko decyzja o miejscu zakwaterowania. To wybór drogi, którą podążać będzie później student. Każda z nich różni się od pozostałych, poniżej obrazowo przedstawimy ich charakterystykę.

Akademik publiczny – integracja, brak intymności i kiepskie warunki mieszkaniowe

Od tego, gdzie będziesz zakwaterowany zależeć będzie całe Twoje studenckie życie. Jeśli więc zdecydujesz się na zamieszkanie w publicznym akademiku, czyli po prostu w domu studenckim – będziesz mieć styczność z dużą ilością, najróżniejszych studentów. Ma to swoje plusy: poznamy mnóstwo nowych kolegów i koleżanek. Będziemy wspólnie z nimi mogli spędzać wolny czas po wykładach i zajęciach.

Publiczne akademiki znane są także z nagminnych, hucznych imprez. Jest to ich nieodłączną cechą. Na krótką metę wydaje się to przyjemne – na dłuższą jednak – może być męczące. Dodać do tego należy fakt, że warunki bytowe w miejskich akademikach bywają bardzo niskie. Nie jest to uniwersalna cecha, ale często się niestety powtarza. Z przykrością należy stwierdzić, że sytuacja taka występuje na wielu polskich uczelniach. Często akademiki są niedofinansowane, a meble – stare i zdezelowane. Jeśli więc wybierzemy akademik publiczny, doświadczymy imprez i integracji, jednocześnie jednak będziemy także pozbawieni wygód oraz intymności.

akademik

Źródło: Pixabay

Pokoje do wynajęcia dla studentów – prywatność, izolacja i nuda

Jeśli zdecydujemy się zaś na wynajmowanie stancji – to jest pokoju w prywatnym mieszkaniu – czeka nas odmienna droga. Zyskamy przede wszystkim znacznie większą prywatność, niż we wspomnianym już miejskim, publicznym akademiku. Bardzo możliwe, że będziemy też mieć znacznie lepsze warunki bytowe. Mogą one przybrać formę większego pokoju z lepszym umeblowaniem.

Minusem mieszkania w pokojach do wynajęcia dla studentów jest jednak brak życia studenckiego, w które obfitują akademiki. Jeżeli jesteśmy młodym, energicznym, a do tego ciekawym świata studentem – to pozbawienie nas tego czynnika, może być dla nas bardzo przykre. Czy istnieje zatem jakieś rozwiązanie pośrednie?

akademik

Źródło: LivinnX

Akademik prywatny – najlepsza droga

Złoty środek faktycznie istnieje. Łączy on w sobie najlepsze cechy mieszkania w publicznym akademiku i na stancji, czy w wynajmowanym przez studenta lokum. Wspomnianym rozwiązaniem jest wybór akademika prywatnego. Osoby, które zdecydują się na taki krok, po pierwsze będą miały możliwość mieszkania w akademiku – nie ominą ich więc huczne imprezy i integracja. Po drugie, będą korzystać ze znacznie lepszych warunków bytowych niż nawet te udostępniane przez stancje. Minusem mieszkania w prywatnym akademiku jest wyłącznie wyższa cena, niż za miejsce w standardowym, publicznym domu studenckim. Decyzja zależy od nas samych.

Data publikacji: 18-01-2021