Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć absolwenci na rynku pracy w stolicy?

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć absolwenci na rynku pracy w stolicy?

Coraz częściej pojawiającą się opinię, że po studiach nie ma dobrze płatnej pracy, można włożyć między bajki, przynajmniej w stolicy. Warszawa dba o świeżo upieczonych absolwentów i oferuje im atrakcyjne wynagrodzenia na start. Kluczem do wysokich zarobków jest ukończenie odpowiedniego kierunku studiów.

Zarobki w stolicyŚrednie wynagrodzenie w stolicy w ostatnich miesiącach mocno poszybowało w górę. Jeszcze na początku roku duże poruszenie wywołał fakt przekroczenia magicznej bariery siedmiu tysięcy złotych brutto, gdy już w marcu 2022 średnia dla Warszawy wyniosła blisko osiem i pół tysiąca złotych brutto. Bezrobocie cały czas utrzymuje się na tym samym niskim poziomie, nie przekracza dwóch procent.

Wysokie zarobki na rynku stołecznym oznaczają, że i absolwenci szkół wyższych, którzy dopiero trafiają na rynek pracy, mogą liczyć na całkiem godziwe uposażenia. Pokazuje to wyraźnie serwis pracy GoWork, na którym oferty dla mieszkańców stolicy, także absolwentów, zawierają wyższe stawki niż ma to miejsce w innych regionach kraju.

Jakie studia trzeba skończyć, żeby dobrze zarabiać w stolicy?Nie od dziś wiadomo, że w niektórych zawodach zarabia się lepiej niż w innych. Wysokie uposażenie gwarantuje ukończenie studiów ekonomicznych, informatycznych, a także biochemicznych i fizycznych. Te dwa ostatnie kierunki mocno wpisują się w modny ostatnio trend nowych technologii, a ich absolwenci mogą liczyć na naprawdę sowite wynagrodzenia.

Niezmiennie od lat dużo zarabiają absolwenci kierunków ekonomicznych i handlowych. W stolicy jest bardzo dużo firm krajowych i zagranicznych, które potrzebują pracowników i są gotowe dobrze płacić.

Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć też prawnicy, pracownicy sektora telekomunikacyjnego i branży nieruchomości.

Duże miasto, większe wynagrodzenia?Zdecydowanie tak. Nieprzypadkowo największe zarobki notuje się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i jeszcze kilku dużych miastach. Co więcej – na lepsze wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy firm znajdujących się w centrach miast, w tzw. zagłębiach biznesowych, niż na obrzeżach. Różnica w zarobkach między dużymi miastami a ich satelickimi sypialniami wynosi nierzadko kilka tysięcy złotych brutto. Jeszcze gorzej jest w małych miastach i na wsiach, gdzie wynagrodzenia nie zawsze dobijają do średniej krajowej.

Jeśli więc ktoś chce dobrze zarabiać, jak najbardziej powinien szukać zatrudnienia w Warszawie. Musi się jednak liczyć z tym, że koszty życia w stolicy są wyższe niż w małych miastach.

Ile zarabiają absolwenci w stolicy?Przejdźmy do konkretów. Absolwenci studiów informatycznych i teletechnicznych mogą liczyć na najwyższe zarobki. Ci, którzy pracowali na studiach i mogą pochwalić się choćby minimalnym doświadczeniem, dostaną „na dzień dobry” nawet osiem tysięcy złotych brutto. Podobnie kształtują się zarobki w branżach z sektora nowych technologii.

Nieco mniej, ale nadal sporo otrzymają pracownicy sektora finansów i ubezpieczeń. Tu zarobki absolwentów zaczynają się od średnio pięciu tysięcy złotych brutto.

Ciekawostką są wysokie wynagrodzenia lingwistów, szczególnie tych wyspecjalizowanych w mało popularnych językach. Wbrew pozorom nie angliści spijają finansową śmietankę wśród absolwentów, ale magistrowie filologii koreańskiej. Ich wynagrodzenia już dwa lata temu przekraczały osiem tysięcy złotych brutto.

Data publikacji: 03-06-2022