Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie


Akademik czy mieszkanie dla studenta?

Akademik czy mieszkanie dla studenta?

Czasy, kiedy publiczne akademiki były jedyną opcją dla studentów, którzy decydowali się na naukę w innym mieście niż rodzinne, minęły. Prywatne akademiki, pokoje w mieszkaniach prywatnych lub całe mieszkania – każdy znajdzie opcję, która najlepiej będzie pasowała do jego potrzeb. Jakie są zalety akademika? Kiedy lepiej zdecydować się na mieszkanie? A kiedy wystarczy sam pokój? Podpowiadamy!

Mieszkanie w akademiku uczelnianym – plusy i minusy

Mieszkanie w akademiku uczelnianym to pierwsze rozwiązanie, jakie przychodzi do głowy, kiedy myślimy o studiach w innym mieście bądź kraju. By dostać miejsce w pokoju, należy postępować zgodnie z procedurami uczelni – zazwyczaj jest to po prostu złożenie podania. Jeśli spełnimy wszystkie kryteria (zarobki, odległość od miejsca zamieszkania), mamy duże szanse, że się uda. Opłaty za pokój w akademiku nie są duże (ok 350-500 zł w zależności od uczelni), a dodatkowo budynki często znajdują się w okolicach uniwersytetu. Zdarza się oczywiście, że ta odległość jest znaczna, jedna i to ma swoje plusy (można odpocząć od ciągłego poczucia przebywania na uczelni). Pokoje nie są niestety (w większości przypadków) utrzymane w najwyższym standardzie, zawsze będziemy dzielić je ze współlokatorem lub współlokatorami – podobnie jest z łazienkami i aneksami kuchennymi. Publiczne akademiki kojarzą się też z hucznymi imprezami do rana – dla jednych będzie to zaleta, inni mogą szybko mieć tego dość. Brak poczucia prywatności może być tym, co odstraszy wiele osób. Jednak warto wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. Kto wie, może to wcale nie będzie takie złe.

A może lepiej wynająć mieszkanie lub pokój?

Jeśli z jakichś względów nie zdecydujemy się na mieszkanie w akademiku publicznym, mamy do wyboru jeszcze dwie opcje. Pierwszą z nich jest wynajęcie pokoju lub mieszkania (wszystko zależy od naszych możliwości finansowych). Samodzielne mieszkanie nie tylko szybko pomoże nam wejść w dorosłość (w końcu o wszystkie codzienne sprawy będziemy musieli troszczyć się sami), ale też pozwoli nam czuć się komfortowo i bezpiecznie. Oczywiście taka opcja zarezerwowana jest dla tych osób, dla których koszty nie są żadną przeszkodą – za całe mieszkanie trzeba bowiem zapłacić od 1500 zł w górę. Dochodzą do tego jeszcze rachunki oraz ewentualne opłaty za dojazdy na uczelnię.

Drugą opcją jest wynajem pokoju (samodzielnego lub dzielonego ze współlokatorem). Stawki są wtedy zdecydowanie niższe, choć i tu ciężko podać jednoznaczną kwotę. Wszystko zależy od standardu, wyposażenia, lokalizacji itp. Zaletą wspólnego mieszkania (zwłaszcza ze znajomymi) jest duży komfort oraz swoboda. Poznajemy przy tym nowych ludzi, uczymy się życia we wspólnocie oraz odpowiedzialności. Musimy mieć jednak świadomość, że dzieląc pokój lub mieszkanie z innymi, będziemy musieli nauczyć się tolerować ich przyzwyczajenia. Nawet te, które mocno nam przeszkadzają. To samo działa oczywiście też w drugą stronę.

Wynajęcie pokoju w mieszkaniu lub całego mieszkania ma wielu zwolenników. Czujemy wtedy, że prowadzimy dorosłe życie, powoli stajemy się niezależni. Co jednak w przypadku, kiedy nagle okazuje się, że wszystko odbywa się kosztem nauki, bo codzienność okazuje się ciekawsza niż studiowanie? Jeśli masz takie obawy, powinieneś rozpatrzyć jeszcze jedną możliwość mieszkania na studiach.

Pokój dla studenta – mieszkanie w prywatnym akademiku

Mieszkanie w prywatnym akademiku dla wielu młodych osób jest czymś, czego nawet nie biorą pod uwagę. Zazwyczaj odstraszają ceny oraz poczucie, że to coś dla bogatszych studentów. I choć rzeczywiście przez wiele lat tak było, to wciąż idziemy na przód i okazuje się, że jest to obecnie opcja dostępna dla każdego.

W akademiku prywatnym ceny pokoju jednoosobowego są niższe niż wynajęcie prywatnego mieszkania, a w momencie gdy chcemy mieszkać z kimś w dwójkę, będzie to koszt około 700 zł,. Plusem jest to, że sami możemy dobrać sobie współlokatora i nie musimy skazywać się na towarzystwo osoby, z którą dzieli nas różnica temperamentów i sposób bycia. Kolejnym pozytywem wynajmu pokoju w prywatnym akademiku jest dostęp do przestronnej kuchni, która jest na bieżąco sprzątana przez serwis sprzątający oraz korzystanie w ramach opłat ze znajdującej się na terenie prywatnego akademika siłowni czy basenu.

Pokoje do wynajęcia – Łódź – gdzie ich szukać?

Studenci z Łodzi, którzy wolą mieszkać w prywatnym a nie publicznym akademiku mogą zdecydować się na zamieszkanie w akademikach BaseCamp na ul. Rewolucji lub Rembielińskiego. Mają stamtąd dogodny dojazd na uczelnię tramwajem lub autobusem, co powoduje, że nie muszą wstawać wcześnie rano, by zdążyć na poranne zajęcia. Ci, którzy dbają o formę, mogą na te zajęcia dojechać rowerem, korzystając z dostępnych na terenie akademika jednośladów. Usytuowanie budynku w centrum Łodzi powoduje, że studenci mają dostęp do wielu rozrywek i życia nocnego, co pozwala odreagować wiele uczelnianych stresów.

Infrastruktura akademika BaseCamp jest imponująca. Studenci mają dostęp do pralni oraz funkcjonalnej kuchni, w której przyrządzą zdrowy posiłek. A kiedy zapomną o zrobieniu zakupów wieczorem, wystarczy, że wyskoczą rano do pobliskiego sklepu spożywczego, by nabyć odpowiednie produkty do przyrządzenia śniadania. O ciepły posiłek też nie muszą się martwić, bo w centrum Łodzi można skorzystać z oferty tanich obiadów w barach mlecznych. Dobra wiadomość jest też taka, że niedługo na obszarze BaseCamp ma stanąć także restauracja, w której będzie można zjeść smaczny i sycący obiad.

Zobacz także: Pokoje do wynajęcia łódź

Wybór miejsca do zamieszkania na studiach jest kwestią bardzo indywidualną i warto dobrze ją przemyśleć. Wzięcie pod uwagę wszystkich zalet i wad dostępnych opcji na pewno ułatwi podjęcie decyzji. Pamiętajmy też, że po określonym czasie (czyli z końcem umowy), możemy zmienić lokum, więc jeśli okaże się, że nasz wybór nie był właściwy, świat na pewno się nie skończy.

Zobacz również: Warszawa: czy kasa fiskalna jest potrzebna przy prowadzeniu sklepu internetowego?

Zobacz więcej: Ekologiczne sprzątanie firm w praktyce.

Data publikacji: 19-08-2020