Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

CV dla praktykantów i stażystów

CV dla praktykantów i stażystów

Ubiegając się na stanowisko stażysty lub praktykanta, warto zadbać o odpowiednią oprawę swojej aplikacji. W swoim CV wówczas należy podkreślić bardziej szczegółowe informacje dotyczące zarówno Twojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego jak i wykształcenia. Warto również o indywidualność swojego życiorysu i właściwie go dopasować pod kątem konkretnej oferty stażu lub praktyk.

Które elementy CV są kluczowe dla rekruterów?

Według statystyk ponad 40% osób rekrutujących poświęca mniej niż 1 minutę na zapoznanie się z CV potencjalnego kandydata. Dlatego też tworząc CV na stanowisko stażysty/praktykanta warto skupić się na kilku istotnych elementach, które z pewnością doceni każdy doświadczony rekruter, a Ty będziesz miał większe szanse zyskania pracy. Oto najważniejsze elementy, które uczynią Twój życiorys atrakcyjnym z punktu widzenia rekrutera:

  • Dane kontaktowe – ta sekcja będzie główną wizytówką Twojego CV, dlatego zawrzyj tam tylko niezbędne do kontaktu informacje, czyli: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz opcjonalnie miasto zamieszkania (jest to przydatna informacja w przypadku aplikacji na ofertę pracy zdalnej).
  • Podsumowanie dotychczasowych umiejętności, doświadczenia zawodowego oraz krótki opis celu zawodowego – jest to doskonały wstęp w przypadku osób, które nie mają jeszcze pożądanego doświadczenia w pracy, są świeżo upieczonymi absolwentami czy wciąż studiują. To, co należy zawrzeć w takim podsumowaniu to przede wszystkim:
    - Jedno zdanie o edukacji, aktualnie wykonywanym zajęciu (jeśli jesteś absolwentem i jest to, coś co przykuje uwagę rekrutera, np. wolontariat).
    - Krótki opis twoich dotychczasowych osiągnięć, umiejętności, zdolności (postaraj się wybrać te najbardziej praktyczne i pożądane przez pracodawcę, np. obsługa urządzeń biurowych).
  • Powód dla którego aplikowałeś na powyższą ofertę i jakie są Twoje plany zawodowe 
  • Wykształcenie – w tej rubryce zawsze zaczynaj od najnowszej szkoły/uczelni, w której obecnie się uczysz lub którą właśnie ukończyłeś. Warto też wymienić: odbyte kursy, szkolenia, projekty (których temat mógłby być przydatny w kontekście oferty pracy) czy działalności w samorządzie studenckim i kołach naukowych.
  • Doświadczenia zawodowe – brak doświadczenia w przypadku aplikacji na stanowisko stażysty lub praktykanta nie stanowi problemu. Niemniej jednak warto w tej sekcji uwzględnić swoje dotychczasowe doświadczenia związane z pracą. Warto uwzględnić: prace wakacyjne lub sezonowe, pracę w niepełnym wymiarze etatu, udział w akcjach charytatywnych oraz wolontariatach, praktyki studenckie czy aktywność studencką. 
  • Umiejętności – jest to obowiązkowy punkt każdego CV stażysty lub praktykanta. Mówi nie tylko jego dotychczasowych nabytych umiejętnościach twardych, ale i miękkich.
  • Umiejętności twarde to m.in. obsługa programów graficznych, analityka danych, zaś umiejętności miękkie to np. współpraca, aktywne słuchanie.

Doświadczenie: inne odbyte praktyki i staże

W rubryce podpisanej jako „Doświadczenie” należy uwzględnić nie tylko dotychczasowe miejsca pracy (nawet tej okresowej, w niepełnym wymiarze etatu), ale również odbyte wcześniej staże czy praktyki studenckie. Najlepiej aby były one częściowo związane z ofertą stażu, na którą aktualnie aplikujesz. 

Jest to istotna informacja dla rekrutera, a dla Ciebie – możliwość zwiększenia swoich szans w procesie rekrutacyjnym. Dlatego uwzględniając je, postaraj się jak najbardziej szczegółowo opisać swoje obowiązki, jakie zostały Ci wówczas powierzone. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre z nich się powielą, a pracodawca będzie mógł więcej czasu poświęcić na wprowadzenie Cię w bardziej zaawansowane zadania.

Mocny punkt w każdym CV: Wykształcenie

Pisząc o wykształceniu należy pamiętać, aby zachować odwróconą chronologię, co znaczy, że na pierwszym miejscu powinna znaleźć się szkoła, uczelnia oraz kierunek, który właśnie skończyłeś lub jesteś w trakcie studiowania. 

Jeśli jesteś absolwentem, a oferta stażu jest ściśle powiązana ze studiowanym przez Ciebie kierunkiem – warto wpisać także tytuł pracy dyplomowej wraz z oceną lub średnią ocen. 

Nie należy jednak wpisywać do CV szkół średnich, z wyjątkiem szkół zawodowych bądź techników (jeśli zakończyły się egzaminem zawodowym, a po ich ukończeniu nie kontynuowałeś edukacji np. na studiach wyższych).

Umiejętności twarde i miękkie

Sekcja dotycząca umiejętności jest o tyle ważna w przypadku tworzenia CV stażysty lub praktykanta, gdyż jest zwykle jedynym punktem odniesienie do jego doświadczenia i praktyki. Przykładowymi umiejętnościami twardymi będą:

Z kolei za umiejętności miękkie uważa się te, które są wrodzone lub zdobywane wraz z doświadczeniem życiowym, np. 

  • Dobra organizacja pracy własnej
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Komunikacja werbalna i pisemna

Działalność charytatywna: dlaczego warto o niej napisać?

Pracodawcy zawsze pozytywnie reagują na fakt udziału potencjalnego kandydata w wolontariacie. Jest to dla nich sygnał, że ta osoba chce się rozwijać oraz w praktyczny sposób spędza czas wolny. Co więcej udział w akcjach charytatywnych pozwala znacznie lepiej rozwinąć umiejętności miękkie na skutek wielokrotnego kontaktu z drugim człowiekiem. Stanowi to dodatkową zaletę potencjalnego kandydata ubiegającego się o dane stanowisko.

Data publikacji: 14-02-2023